23 Over werk, geld en consumentenzaken Wie zonnepanelen heeft, mag de stroom die hij aan het net levert aftrekken van zijn eigen verbruik. Maar het kabinet wil deze saneringsregeling in 2020 afschaffen. Niet doen, zegt Doekle Terpstra, voorzitter van UNETO-VNI, de ondernemers organisatie voor de installatiebranche. „De salderingsrege- ling is ooit door de overheid ingesteld om de aanschaf van zonnepanelen door consumenten te stimuleren. De regeling zorgt ervoor dat gezinnen hun zelf opgewekte stroom met zon nepanelen kunnen verrekenen met de stroom die ze inkopen. Het is een gunstige regeling voor consumenten, die daardoor de aanschaf van zonne panelen in zeven jaar kunnen terug verdienen. De regeling zou gehand haafd blijven tot 2023. Maar minister Wiebes van Economische Zaken en Klimaat heeft aangegeven de regeling al in 2020 te willen beëindigen." „Er is nu een groot enthousiasme on der mensen om te investeren in zon nepanelen. Mede dankzij de salde- ringsregeling rendeert zo'n investe ring beter dan geld op de bank. Wij willen dat enthousiasme graag vast houden. Het is heel belangrijk om nu door te zetten met de verduurzaming van energie. Het kabinet heeft enor me ambities met het terugdringen van de CCh-uitstoot. Ons tempo ligt veel lager dan in de landen om ons heen. Maar het lijkt erop dat we op gang zijn gekomen. Dan is het wel belangrijk om nu door te zetten. Daarbij is de salderingsregeling cruciaal." „Precies! Mensen die dat in de afgelo pen jaren hebben gedaan rekenen erop die investering met de salde ringsregeling in zeven jaar terug te verdienen. Wij vinden dat de over heid een betrouwbare partner moet zijn voor hen. De minister heeft aangegeven met een oplossing te komen die even gunstig is voor bezitters van zonne panelen. Daar staan we voor open, maar we willen zo snel mogelijk ze kerheid. Voor de industrie, maar vooral om de mensen te steunen die hun nek hebben uitgestoken en heb ben geïnvesteerd." „Natuurlijk zit daar ook onderne merschap achter. Maar het is wel no dig om de COz-doelstellingen te ha len. Techniek gaat daar een grote rol in spelen. De installatiebranche is daar voorloper in, met veel hoog op geleide, technische mensen die het verschil kunnen maken." Eén van de problemen is dat al die zonnepanelen op zonnige dagen meer stroom opleveren dan er nodig is. Kunnen mensen die energie niet gewoon zelf opslaan? „Dat zou zeker een goede optie zijn, maar het is technisch gezien nog in ontwikkeling. Bedrijven als Tesla zijn ermee bezig. Zodra het goed werkt, zal het op grote schaal worden toege past. Dan kunnen consumenten zelf voorzienend worden en dat is een si tuatie waar we naartoe willen." „Natuurlijk. Er is niet één weg die naar Rome leidt. Zo heb ik zeifin mijn huis een combinatie van zonne panelen die elektriciteit opwekken Wiebes moet met goede oplossing komen voor terugleveren zonnestroom en een zonneboiler die water op warmt. Mensen kunnen ook kiezen voor een warmtepomp. Daarmee breng je het aardgasverbruik met de helft terug. Op dit moment is de ken nis daarover nog beperkt, maar dat gaat veranderen. Dat moet ook, als we de doelstelling met betrekking tot CCh-uitstoot willen halen. Maar er moet nog veel gebeuren." „Wiebes heeft gezegd dat hij snel op heldering zal geven en dat de nieuwe regeling geen verslechtering zal zijn voor de consument. Wij praten graag verder met hem. Hij heeft al laten zien een ambitieuze minister te zijn. Hij heeft voortvarend opgetreden in Groningen. We verwachten er in goed overleg uit te kunnen komen." „Jawel, gewoon doen. Er mag geen rem komen op het verduurzamen van huizen als we de klimaatdoelstel ling willen halen. Bovendien is een energiezuinig huis gunstig voor de waarde ervan. We rekenen er op dat de minister snel opheldering geeft." woensdag 14 februari 2018 Geld&Soed zet nu door met duurzame Arwen Kleyngeld Wat is er precies aan de hand? U hebt samen met twintig andere organisaties de minister in een open brief gevraagd de regeling toch tot 2023 te handhaven. Van waar dat initiatief? Bedoelt u dat mensen die zonne panelen hebben aangeschaft nu bedrogen uitkomen? Installateurs verdienen vast goed aan het plaatsen van zonne panelen? Zijn er ook andere duurzame op lossingen? Doekle Terpstra: „Een energiezuinig huis is ook goed voor de waarde ervan." FOTO MARCO OKHUIZEN Wat is de stand van zaken met de open brief? Dus even geen zonnepanelen kopen tot er duidelijkheid is?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23