EP Moeten/moaen O 18 Shorttrackster Yara van Kerkhof ontdoet zich met zilver Bescheidenheid siert de mens, niet de shorttrackster. Yara van Kerkhof eiste precies op tijd haar plek op voor olympisch zilver. Hoe bij een shorttracksmurf het kwartje viel. S JOUKJE, NICOLIEN... YARA! OLYMPISCHE SPELEN PYEONGCHANG 2018 Column Jillert Anema heeft nu twee schaatsers op de baan gehad. En ze reden allebei zwaar onder de maat. Bob de Vries en Heather Bergsma stelden zwaar teleur. Vooral van Bergsma is dat heel erg apart. Als je hier op deze baan vorig jaar wereldkampioen wordt, kan je op de Olympi sche Spelen niet 2,7 seconden langzamer schaatsen en achtste worden. In de Verenigde Staten telt maar één ding: de Olympische Spelen. Eens in de vier jaar kan je het nieuws halen. Een WK, dat ont gaat ze daar volledig. Hier moet het gebeuren. Op de vorige Olympische Spelen in Sotsji faalde de hele Amerikaanse ploeg. Het lag aan alles en iedereen, maar niet aan henzelf. Vooralsnog wil het ook in Gangneung nog niet vlotten. Brittany Bowe heeft een excuus, zij heeft een lange revali datie van een hersenschudding achter de rug. En zij reed op de 1500 meter goed. In haar heb ik wel vertrouwen, die komt er wel weer bij. Als het mor gen op de 1000 meter niet is, dan wel komend sei zoen. Maar Bergsma, dat is een ander verhaal. Zij heeft morgen nog één kans, want op de 500 meter gaat het goud naar een Japanse of een Koreaanse. Bergsma traint het grootste gedeelte van het jaar bij een Neder landse ploeg, Team Clafis van Anema. Daar zitten ze niet in een goede flow, ei genlijk het hele seizoen al niet. Ik zie ook hoe Jillert hier rondloopt, hij schopt weer tegen iedereen aan. Ik ben dan ook benieuwd naar Jorrit Bergsma, de man van Hea ther, straks op de 10 kilometer. Weet je: ik ken Jor rit helemaal niet goed. Anema neemt alle aandacht van hem weg. Het is bijna Anema tegen Kramer in plaats van Bergsma tegen Kramer. Over laatste kans gesproken. Jorien ter Mors heeft op de langebaan maar één mogelijkheid om goud te winnen. Net als vier jaar geleden. Haar fa voriete afstand is de 1500 meter. In Sotsji was de 3 kilometer haar favoriete afstandmaar die mocht ze niet rijden. Nu is de 1500 meter haar favoriete afstand en rijdt ze alleen de 1000 meter. En de Ja- pansen Nao Kodaira en Miho Takagi moeten ook. Als je het hele jaar alles wint en hier niets, is er toch iets mis. Bergsma moet, Bowe moet, Ter Mors moet, de Japansen moeten. En wat krijg je vaak als er zo veel atleten vechten voor hun laatste kans? Dat ie mand die al bevrijd is zich ertussen wringt. Ik doel natuurlijk op Ireen Wüst. Zij mag. Schaatsen van uit die gedachte is voor haar ook de enige kans om morgen ook op de 1000 meter een medaille te winnen. Team Clafis van Jillert Anema zit al het hele jaar niet in een goede flow LISETTEVAN DER GEEST Pitbull, grijze muis, smurf, aan bij namen geen tekort wanneer short- trackbondscoach Jeroen Otter de eerste Nederlandse medaillewin nares ooit in het shorttrack moet omschrijven. Zijn pupil Yara van Kerkhof (27) won gisteren in Gang neung verrassend zilver op de 500 meter. Ze is fel als het aankomt op door zettingsvermogen, te bescheiden voor eigen bestwil, en met haar 163 centimeter, 52 kilo en haar deels blauwe schaatspak kan ze zomaar 'shorttracksmurf genoemd wor den, aldus Otter. „Shorttrack is een extraverte sport. Je moet het sta dion binnenlopen en mensen im poneren, maar dat is met haar pos tuur misschien ook wel een beetje lastig. Het zit in elk geval nét niet in haar karakter, op het ijs doet ze het te weinig." Loeren Maar nu dus wel. Een kwestie van loeren en geduldig blijven, en ver volgens ging Van Kerkhof in de fi nale op het juiste moment haar concurrenten voorbij. Alleen de Ita liaanse favoriete Arianna Fontana moest ze in de einduitslag voor zich dulden. Van Kerkhof, geboren en getogen in Zoetermeer totdat ze voor haar sport verhuisde naar Heerenveen, ging dit seizoen wel steeds beter rijden, maar tot giste ren stond ze slechts een paar keer eerder op individuele nummers op het internationale podium. Succes op een WK of de Spelen had ze niet eerder. Ze maakt al jaren deel uit van het shorttrackteam van Otter, maar kopvrouw was Van Kerkhof nooit. Haar rondjes reed ze altijd in de schaduw van anderen. Eerst Jorien ter Mors, vervolgens kwam de acht jaar jongere Suzanne Schulting, met wie Van Kerkhof het heel goed kan vinden. Otter zei weieens over Schulting: „Kijk nou eens hoe brutaal zij bin nenkomt op haar achttiende en alle aandacht naar zich toetrekt. Waarom ben jij niet de nextshort- trackqueenl Waarom is het een jonge meid?" Van Kerkhof hoorde het altijd gelaten aan. Kantelpunt De bondscoach pakte haar een paar maanden geleden tijdens een we reldbekerwedstrijd in Boedapest ook al hard aan. Dat was misschien wel het kantelpunt, denkt Van Kerkhof nu. „Ik haalde de B-finale en was blij, maar hij werd boos." Otter zei: „Word geen queen van de B-finale, dat is als: je mag de derde jongen kiezen op je prom. Je moet nu niet blij zijn, je bent A-finale waardig." Dat ze de eerste Nederlandse ooit is met een shorttrackmedaille op de Spelen noemt ze bijzonder. „Maar het besef moet nog komen." Moni que Velzeboer won in 1988 overi gens diverse medailles, maar des tijds was shorttrack nog een de- monstratiesport op de Spelen. Van Kerkhof is een perfectionist. Otter: „Als ik op trainingsschema's Shorttrack is een extraverte sport. Je moet het stadion binnenlopen en mensen imponeren ENNEMARS woensdag 14 februari 2018 GO H @erbenwennemars Brutaal op het H @lvdgeest Gangneung -Jeroen Otter (coach) Als eerste Neder landse vrouw won Yara van Kerkhof een olympische shorttrackme daille. Wie had den die olympi sche primeurs in andere discipli nes? Sjoukje Dijkstra kunstrijden zilver in 1960 (Squaw Valley) Carry Geijssen schaatsen zilver 1500m in 1968 (Grenoble) Stien Kaiser schaatsen brons 1500m in 1968 (Grenoble) Nicolien Sauerbreij snowboard goud in 2010 (Vancouver) Yara van Kerkhof shorttrack zilver 500m in 2018 (Pyeongchang)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18