Kwetsbaarheid Verweij geeft totaal niet thuis 17 8 zo groot dat hij daar niet meer van in paniek raakt Onze voorspelling: podium van de dag 'We pakken 22 plakken' Goud 1.Nao Kodaira (Jap) Column y @thijszonneveld de race van Nuis en het jammer vindt dat die nu pas meedoet aan de Olympische Spelen. 'Anders was dit niet zijn eerste goud geweest'. „Dat doet me een heleboel. Ik heb altijd tegen hem opgekeken." Nuis heeft lovende woorden voor zijn ploeggenoot Roest, die in sep tember bij een skeelertraining nog tegen een tractor botste en zijn arm en pols brak. „Diep respect voor die gast. Echt heel vet." Het houdt voorlopig niet op met de medaille regen in de Lottojumbo-ploeg van lac Orie. Die was goed verkouden en wilde Nuis eigenlijk van een af standje feliciteren. Nuis: „Ik zei: kom hier gek, niet aanstellen." Drempel Het recept van Orie, hoewel hij lang niet alle ingrediënten verklapt, is inmiddels bekend. Meten is weten. Zijn schema's kloppen vaak wel. Maar bij Nuis zat de laatste stap naar goud ook tussen de oren. Na het missen van de vorige Spelen nam hij een mental coach in de arm. „Even over de drempel, want je denkt dat je die niet nodig hebt. Maar ik heb er echt de vruchten van geplukt." Schaatsen kon Nuis al. De we reldtitels van vorig jaar (tooo en 1500 meter) gaven hem een impuls. Gisteren maakte hij de klus af. ELFDE Hij keek wezenloos naar de tv met een blik zo hol dat je het een paar duizend kilome ter verderop kon horen echoën. Op het tafeltje naast hem stonden lege glazen. Buiten scheen de zon, maar de luxaflex was dicht. Het was 12 februari 2014, de dag van de 1000 me ter van de Spelen van Sotsji, de dag waarop Kjeld Nuis olympisch kampioen zou worden. Het stond in de sterren geschreven. Hij had zoveel talent, zo veel techniek, zoveel brute kracht - het kon niet mis. ik één kwaliteit zou moeten noemen die de door slag geeft tussen een topper en een kampioen, dan is het zelfreflectie. Als je kampioen wilt worden, in welke sport dan ook, zul je moeten ontdekken wat je daarvoor nodig hebt. En dat kan alleen als je eer lijk tegen jezelf bent. Dat klinkt oneindig veel makkelijker dan het is. Want mensen, en zeker sporters, zijn heel goed in zichzelf voor de gek houden. Nuis zag jaren geleden in dat het anders moest. Hij besloot om niet langer de stoere bink te spelen die het allemaal zelf aankon. Hij durfde kwetsbaar te zijn, hij durfde in de spiegel te kijken, hij durfde hulp te zoeken. De gouden medaille van Nuis is de bevestiging van iets wat we diep in ons hart alle maal weten. Je kunt het niet alleen. Maar, zoals zo vaak gebeurt bij dingen die niet mis kunnen gaan: het ging mis. Nuis verloor de 1000 en 1500 meter van de Olympische Spelen van Sotsji in Heerenveen, op het OKT. Hij was te ze nuwachtig, hij had te veel stress, hij verkrampte op het moment dat het erom ging. Net als vier jaar daarvoor trouwens. En dus moest hij thuis, vanaf de bank onder zijn bruine dekentje, toekijken hoe Stefan Groothuis het goud op de 1000 meter won. Sindsdien is hij met zichzelf aan de slag gegaan. In plaats van zijn angsten uit de weg te gaan, zocht hij ze op. Hij zag onder ogen dat het zo niet langer kon. Hij liep lange tijd bij een psycholoog. En hij was er open over. Dat is - helaas - tamelijk bijzonder in de topsport. Het is, nog steeds, een taboe. Sporters zijn bang dat ze worden uitgela chen of worden weggezet als watjes. Het is een wereld waarin kwetsbaarheid niet vaak wordt be grepen. Je wordt geacht om hard te trainen en niet te miepen. Om te vechten voor de hoogste positie op de apenrots. Nuis besloot om niet meer de stoere bink te spelen die het allemaal zelf aankon woensdag 14 februari 2018 GO Na gisteren staat Ne derland op 41 gouden medailles bij de Winter spelen. Bij de Zomer spelen zijn dat er 91. Elke dag geven we een prognose. Vandaag: 1000 meter schaatsen (v). 2. Jonen ter Mors 3. Brittany Bowe(VS) GOUD ZILVER Nederland koerst af op 22 plakken in Pyeongchang. Dat voorspelt Gracenote. Voor de Spelen ging het statistiekenbureau uit van 18 medailles, maar door de goede prestaties op de eerste dagen komen er daar vier bij. In Sotsji behaalde Oranje nog 24 medailles. Hij zat op de bank, onder een bruine deken. Maar carrières worden niet alleen beslist door fy siek talent, hard trainen en tactische keuzes. Als Het bleek gewoon te veel gevraagd: een paar jaar niet of nauwe lijks serieus schaatsen en dan in een halfjaar toewerken naar olympisch goud. De medaille die hij vier jaar geleden in Sotsji op een haar na miste. Koen Ver weij reed dit seizoen op diverse plekken in de wereld hard, akelig hard soms, maar die lijn doortrekken naar het moment su prème in februari, bleek moeilijker dan ge dacht. Na een slechte race stond hij niet op het eerste scherm van de uitslagen. Elfde. Op meer dan twee tellen. Van een titanenstrijd met Kjeld Nuis, waar velen op hadden gerekend, kwam het niet. Verweij zei na afloop geen verklaring te hebben voor zijn teleurstellende optreden. Al pratende kwam hij toch tot een aantal redenen die volgens hem meegespeeld kunnen hebben. Eén: na het OKT werd hij ziek, gordelroos. „Ik had er eerst geen erg in, had het alleen heel heet. Het bleek koorts te zijn. Ik had moeten rusten in plaats van de EK afstanden rijden." Twee: het ontbreken van een breed fundament. „Vorig seizoen had ik een betere basis moeten neerleggen. Maar dat kon niet", zo doelde Verweij op nierproblemen. Drie: de commotie die zijn keuze om bij Rusland Koen Verweij verbijt de teleurstelling na zijn slechte race. fotoanp mee te trainen met zich had meegebracht. „Maar ik wil geen excuses gebruiken. Ik liet mooie dingen zien op de training deze week en had het vandaag af moeten maken. Dat heb ik niet gedaan. Een grote teleurstelling. Misschien had ik één slechte race nodig om nu drie goede te rijden", zo verwees hij naar de andere nummers die hij nog rijdt: de 1000 meter, ploegachtervolging en massastart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17