k M\ 0^ 3 16 Sr Roest rijdt een scherpe tijd, maar het zelfvertrouwen van Nuis is tegenwoordig Kjeld Nuis (28) zette gisteren met goud op de 1500 meter een dikke vette streep onder het verleden. Hij pakte de race bij de strot en liet pas los op de finishlijn. Zo doet hij dat nu. Weg is de angst, een enorm zelfvertrouwen is ervoor in de plaats gekomen. JAC ORIE-BINGO OLYMPISCHE SPELEN PYEONGCHANG 2018 Held van de dag: Kim Min-seok RIK SPEKENBRINK „Lekker, superlekker. Ik zat stiekem al te genieten onderweg. De snel heid kwam zo gemakkelijk. Ik schaatste zo lekker. En dan goud, HEERLIJK." Vroeger raakte Kjeld Nuis nog in paniek als er voor hem iemand een scherpe tijd reed. Maar die tijd is voorbij, blijkt ook uit zijn woorden na zijn gouden race. Nu denkt hij over zijn jonge ploeggenoot Patrick Roest (22), die in een grotemannen- race onder de 1.45 duikt: 'Zo, die heeft zijn taken goed uitgevoerd'. Voorheen was Nuis wel eens on der de indruk van een vol stadion. Nu beseft hij bij het betreden van het olympische ijs dat die mensen ook voor hem zijn gekomen en een mooie wedstrijd willen zien. In de Gangneung Oval spot hij een oom en tante op de tribune en zwaait even. Tot vier jaar geleden bezweek Nuis soms onder de druk van een grote wedstrijd. Nu heeft hij ver trouwen in zichzelf. Het lukte hier vorig jaar bij de WK afstanden ook, dus waarom nu niet? Niet alle carrières gaan zoals die van Sven Kramer, in een rechte lijn naar boven en dan - op een enkele duikeling na - water pas horizontaal. Nuis heeft de top gehaald door jarenlang in zichzelf te blijven investeren, met vallen en opstaan. Op zijn 28ste heeft hij dan eindelijk olympisch goud. Over de 1500 meter laagvliegen op ijs, oké - de laatste 200 meter met lichte turbulentie - doet hij 1 minuut, 44 seconden en 1 hon derdste. De mantra in zijn hoofd luidt tijdens de race: diep zitten, af zetten, diep zitten, afzetten. In de laatste bocht verandert het in: niet vallen. Hij blijft overeind. „Met die tijd heb ik de rest afgebluft", denkt Nuis. „Dit was vechten als een leeuw. Echt gekke shit." Naast zich op het podium treft hij aan zijn ene zijde Dit was vechten als een leeuw. Echtgekke shit Roest, aan de andere een jongen van 18 jaar, de Koreaan Kim Min-seok. Toen Nuis zo oud was, was hij een wildebras. Hij had de wereld van skaten, blowen en biertjes wel achter zich gelaten voor het schaat sen, maar een topsportcarrière van volledige toewijding was het nog niet. Dat had even wat langer nodig. Niet dat het kind nu helemaal uit hem is verdwenen. Eind 2016, hij was net vader geworden, leek het Nuis een goed idee een motor te ko pen. Een naked bike, ïooocc. Een paar bijna-valpartijen en net-niet- ongelukken verder verkocht hij het ding weer. „Vragen om ongeluk ken. Een volwassen besluit van mij", zegt hij met zelfspot. Het is an derhalf uur na de wedstrijd en de perschef moet hem aan zijn jas trekken, er wacht Nuis nog meer deze avond. „Jammer, ik vind het wel gezellig", zegt de kampi oen. Dopingcontrole, een einde loze rij pers, hij heeft het allemaal met een brede glimlach ondergaan. Een Russische journaliste toont hem een felicitatiebericht van De- nis Joeskov, de 1500 meter-specia list die van het IOC niet mee mocht doen. Nuis pakt de telefoon, typt iets terug, zegt niet wat, maar op de vraag even later of hij Joeskov heeft gemist, zegt hij: „Nee." Veel meer waarde hecht hij aan een reactie van Shani Davis, even daarvoor. De Amerikaanse veteraan zegt dat hij bewondering heeft voor r c woensdag 14 februari 2018 GO 4* In al het Oranjegeweld zouden we bijna vergeten dat er op de 1500 meter van gisteren nog een daverende verrassing plaatsvond. De pas 18-jarige Kim Min-seok veroverde het brons achter Nuis en Roest. Hij werd daarmee de eerste Aziaat ooit met een medaille op deze afstand. En Zuid-Korea heeft in één klap een nieuwe held. Ti Ik heb de rest echt afgebluft $0 @rikspekenbrink Gangneung -Kjeld Nuis i Terwijl Nuis telefonisch wordt gefeliciteerd door premier Rutte, azen vrijwilligers op een selfie met de kampioen, fotospimras Op de vorige vier Olympische Winter spelen begeleidde Jac Orie steeds één schaatser naar een gouden medaille. In Pyeongchang is het bijna elke dag bingo. way i. 3000 meter (v): Achtereekte way 5000 meter (m): Kramer Dag 4: 1500 meter (m): Nuis, Roest Dag 6: 10 km (m): Kramer Dag 10: 500 meter (m): Smeekens Dag 12: Ploegenachtervolging (m) Dag 14: 1000 meter (m): Nuis Dag 15: Massastart (m): Kramer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16