Bi Buitenlandse werknemers nóg goedkoper VS straks olieland nummer 1 14 Kort Staking dreigt bij Transavia Piloten van luchtvaartmaatschappij Trans avia dreigen nog deze week het werk neer te leggen, omdat ze het met hun werkgever niet eens kunnen worden over een nieuwe cao. Vrijdag is voor het laatst onderhandeld, maar Transavia weigerde volgens de Vereni ging van Nederlandse Verkeersvliegers te bewegen. De VNV zegt dat 'het geduld be gint op te raken'. De piloten van de budget dochter van de KLM zitten al meer dan een jaar zonder cao. Belangrijkste struikelblok is het werkrooster. Vliegers klagen steen en been over de onvoorspelbaarheid ervan. Boeren stappen naar rechter Boeren met vleesvee, natuurbegrazers en zeldzame rassen stappen naar de rechter uit protest tegen de nieuwe mestregels. Ze vin den dat ze onevenredig hard worden getrof fen door de maatregelen die zijn bedoeld om de melkveestapel in te dammen. Ook Na tuurmonumenten en Slow Food Nederland hebben zich achter de veehouders ge schaard. De fosfaatregelgeving is volgens de boze boeren de doodsteek voor menig oud- Hollands runderras zoals de blaarkop (foto). Deze koeien geven beduidend minder melk dan 'moderne' koeien, waardoor het erg on economisch wordt om ze te houden. w -F# ":V Hogere omzet detailhandel De Nederlandse detailhandel heeft vorig jaar 4,2 procent meer omgezet dan een jaar eerder. Dat is de hoogste groei in elf jaar, al dus het CBS. Online is 19,5 procent meer omgezet. De omzet van zowel de winkels in voedingsmiddelen als de winkels in non- food groeide met ruim 3 procent. Bij winkels in voedings- en genotsmiddelen liggen de opbrengsten duidelijk hoger dan voor de crisis, waarbij supermarkten sterker groeien dan speciaalzaken. De winkels in doe-het- zelfartikelen, keukens, vloeren en de win kels in meubels en huishoudartikelen reali seerden de grootste omzetstijging. Ook de drogisterijen en parfumerieën, de winkels in schoenen, lederwaren en kleding behaal den meer omzet dan in 2or6. Flitsen Arcelor Mittal Randstad Altice Wessanen Hoewel FNV zegt dat de subsidie regeling om laagbetaalden aan het werk te houden misbruikt wordt, ziet minister Wouter Koolmees van Sociale Zaken (inzet) vooralsnog geen reden om in te grijpen. Tot frustratie van de FNV. De kwestie draait om het Lage-inkomensvoor- deel (LIV), dat door het vorige kabi net verleden jaar werd ingevoerd en waar 500 miljoen euro voor be schikbaar is. De bedoeling is dat be drijven daardoor sneller mensen aannemen in lagere loonschalen. Ongeveer 400.000 mensen moeten door de subsidie de kans krijgen een substantiële baan te vinden waarmee zij in hun eigen le vensonderhoud kunnen voorzien. Tegelijkertijd moeten er 7.000 extra ba nen voor deze doelgroep worden gecreëerd. Werkgevers die perso neel een salaris betalen dat tussen 100 en 125 procent van het minimumloon ligt, 9,66 tot 12,08 euro per uur, kunnen van de overheid tot maximaal 2.000 euro subsidie krijgen op de loonkosten per werknemer. Een andere, fiscale regeling, speciaal voor buitenlandse werknemers, zet de deur echter on bedoeld open voor misbruik van de nieuwe subsidie. Dat gaat als volgt: werkgevers mo gen een deel van het brutoloon van een arbeidsmigrant op papier aan merken als niet-belastbare kosten voor verblijf. Deze Extraterritoriale (ET-)regeling zorgt ervoor dat het brutosalaris van een buitenlandse werknemer gedrukt kan worden, zodat minder belasting hoeft wor den afgedragen. Tegelijkertijd zorgt de ET-regeling er ook voor dat door het lagere brutoloon het Lage-inko- mensvoordeel opgeëist kan wor den, ook al verdient die buiten landse werknemer in werkelijkheid meer dan 125 procent van het mini mumloon. Een Nederlandse kracht met hetzelfde salaris kan geen aan spraak maken op de ET-regeling en kost dan meer. Verdringing Volgens de FNV is daarom sprake van 'oneerlijke loonconcurrentie en verdringing op de arbeidsmarkt', zo staat te lezen in een brief die de bond vandaag naar het kabinet en de Tweede Kamer stuurt. De gevolgen worden vooral ge voeld in de bouw- en de me taalsector, constateert de vakbond op basis van ei gen onderzoek door het team Handhaving en Na leving. Hier worden vaak salarissen betaald die stukken hoger liggen dan het minimumloon. De voor beelden in deze sectoren stapelen zich op, zegt bestuurder Marije Ot tervanger. „Werknemers worden tegen elkaar uitgespeeld. Dit staat haaks op het principe van gelijk loon voor gelijk werk tegen gelijke kosten." De bond wil dat minister Koolmees ingrijpt, door de eisen om in aan- Dit staat haaks op het principe van gelijk loon voor gelijk werk tegen gelijke kosten Wenen De Verenigde Staten zijn hard op weg om de grootste olie producent ter wereld te worden. Deskundigen denken dat de Amerikanen de huidige num mers één en twee, Saudi-Arabië en Rusland, eind van het jaar al voorbijgestreefd kan zijn. Volgens een nieuw rapport van het Internationale Energie agentschap (IEA) voeren de Amerikanen hun winning van schalie-olie stevig op. De Ame rikaanse productiedrift is een hard gelag voor de OPEC-landen en Rusland die juist afspraken hebben gemaakt om hun pro ductie te beperken. Dat hebben ze gedaan om de olieprijs op peil te houden, wat het kartel tot nog toe aardig lukte. Volgens de nieuwe prognoses van IEA zullen de olievoorraden in de wereld dit jaar mogelijk weer harder toenemen dan de vraag naar olie. Dat zet de prij zen waarschijnlijk weer onder druk. De vorige keer dat dit ge beurde was enkele jaren terug. 1099,- Vlieg-busrondreizen 779,- 779,- Ij iji ii" 111 g :Sf CAO-OVERLEG MUURVAST 'DOODSTEEK VOOR OUDE KOEIENRASSEN' GROOTSTE GROEI IN ELF JAAR De blokkade van 2.000 bedrijven die mo gelijk hebben gesjoemeld met de registratie van melkkoeien is volgens organisaties in de sector 'buitenproportioneel'. In veel gevallen zou sprake zijn van 'een administratieve fout' of 'een gebrek aan communicatie tussen ver schillende managementsystemen'. PepsiCo heeft afgelopen kwartaal gepro fiteerd van sterkere verkopen bij de snack divisie die onder meer Doritos en Cheetos maakt. Daarmee kon de teruglopende fris drankverkoop worden gecompenseerd. O m De staalgigant was de grootste stijger in de AEX. woensdag 14 februari 2018 GO Op het Damrak werd het kwar taalbericht van de uitzender po sitief ontvangen. Het kabel- en te- lecomconcern was de grootste daler in de AEX. Het voedings middelenconcern ging in de uitver koop na publica tie van de resul taten. o Subsidie laag loon Een gloednieuwe subsidierege ling wordt misbruikt om buiten landse werknemers tegen la gere loonkosten te laten werken dan Nederlanders. Dat stelt vak bond FNV. De regeling is juist bedoeld om laagbetaalden aan het werk te houden. Laurens Kok Den Haag Marije Ottervanger, FNV Hoogtepunten van Corsica 8-daagse vlieg-busrondreis - Frankrijk alle hoogtepunten van Corsica o.l.v. eigen Oad reisleiding o.a. Ajaccio, Bastia, Calvi, treinrit Bonifacio en boottocht Calanques (optioneel) oad.nl/VRFRO I Makarska Rivièra, Dubrovnik, Montenegro 11 -daagse vlieg-busrondreis - Kroatië, Montenegro o.a. Mostar, Dubrovnik, Split, Kotor, Zadar gehele reis met Oad reisleiding oad.nl/VRHR03 va. I 149,- Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 28 44 88 of ga naar uw reisbureau *Kijk voor de actievoorwaarden en deelnemende reizen op oad.nl/actie2018 Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl, res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. Authentiek Andalusië 8-daagse vlieg-busrondreis - Spanje uniek verblijf tijdens de rondreis tussen de olijfgaarden in Hotel Villa de Priego o.a. Sevilla, Cordóba, Granada inclusief entree Paleizencomplex Alhambra oad.nl/VRES31 Kleurrijk Sicilië 8-daagse vlieg-busrondreis - Italië o.a. Etna, Siracusa, Palermo, Cefalü, Taormina gehele reis met Oad reisleiding diverse data met gegarandeerd vertrek oad.nl/VRIT32

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14