Cycloon Gita teistert eilanden Tonga 12 WERVELSTORM VERWOESTING JÏMWÏÏË&t De oorlog in Syrië is allesbehalve voorbij met de val van Islamitische Staat. In do lucht komt het nu tot rechtstreekse confrontaties tussen Russen, Amerikanen, Israëliërs, Iraniërs, Turken en Koerden. Recente incidenten Syrië De terreurbeweging Islamitische Staat loopt op haar laatste benen in Syrië. Het kalifaat bleek een illusie. Hetzelfde geldt voor de gematigde Syrische oppositie die dacht een einde te maken aan het schrikbe wind van president Bashar al-As- sad. De rebellen zijn de baas in strookjes land die zelfs bij elkaar opgeteld maar een fractie van het Syrische grondgebied beslaan. Reden om te hopen dat de oorlog in Syrië zich na zeven jaar vechten nu naar een ontknoping zal slepen. Maar het omgekeerde lijkt het ge val. Een nieuwe fase is ingegaan waarin mondiale- en regionale ri valen elkaar rechtstreeks bestrij den. Het gaat om zeggenschap in een bepaalde regio. De oorlog kan zo nog jaren duren, denken veel specialisten. Drie grote conflicten worden nu openlijk uitgevochten in de lucht boven Syrië. Het eerste is dat tussen de super machten Rusland en de Verenigde Staten. Gisteren werd bekend dat de Amerikaanse luchtmacht bij een bombardement - ter bescherming van Koerdische stellingen in de olierijke provincie Deir Ezzor - mo gelijk wel 200 'Russische' soldaten heeft gedood. Naar verluidt waren het grotendeels huurlingen en ve teranen uit de Oekraïense oorlog. Amerikaanse media spreken van het dodelijkste treffen tussen Rus sen en Amerikanen sinds het einde van de Koude Oorlog. Wat er pre cies is gebeurd, is onduidelijk, maar wel is opvallend dat de Russen de zaak vooralsnog niet hoog opspe len. Volgens Amerikaanse media wa ren de soldaten huurlingen met de Russische nationaliteit maar in dienst van de organisatie Wagner. Dit is het Russische, paramilitaire, antwoord op de vroegere Ameri kaanse huurlingenorganisatie Blackwater (het tegenwoordige Academi). Wagener zou zijn inge huurd om door de Koerden beheer ste oliebronnen te heroveren. Confrontatie Terwijl Russische en Amerikaanse vliegtuigen hun best doen om een directe confrontatie te voorkomen, zijn twee andere partijen elkaar nu voor het eerst rechtstreeks in de ha ren gevlogen. Israëli sche vliegtuigen vielen vo rige week een Iraanse dronebasis aan bij Palmyra, in het hart van Sy rië. Een Israëlische F-16 werd later neergehaald door Syrische luchtaf weer. Israël en Iran zijn gezworen vijanden, maar aarzelen nu dus niet meer de rechtstreekse confrontatie aan te gaan boven Syrië. Israël kon digde gisteren nieuwe actie in Syrië aan tegen door Iran gesteunde strijdgroepen die vaak ook Iraanse militairen bevatten. In het luchtruim woedt nog een derde slag, die tussen Turken en Koerden. Na Turkse bombarde menten op de regio Afrin schoten de Koerden een Turkse helikopter neer. Voeg daarbij ook nog de gevech ten op de grond tussen door de Ver enigde Staren gesteunde Koerdi sche milities en door Iran en Rus land gesteunde islamitische strijd groepen en de toch al gecompli ceerde oorlog in Syrië wordt nog in gewikkelder. Zorgwekkend Maar meest zorgwekkend is de rechtstreekse confrontatie tussen Russen en Amerikanen. De Ameri kaanse nieuwsorganisatie Bloom- berg meldt dat volgens Russische bronnen momenteel tienrallen ge wonde Russen worden verpleegd in ziekenhuizen in Moskou en Sint- Petersburg. Ze komen bij de 200 soldaten die in Deir Ezzor zouden zijn gesneuveld. Het is niet eens ze ker of ze hun soldij van Rusland ontvingen of van Syrië of van Iran of misschien nog van een andere partij. Het Russische ministerie van Defensie wil geen commentaar ge ven over gesneuvelde huurlingen met de Russische nationaliteit. woensdag 14 februari 2018 .PC. R ,V,*,Tt r f /i ï.v/. ezt^ TONGA De cycloon Gita heeft een ware verwoes ting aangericht op de ei landengroep Tonga in de Grote Oceaan. Grote stukken land zijn onder gelopen en veel huizen totaal vernield. Boven dien zijn veel bo vengrondse elektriciteits kabels losge rukt en raak ten bomen ontworteld. Het land heeft de noodtoestand uitgeroepen. Het is niet duidelijk of er slachtof fers zijn gevallen. De cy cloon verplaatst zich richting Fiji. fotoafp Iraanse drone onderschept 1 LIBANON Palmyra Damascus Israëlische F-16's bombarderen Iraans drone-centrum VS doodt 200 Russische huurlingen JORDANIË IRAK Luchtoorlog boven Syrië escaleert Bob van Huët Rotterdam TURKIJE Koerden halen Turkse heli neer Israëlische F-16 neergehaald Aleppo Raqqa SYRIË Het wrak van de neergehaalde Israëlische F-16. fotobelga Mogelijk 200 'Russische' soldaten kwa men om bij een Amerikaanse aanval.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12