H 9 Cel na schenden ambtsgeheim Een 53-jarige medewerker van de Koninklijke Marechaussee die geheime informatie heeft doorgespeeld aan criminelen, is gisteren door de militaire ka mer van de rechtbank in Arn hem veroordeeld. De man kreeg een gevangenisstraf van 106 dagen opgelegd en een taakstraf van 80 uur. Hij heeft die tijd inmiddels uit gezeten in voorarrest. De op sporingsambtenaar schond in de periode tussen november 2013 en september 2015 opzet telijk zijn ambtsgeheim door meerdere keren vertrouwelijke gegevens in de computersyste men op te zoeken en met cri minelen te delen. De militaire kamer neemt het de man - die werkzaam was op luchthaven Schiphol - zeer kwalijk dat hij misbruik maakte van zijn positie als mi litair. Zo kun je een beetje wennen aan het wonen in een verpleeghuis Websites van achttien gemeenten gehackt De websites van Nederlandse gemeenten zijn afgelopen weekend kort gebruikt door cybercriminelen. De sites heb ben een voorleeshulp, Brow- sealoud. Hackers hebben dat programma iets weten aan te passen om de rekenkracht van de computers stiekem te ge bruiken voor het delven van virtueel geld. De aanpassing is inmiddels teruggedraaid. 'Slacht vissen met verdoving' SPD keldert in peilingen Andere naam voor ambassade Huis begrijpt president Johnson met een de betekenis van Conkrite's woorden. „Als Conkrite me niet meer steunt, verlies ik de steun van het Amerikaanse volk", zou Johnson volgens de overlevering hebben ge zegd. Opiniepeilingen bevestigen dat. Medio 1967 steunt de helft van de Amerikanen hem nog in de Viet- nam-oorlog, in de eerste maanden van 1968 schaart nog maar een derde zich achter hem. De geplaagde president krijgt nog meer tegenslag. Op 16 maart richten soldaten van de Charlie Compagnie een bloedbad aan in My Lai. Op zoek naar verborgen Vietcong-strijders maken zij het dorp met de grond ge lijk. De ware omvang, alle 500 bewo ners, vrouwen, kinderen en ouderen incluis, worden afgemaakt, zal pas la ter bekend worden. De legerleiding houdt de slachting, een van de ergste oorlogsmisdaden in Vietnam, nog onder de pet, maar de geruchten er over doen hun werk. Kennedy President Johnson gooit op 31 maart de handdoek in de ring. Hij kondigt aan dat hij zich niet verkiesbaar stelt voor een tweede termijn. Het is het startsein voor een tumultueus poli tiek jaar. Voor de nieuwe Democrati sche presidentskandidaat, Robert Kennedy, lijken de verkiezingen een formaliteit. Maar de gedoodverfde winnaar, de kandidaat van de hoop SERIE en een nieuw begin, wordt begin juni doodgeschoten. De Republikein Ri- chard Nixon ruikt alsnog zijn kans. Hij verslaat Hubert Humphrey met zijn boodschap van orde en gezag. Hij beloofde de Amerikanen ook een be ëindiging van de oorlog in Vietnam maar achter de schermen, als presi dentskandidaat, wist hij door presi dent Johnson in gang gezet vredes overleg in Parijs te saboteren. Lange tijd bleven het geruchten, pas in 2014 kwamen documenten vrij die Nixons obstructie bevestigden. Hij wist de Zuid-Vietnamese delegatie ervan te overtuigen om toch weg te blijven in Parijs in ruil voor betere af spraken met de VS onder zijn presi dentschap. De documenten bevestig den een enkele jaren eerder vrijgege ven opname van Johnsons reactie op Nixons interventie. Johnson was woedend, beschuldigde hem van 'verraad' en wilde hem aanvankelijk voor de rechter slepen. Maar de kiem was gelegd. 1968 is een 'wake-upcall' voor de Amerika nen. Het wordt het jaar waarin de Vietnam-oorlog een oorlog wordt die zij snel willen beëindigen omdat hij niet is te winnen. Een oorlog die ze snel willen vergeten. Het vredesbe raad zal daarom slechts worden uit gesteld. Op 27 januari 1973 tekenen de partijen alsnog een akkoord. Nixon spreekt van 'een eervolle vrede'. De spreekkoren 'Johnson moordenaar' zijn dan allang verstomd. 2018 volgende keer weer! www.dejongintra.nl/grootbrittannii dinsdag 13 februari 2018 open zenuw ARNHEM VVD'er Sophie Hermans over het deeltijdverpleeghuis, waar ze met mede-Kamerlid Vera Bergkamp (D66) voor pleit. DEN HAAG De foto van de stand rechtelijke executie van Vietcong-officier Nguyen Van Lem in Saigon, op 1 februari 1968, leidt tot grote verontwaardiging onder het Amerikaanse publiek. AP-fotograaf Eddie Adams krijgt later spijt van de foto waarop de Zuid-Vietnamese ge neraal Nguyen Ngoc Loan de man door het hoofd schiet. „Ik doodde hem toen met mijn camera. Ik verwoestte toen zijn leven zonder oog te heb ben voor de omstandig heden", aldus Adams, die met de foto de Pulitzer Prize won. De Vietcong zou kort daarvoor Ameri kaanse soldaten hebben gedood. Adams maakte het later goed toen de im migratiedienst hem belde. Zij wilde dat Adams tegen Loan zou getuigen om hem de toe gang tot de VS te ontzeg gen. Adams deed het om gekeerde. Hij getuigde in Loans voordeel, de ex-ge neraal mocht blijven. DEN HAAG Wakker Dier roept minister Carola Schouten van Vis serij op het onver doofd slachten van vis te verbieden. De organisatie stelt dat het mogelijk is vis sen via de wet te beschermen. Vol gens Wakker Dier is bewezen dat de dieren pijn lijden tij dens de slacht. BERLIJN Een peiling geeft aan dat deSPD zwaar verlies lijdt na de coalitieonder handelingen met de christendemocra ten van bondskan selier Merkel. ANKARA De spanningen tussen Washington en Ankara over het Turkse mili taire ingrijpen rond Afrin in Noord-Syrië hebben ook de ge meente Ankara be reikt. Daar is het plan opgevat om juist de straat waar de Ameri kaanse ambassade is gevestigd een nieuwe naam te geven: Afrin- straat. 1968: president Johnson in het Witte Huis. fotogetty images Amerikaanse Bell- helikopters in actie tijdens het bloedbad van My Lai in 1968. FOTO GETTY IMAGES Welke bijzondere herinneringen heeft u aan 1968? Stuur uw verhaal, in maximaal 250 woorden, naar oproep.pzc@pers- groep.nl jxsorga^ 2017 vanaf 955* vanaf 465* vanaf 599* Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of qa naar uw ANVR reisadviseur B /f^j Reissom excl. 19,50 reserveringskosten, scr en€2,50Calamiteitenfonds Mystiek Schotse Dwars door Wales Hooglanden Groot-Brittannië 9-daagse 11-daagse 15-daagse autorondreis fvij autorondreis autorondreis reiscode: adgb908 i reiscode: adgb914 reiscode: adgb9b3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9