8 Zeg 'Vietnam' en oudere Amerikanen verschieten nog altijd van kleur. Het staat voor smadelijke nederlaag en Verkeerde oorlog'. Dat oordeel ontstond in 1968, toen de machtige VS het zwartste oorlogsjaar ooit beleefde. 58.209 soldaten komen om, nog 1.300 vermisten uci Baines Johnson zal de spreekkoren nooit meer vergeten. In 1968 hoort zij elke dag de leuzen in het Witte Huis. 'Stop the Warl' 'Bring the GI's home now!'„Et waren te weinig muren om je daarvoor te kunnen af sluiten", zegt de toen 20-jarige doch ter van de toenmalige president Lyn- don B. Johnson. Vooral het 'Hey, hey, how many kids did you kill todayV doet pijn. De betogers voor de hekken op 1600 Pennsylvania Avenue rekenen het Luci's vader persoonlijk aan dat er elke dag zo veel jonge Amerikanen sneuvelen. Elke dag ritsen hospiks gemiddeld 46 lijkenzakken dichten. Aan het eind van 1968 zullen 16.899 dienstplichtigen het leven hebben gelaten in Vietnam. De oorlog tussen de communisten in het noorden en het door Amerika gesteunde zuiden, begonnen op 1 no vember 1955, is als de VS aan 1968 be gint al omstreden. Vooral jongeren keren zich ervanaf. Al een paar jaar verbranden velen hun draft card, hun kaart die een oproep voor dienst plicht mogelijk maakt. De eerste keer dat er draft cards worden verbrand, is op 15 oktober 1965 als meer dan 100.000 jongeren in 40 steden te hoop lopen tegen de oorlog in Viet nam. Als zij daarna worden opgeroe pen, zullen sommigen naar Canada vluchten. Anderen weigeren voor het oog van de officieren die hen hebben opgeroepen. Een van hen is Moham med Ali, die er een zware prijs voor betaalt, 's Werelds beste bokser zal jaren uit de ring worden verbannen. Weer anderen laten zich afkeuren, onder wie de latere presidenten Bill Clinton en Donald Trump. Als Trump zijn studie afsluit aan de Uni versiteit van Pennsylvania, blijkt hij te veel last te hebben van botjes in zijn hiel. Een klacht die militaire dienst onmogelijk maakt, maar naar eigen zeggen later vanzelf blijkt te zijn overgegaan. Kanteljaar Op 30 januari 1968 verliest de oorlog in Vietnam zijn laatste glans. Het kanteljaar wordt ingeleid door het Tet-offensief, vernoemd naar het nieuwjaarsfeest in Vietnam. Bijna 85.000 Noord-Vietnamese soldaten en leden van de Vietcong, het Natio nale Front voor de Bevrijding van Zuid-Vietnam, openen een onge kende aanval op militaire bases, ste den en dorpen in het zuiden. De Amerikanen worden totaal verrast. Zelfs Saigon, de hoofdstad van het BALANS VAN DE OORLOG Tot en met 1967 escaleerde de oorlog, na 1968werd het een zaak van schadebeper king zuiden, blijkt niet langer veilig. Viet- cong-strijders dringen zelfs door tot in de Amerikaanse ambassade. „Plot seling dringt het door dat er geen plek meer veilig is", zegt AP-corres- pondent Peter Arnett. Het Tet-offensief zal maanden aan houden. Na zware strijd bij Khe Sang en de oude keizerstad Hue, waar ook duizenden burgers sterven, worden de aanvallers teruggedrongen. Zij lei den de zwaarste verliezen, maar de Amerikaanse legerleiding en politiek betalen een nog hogere prijs. Voor de Amerikanen thuis wordt de oorlog in Vietnam een oorlog die niet kan wor den gewonnen. De moeizame zege op de Tet-aanvallers is het begin van het einde. „Tot en met 1967 esca leerde de oorlog, na 1968 werd het een zaak van schadebeperking", zegt de Amerikaanse historicus Ted Rose nof. Oorlogsbeelden op tv De onvrede krijgt extra injecties als het thuisfront afschuwelijke beelden ziet uit Vietnam. Met nieuwe tech niek brengt de televisie de oorlog in de huiskamers. De video's en foto's van zwaargewonde, dode en gede moraliseerde soldaten snijden door de ziel. De foto van Eddie Adams, werkzaam voor het persbureau AP, wekt verontwaardiging. Adams legt de standrechtelijke executie vast van de gevangengenomen Vietcong-offi- cier Nguyen Van Lem, in de straten van Saigon. De Zuid-Vietnamese ge neraal Nguyeb Ngoc Loan schiet hem een kogel door het hoofd. De foto laat de waanzin zien van oorlogsgeweld, maar zal de publieke opinie niet zo beïnvloeden als die van het 'napalm meisje' Kim Phuc, die op 8 juni 1972 in Trang Bang huilend en reddeloos over straat rent na een luchtaanval met napalm. Journalist en CBS-anchorman Walter Conkrite maakt op 27 februari aan elke illusie een einde. Na een be zoek aan het front zegt de 'wijze stem van Amerika' op de nationale televi sie dat de Vietnam-oorlog 'eindigt in een patstelling' en nooit zal kunnen worden gewonnen. In het Witte dinsdag 13 februari 2018 GO Dit is de tweede aflevering van een serie verhalen over bijzondere momenten in 1968. Van de executie van een Vietcong- strijder tot de lancering van de Apollo 8. 1968 Vietnam, voor altijd Amerika's Hans van Zon Rotterdam/Saigon Ted Rosenof, historicus Voor jonge Amerika nen is de Vietnam- oorlog slechts ge schiedenis, voor de oudere Amerikanen een pijnlijke herinne ring of, voor de vele oorlogsveteranen, een trauma dat zij nooit te boven zullen komen. Bij een herdenking in 2012 noemde Barack Obama de behande ling van soldaten bij hun terugkeer uit Viet nam 'een nationale schande'. „De oorlog is een van de pijnlijkste hoofdstukken uit onze geschiedenis", aldus de toenmalige presi dent. De oorlog kostte 58.209 Amerikaanse soldaten het leven. De laatste Amerikaanse krijgsgevangene, Flo bert Garwood, keerde pas in maart 1979 terug uit Vietnam. Bijna 1.300 Amerikanen staan te boek als MIA, Missing in Action. In Hanoi is een Ameri kaans team gevestigd dat in samenwerking met Vietnam nog altijd zoekt naar Ml As. De betrekkingen van de VS met Vietnam zijn pas in 1995, 22 jaar na het vredesakkoord, hersteld. Sindsdien hebben alle Ameri kaanse presidenten tij dens hun ambtsperi ode het land bezocht. Eerst Bill Clinton, ge volgd door George Bush, Barack Obama en als laatste Donald Trump.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8