Stemming over donorwet mogelijk weer uitgesteld Kitchen ,nrêm flsèm IT \m\ 7 Kantonrechter verbiedt Transavia ontslag vliegenier na dodelijke straatrace NIEUW SEIZOEN Transavia mag piloot Casper van W. niet ontslaan vanwege betrokkenheid bij een dodelijke straatrace. De luchtvaartmaat schappij gaat in hoger beroep tegen de uitspraak. Het oordeel van de Amsterdamse kantonrechter betekent niet dat Van W. weer mag vliegen. „Hij staat al enige tijd op non-actief en dat blijft zo", zegt een woordvoerster van Transavia. „Want wij gaan in hoger beroep. We zijn erg verrast door deze uitspraak, maar zien vol doende ruimte om deze aan te vechten. Zolang dat duurt blijft de piloot op non-actief staan." De piloot heeft zich weliswaar eenmalig extreem gevaarlijk gedra gen in het verkeer, dat betekent niet dat hij zijn functie niet zou kunnen uitoefenen, oordeelt de rechter. Bo vendien was Van W. in dienst bij Ryanair toen het drama gebeurde. Transavia wist dus al van het tragi sche ongeval toen het de jonge pi loot in dienst nam. Ook heeft Transavia geen beleid waarin duidelijk wordt gesteld dat gevaarlijk rijgedrag in privétijd ge volgen kan hebben. Casper van W. was in maart 2016 in Loosdrecht met zijn vader be trokken bij een straatrace met fatale afloop voor een 19-jarige vrouw. Weliswaar een privézaak, maar Transavia vindt dat veiligheid bij een piloot altijd en overal voorop moet staan. Het bedrijf kreeg naar eigen zeggen tientallen telefoontjes van reizigers die zeker wilden we ten dat niet Casper van W. tijdens hun reis achter de stuurknuppel zou zitten. Zelfs collega's zouden niet meer met hem durven vliegen. Vader Walter en zoon Casper van W. waren aan het racen geslagen na een bezoek aan een restaurant. Bei den raceten bumper aan bumper, met snelheden tot wel 200 kilome ter per uur. Totdat Walter van W. met 111 kilometer per uur de Toyota van de 19-jarige Fleur ramde. Zij overleed twee weken later. Vader Walter bleek te veel te hebben ge dronken. Bij piloot Casper was dat niet het geval. Niet eerlijk Transavia wil echter toch van de pi loot af, ook omdat hij tegen zijn nieuwe werkgever niet eerlijk zou zijn geweest over het dodelijke on geval. Volgens Transavia werd pas eind 2017 tijdens de strafzaak tegen Van W. en zijn vader duidelijk wat precies de rol van Casper was ge weest: hij had zijn vader opgejut. Toch werd Casper van W. 'slechts' veroordeeld voor een verkeersover treding: gevaarlijk hard rijden. Daarvoor kreeg hij een taakstraf van 100 uur en een rijontzegging van één jaar. Zijn vader kreeg vier jaar cel. De piloot is tegen zijn straf in hoger beroep gegaan. Ook daarom, oordeelt de kantonrechter, zijn er geen redenen hem al de laan uit te sturen. Vlak vóór de hoofdelijke stem ming over het plan in de Eerste Kamer moest de PvdA afgelopen weekend noodgedwongen een cruciale motie afzwakken, waarin nabestaanden expliciet het laatste woord kregen over orgaandonatie. Juristen oordeelden dat de op dracht aan de regering deze Ka- merwens te regelen, veel verder gaat dan het voorstel van Dijkstra. De motie met harde garanties was essentieel voor meerdere se natoren. Nu blijft de vraag hangen of partijen als soPlus en de OSF vinden dat de rolverdeling tussen de arts en nabestaanden nog goed genoeg is geregeld. Vuurwerk De gewijzigde motie moet PvdA- senator Jopie Nooren vandaag in dienen vóór de geplande stem ming en die extra debatronde kan volgens ingewijden 'vuurwerk' opleveren. Want de motie mag dan niet meer gepeperd zijn, een complete wetswijziging zou zo verstrekkend zijn dat initiatief neemster Dijkstra die wellicht eerst weer moet voorleggen aan de Tweede Kamer. Dus wat nu? „Het wordt misschien wel tijd dat iedereen, na twintig uur ver gaderen, hom of kuit gaat geven", zegt WD-senator Frank de Grave. Zijn partij is de grootste in de se naat, met dertien zetels. „Wat ons betreft kan er nu gestemd worden, maar wij zijn ook nooit onzeker geweest over de positie van de na bestaanden." i Aangepaste motie leidt vandaag tot nieuwe debatronde 'met vuurwerk' De afgelopen dagen is er koorts achtig overlegd, met in het mid delpunt PvdA-senator Nooren. Zij was gistermiddag niet meer be reid tot een update. Dus blijft de vraag of de twijfelaars wel kunnen leven met een afgezwakte motie. Het kan vandaag drie kanten opgaan: na de debatronde stemt de senaat zoals gepland gelijk over het voorstel; na de debatronde wordt een denkpauze ingelast van enkele uren, waarna stemming plaatsvindt; na de debatronde wordt een denkpauze van een week ingelast, zodat de stemming pas op 20 februari plaatsvindt. tlii intMiiiké dinsdag 13 februari 2018 GO Wegpiraat mag piloot blijven Victor Schildkamp Amsterdam Caspar van W. (rechts) naast zijn vader Walter afgelopen november in de rechtbank, illustratieanp De senaat stemt vandaag in principe over de omstreden donorwet van Kamerlid Pia Dijkstra, na eerder uitstel. Toch is het niet zeker of het eindoor deel er nu al komt. Edwin van der Aa Den Haag ITSSÏiüteSsi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7