'Een grote mond geeft munitie aan de Russen' Ook tandartsen klagen 'tabak' aan 3 dagen Giethoorn 5 De bijnaam die zijn col lega's voor hem heb ben, is veelzeggend. Heerlijk Helder Halbe. Voor een onversneden rechts geluid ('geen gelul') moet je immers bij Zijlstra zijn. Hij is de pragmaticus. Real- politiker. De 'rechtsbuiten' van de WD. Bijvoorbeeld door de afgelopen jaren als fractieleider premier Mark Rutte aan diens rechtse, liberale waarden te houden. Tijdens de laatste ka binetsformatie. En eerder in onderhandelingen met coali tiepartner PvdA. Intern loopt dat doorgaans op rolletjes. Dik vijfjaar ging het zo: gaf Rutte in onderhan delingen te veel prijs aan coali tiepartners, dan klom Zijlstra 'boos in de gordijnen'. Extern bracht dat profileren Zijlstra wél geregeld in de pro blemen. Hij vergaloppeerde zich meer dan eens. Zoals toen hij beweerde dat vluchtelingen naar Nederland kwamen, om dat ze hier borstvergrotingen zouden kunnen laten uitvoe ren. Dat kon helemaal niet, moest hij later toegeven. Of toen hij ferm riep dat RTL 'het sinterklaasfeest' had 'ver moord' door Zwarte Pieten in roetveeg pieten te veranderen. Dat was wat overdreven, er kende Zijlstra. Maar ach, dacht men bij de WD in al die geval len: Halbe is er nu eenmaal 'voor de scherpe kantjes'. Hun houwdegen. Maar sinds Rutte hem na ja- ren van dienst aan de WD be loonde met de post van minis ter van Buitenlandse Zaken, is Zijlstra's rol een andere. Hij meende dat te beseffen. Neder land zou 'een ander beeld van hem te zien krijgen'. „Als frac tievoorzitter moet je natuurlijk een scherp profiel neerzetten, dat hoort bij de functie." Vanaf nu zou hij diplomatieker wor den. Gematigder. Daarom is de leugen dat hij bij Poetin in een datsja ver toefde ook zo pijnlijk. Zijlstra bazuinde het zelf eerst gretig rond. En toen later twijfels kwamen of de VVD'er zich wel op het geopolitieke wereldto neel staande kon houden, her innerde de kring rond Zijlstra maar wat graag aan 'de ont moeting met Poetin'. Nu dat allemaal een lang vol gehouden leugen blijkt, maakt dat zijn werk als minister 'be paald niet gemakkelijker', zegt Hij kan de Russen niet meer met droge ogen de maat nemen over nepnieuws hoogleraar Russische Politiek Hans van Koningsbrugge. „Hij kan nu de Russen niet meer met droge ogen de maat ne men over nepnieuws, bijvoor beeld. Dit is natuurlijk enorm dom." Tel daar de timing bij op: Zijlstra ontmoet morgen zijn Russische ambtsgenoot Sergej Lavrov in Moskou. Volgens Van Koningsbrugge zal Lavrov 'hartelijk lachen', maar dit niet gebruiken om de betrekkingen onder druk te zetten. „Daar voor is de leugen te klein." Maar Nederland heeft nog wel met de Russen te stellen, als het bijvoorbeeld om de MH17 gaat. Er kan een moment ko men dat Nederland gericht Russische verdachten gaat aan wijzen, bijvoorbeeld. „Daar doen al zo veel complotten de ronde over in Rusland, dan draagt de minste leugen over Poetin niet bij natuurlijk." Al is het Russische stand punt over MH17 al behoorlijk duidelijk, stelt André Gerrits, hoogleraar Russische Geschie denis. „Namelijk: wij hebben er helemaal niets mee te ma ken." Daarnaast is de aanslag op de MH17 voor Poetin 'een klein onderdeel' van het grotere con flict op de Krim, zegt Gerrits. „De leugen van Zijlstra is ook geen grove belediging voor Poetin bijvoorbeeld. En het ligt op straat: van chantage kan geen sprake meer zijn." Al moet Zijlstra op z'n tellen passen. „Met een grote mond geef je natuurlijk wel sneller munitie aan de Russen om te gen je te gebruiken." Toch lijkt Zijlstra ook deze verbale misstap te overleven, door de rugdekking die de coa litiepartijen gisteren al lieten doorschemeren. Dat zijn ge loofwaardigheid aan diggelen is, geldt dan vooral in óns land, denkt Gerrits. De tandartsen doen aangifte om dat tabak 'verreweg de belangrijk ste oorzaak is van mondkanker'. Meer dan 75 procent van de geval len van mond- en keelkanker is di rect toe te schrijven aan roken, stellen ze. Daarnaast sluiten ook Het Nederlands Huisartsen Genootschap, de Landelijke Huis artsen Vereniging en de Organisa tie voor Eerstelijns zorg (Ineen) zich aan bij de aangifte. Het aantal aangiften tegen de ta baksindustrie staat nu op 21. De Nederlandse longkankerpatiënt Anne Marie van Veen deed in Ne derland anderhalfjaar geleden als eerste aangifte voor een strafzaak tegen de tabaksindustrie. Het gaat daarbij niet om geld, maar om een daadwerkelijke veroordeling van de vier grote tabaksproducenten in ons land. Een jaar geleden deed ook KWF aangifte wegens zware mishande- *75 procent van gevallen van keel kanker is gevolg van roken, stelt de KNMT ling. Sinds enkele weken geleden ook het ziekenhuis Antoni van Leeuwenhoek datzelfde deed, re gent het aangiften. Het Openbaar Ministerie beslist binnenkort of het echt tot vervolging overgaat. De reden van alle aangiften is steeds dezelfde: de sjoemelsigaret, de peuk met de minuscule gaatjes waarmee meetapparatuur wordt omzeild. Sigaretten bevatten nu veel meer schadelijke stoffen dan is toegestaan. Inmiddels is de jacht op de sjoemelsigaret ook in het buitenland geopend: in Frankrijk doet Het Franse Nationaal Comité tegen Roken (NCTC) aangifte voor 'het opzettelijk in gevaar brengen van een ander'. Bekend was al dat de unieke strafzaak in tal van lan den op de voet wordt gevolgd. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg COp Twitter circuleren allerlei grappen over gebeurtenissen waar Halbe Zijlstra ook bij aan wezig was; bij Poetin, in de Si- tuation Room bij Obama, als astronaut en op de Olympi sche Spelen, foto's twitter wijs in mijn telefoon zitten; heb sms- contact met mijn bron gehad. Het is géén nepnieuws: de informatie die ik heb gebracht, klopt." „Ik had het in kleinere kring binnen en buiten de VVD al wel verteld. Toen ik het op het congres zei, speelde de discussie over het plaatsen van militairen in de Baltische Staten. De vraag was: is dat wel verstandig? Is dat geen provocatie naar de Russen toe? Ik wilde juist aan de hand van dit verhaal - Poetin noemde óók de Bal tische Staten - duidelijk maken dat die troepen verstandig waren. Ik heb toen voor een verkeerde manier ge kozen. Ik kan dat niet terugdraaien." „Ik wil dat debat graag. Ik wil morgen graag met een rechte rug bij de Russi sche minister Lavrov staan. Ik hoop op begrip bij de Kamer dat ik een bron heb willen beschermen." „Als je heel vaak afwegingen moet maken, maak je ook wel eens de ver keerde afweging. Dit zal een smet blijven." f J #ZIJLSTRAWASERBIJ incl. diner 3 dagen Antwerpen 4 dagen Brabant**** dinsdag 13 februari 2018 GO PORTRET VVD'ER Dat Halbe Zijlstra (49) loog dat hij in de datsja van Poetin was, is niet de eerste keer dat hij zich verbaal vergalop peert. Maar ditmaal kan het hem, in z'n rol als minister van Buitenlandse Zaken, blij ven achtervolgen. Tobias den Hartog Den Haag Halbe Zijlstra ontmoet morgen de Russische minis ter Sergej Lavrov. fotoepa - Hans van Koningsbrugge, hoogleraar Russische politiek Het regent aangiften tegen de vier grote Nederlandse tabaks producenten. Ook het KNMT, de beroepsorganisatie van tandartsen, kaakchirurgen en orthodontisten, doet nu aan gifte van zware mishandeling. Victor Schildkamp Utrecht Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting ImhWOST Toen u het verhaal vertelde, had Rusland de Krim al geannexeerd. De dreiging was al wel bekend. Waarom was er toch die nood zaak? De Tweede Kamer is kritisch. Hoe gaat u vandaag dat debat in? Kan dat nog wel, geloofwaardig en met rechte rug? Kijk op onze site bij /video De gewraakte speech van de minister Nu maar: Vanuit dit, in Heerenveen gelegen hotel, bezoek je eenvoudig het mooie Giethoorn! 2 nachten incl. ontbijt in 3* Hajé Hotel Heerenveen -? Q 1 keer een 2-gangen diner met koffie of thee na Incl. een rondvaart van 1 uur door Giethoorn Gratis wifi en parkeren. Aankomsten t/m juni 3* Century Hotel Antwerpen 4* Kloosterhotel Willibrordhaeghe (8,0) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt Gratis gebruik van wifi q Gratis wifi en parkeren _q In het centrum gelegen Aankomsten t/m juni iF»™

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5