C9 1.879 mensen, 281 zetels Allianz koopt turbines in Koegorspolder 6 Cel voor bedreiger van Zeelandia Zwart-wit 2 KANDIDATENLIJSTEN CIJFERS Commentaar De gemeenteraden hebben niet overal een even grote aantrekkingskracht. In Kuitaart, een dorpje met hon derd inwoners, staan drie mensen klaar om plaats te nemen in de raad. In Scharendijke, dat dertienhonderd zie len telt, vinden we slechts één kandidaat. Het is een van de vele opvallende dingen in een overzicht van de kandidaten lijsten van 119 Zeeuwse partijen. In totaal lopen 1.879 mensen warm voor 281 zetels in 13 gemeenten. Het is dus dringen om de gunst van de kiezer. Dat gebeurt niet overal even doordacht. Wat moet je met een kandidatenlijst met 32 namen in een gemeente die maar 21 raadszetels heeft? Welk signaal geef je daarmee aan de kiezer? Wat moeten inwoners van Hulst met een kandidaat uit Vlissingen? Waarom voeren partijen minder jarigen op? Ontdaan van deze ruis blijven er mooie lijsten over. Met be hoorlijk veel nieuwe namen, gelukkig ook van jonge men sen. En met volop inhoudelijke keuzes voor de kiezer. Ben je niet onder de indruk van het plaatselijke beleid van de landelijke partijen? Dan zijn er overal lokale groeperingen. Die strijden lang niet altijd voor wereldschokkende zaken, maar dat is de charme van de komende verkiezingen. Ge lukkig is de gemeente waar het om kleine kwesties gaat. Die kunnen voor individuele burgers overigens van groot belang zijn. Daarom doen de raadsverkiezingen er overal toe. Ontdaan van wat ruis zijn de kandidatenlijsten in heel Zeeland interessant De in 2008 in gebruik genomen windmolens waren in eigendom van het Nederlandse consortium DIF Renewable Energy Manage ment BV en Ampere Equity Fund BV. De nieuwe eigenaar Allianz Global Investors is verbonden aan de grote verzekeringsmaatschappij Allianz en beheert fondsen van particulieren, maar ook van pensi oenfondsen. De aankoop van de windturbines in de Koegorspolder laat zien dat windenergie in Nederland een in teressante belegging voor interna tionale partijen is geworden. Rode- rik MacDonald van Allianz Global Investors spreekt in een persverkla ring van 'de zeer aantrekkelijke windenergiemarkt'. Fon ten Tij, die voor Eneco en Zeeuwind al anderhalfjaar de kan sen voor uitbreiding van duurzame energie in de Kanaalzone verkent, Windenergiemarkt is voor ons zeer aantrekkelijk zinspeelde er eerder op de molens in de Koegorspolder te vervangen door modernere, mogelijk grotere, maar minder exemplaren. Allianz Global Investors die de windturbi nes ziet als belegging, is dat voorzo ver bekend niet van plan. ALMANAK Op een regenachtige januaridag zat die Zierikzeese opa met zijn kleindochter op de bank foto's te kijken. Uit de kast hadden ze een album gepakt met foto's uit de tijd dat opa zelf nog een kind was. Een plaatje van opa in korte broek tussen een heleboel andere jongetjes op het school- plein. Opa met het hele gezin in een klein Fiat je bij het strand van Westkapelle. Kleindochter van zes vond het allemaal prachtig, maar zij werd zicht baar gekweld door een vraag. „Opa", vroeg ze, „Toen jij klein was, hè. Was toen alles zwart wit?" Officiële opening van dorpshuis Zomerlust twee in de verkoop Valentijn in het Zwin Natuur Park HULST Hulst sluit zich aan bij statiegeldclub De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 58-jarige J. de B. uit Zie- rikzee veroordeeld tot een gevange nisstraf van een halfjaar waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Ook komt hij onder toezicht van de reclassering te staan, moet hij zich laten behan delen en is hem een contact- en lo catieverbod opgelegd. Het vonnis was conform de eis. De B. werd ervan verdacht op 5 mei en 2 augustus vorig jaar via e- mails enkele medewerkers van Zeelandia in Zierikzee met onder meer de dood te hebben bedreigd. Ook mailde hij dat er op diverse strategische plaatsen voor Zeelan dia brandbommen waren geplaatst. Dwangmatig De B. was al geruime tijd weg bij het bedrijf maar volgens hem ging het door allerlei veranderingen met het bedrijf niet de goede richting op. Door zijn dreigementen hoopte hij met de bedrijfsleiding in ge sprek te komen.Volgens de ge dragsdeskundigen lijdt De B. aan een psychiatrische aandoening met dwangmatige neigingen. Meteen na het horen van de uit spraak bedankte De B. de rechter en meldde in hoger beroep te zullen gaan. dinsdag 13 februari 2018 De internationale vermogensbe heerder Allianz Global Investors heeft de 22 windturbines in de Koegorspolder ten zuiden van Terneuzen overgenomen. Harmen van der Werf Terneuzen -Roderik MacDonald, Allianz Global Investors Tip? redactie@pzc.nl ZUIDDORPE 't Kaaike, het dorpshuis van Zuiddorpe, is grondig vernieuwd. Dat wordt zondag 25 februari om 14.30 uur gevierd met een receptie. Zuiddorpe verloor in 2015 de brandweerka zerne en school. De ge meente Terneuzen be sloot daarop te investe ren in 't Kaaike om de leefbaarheid op peil te houden. -Nz-vS IfwSJI AXEL Het tweede appartemen tengebouw op de plek van het vroegere restau rant Zomerlust aan de Kleine Kreek in Axel komt al in de verkoop. Van het eerste complex zijn acht van de twaalf woningen verkocht en is er één in optie. De bouw begint in maart. De presentatie van gebouw twee is za terdag van 11.00 tot 14.00 uur bij Pot Interieur. Prijzen variëren van 285.000 tot 352.500 euro. KNOKKE Het Zwin Natuur Park bij Knokke houdt deze week Valentijnsactiviteiten. Be zoekers kunnen dagelijks uitleg krijgen over 'ro mantische kuren' van vo gels, woensdag zijn er kinderworkshops en zon dag is er de familievoor stelling ZOOks - een he dendaags sprookje over een koning die de natuur verbant uit het menselijk leven. Meer informatie en inschrijven via de website zwin.be. Ook de gemeente Hulst sluit zich aan bij de 'sta tiegeldalliantie'. De ge meenteraad besloot dat afgelopen week una niem, op voorstel van Progressief Hulst. De 'alliantie', waarbij veel overheden zich aanslui ten, pleit voor statiegeld op blikjes en petflessen. Dat moet zwerfafval te gengaan. Onder de 1.879 kandidaten zijn 531 vrouwen. Dat komt neer op ruim 28 procent. Het aandeel is het grootst op Schouwen-Duive- land (36 procent), gevolgd door Terneuzen (33 procent) en Vlis singen (32 procent). In de gemeente Borsele is slechts 21 pro cent van de kandidaten vrouw. Van de 114 lijsttrekkers zijn er 24 vrouw, 6 meer dan vier jaar ge leden. De meeste vrouwelijke lijstaanvoerders zijn te vinden in de gemeenten Schouwen-Duiveland en Vlissingen: 4. In Terneuzen zijn alle 14 lijsttrekkers mannen. Ook Reimerswaal, met 6 lijsten, kent uitsluitend kopmannen. Vrouwen zijn beter vertegenwoor digd bij de lokale partijen dan bij de landelijke partijen. Bij zes van hen is zelfs de helft of meer vrouw. Uit schieters zijn 55 Terneuzen (met 11 vrouwen en 5 mannen) en Sociaal Terneuzen (13 vrouwen en 7 man nen). De lijsttrekkers bij beide par tijen zijn overigens wel weer mannen. Ook bij Partij voor Goes, Leefbaar Reimerswaal, Leefbaar Schouwen- Duiveland en Provinciaal Belang Zee land is de helft of meer vrouw. Bij de landelijke partijen is het vrou wenaandeel het grootst bij SP (44 procent), GroenLinks (41 procent) en PvdA (37 procent) en het laagst bii Tien mensen zijn kandidaat in een gemeente waar ze niet wonen. Dat hoeft op zich geen pro bleem te zijn. Pas wie daadwerkelijk zitting neemt in de gemeenteraad, moet in de gemeente zelf (gaan) wonen. Een opvallende naam onder die 10 is D66-Statenlid Ton Veraart uit Vlissingen, die als lijstduwer op de 9e plaats staat in Hulst. Hij is daar geboren en nu op de achtergrond betrokken bij de campagne, zegt Veraart. Ze hebben me niet echt nodig, maar ik vind het leuk om te doen." Hij zou met voorkeursstemmen kunnen worden ge kozen. „Dat risico acht ik minder dan 1 procent, maar als het gebeurt, zou het heel vreemd zijn om die zetel niet in te nemen." Veraart verlaat dan de provinciale politiek. „Als mensen mij weg willen hebben uit Provinciale Staten, moeten ze dus cam pagne gaan voeren in Hulst." Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 56