Patiënten hebben op één dag duidelijkheid Het grondwater staat ons tot aan de lippen Het ADRZ heeft in Vlissingen een polikliniek geopend voor mensen met een tia. Daar krijgen patiënten binnen één dag de uitslag van het onderzoek. Langdurige regenval zorgt voor veel overlast en schade Een nieuwe polikliniek in het zie kenhuis in Vlissingen zorgt ervoor dat mensen met een tia (tijdelijke afsluiting van een bloedvat in de hersenen) voortaan alle onderzoe ken en de uitslag ervan op één dag krijgen. Voorheen moesten patiën ten daarvoor twee tot drie keer naar het ziekenhuis. Hoewel een tia geen blijvende schade veroorzaakt, kan het wel een voorbode zijn van een hersenin farct. „Daarom is het van belang om mensen zo snel mogelijk te onder zoeken", legt neuroloog Gerben Plas van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) uit. „Dan kun nen we óf medicatie geven óf de mensen eruit pikken die eventueel moeten worden geopereerd aan een vernauwing van een halsslagader." Bij het ADRZ meldden zich naar schatting rond de achthonderd tia- patiënten per jaar. Voorheen moes ten die twee of drie keer naar het ziekenhuis om te weten wat er aan de hand is. Dat is met de nieuwe poli verleden tijd, aldus Plas. „Nu komen patiënten 's ochtends naar de poli voor een consult van een minuut of tien, vijftien. Dan bekij ken we of het een tia is. We laten een hartfilmpje maken, doen bloedonderzoek, kijken of er ern stige vernauwingen in de halsslag aders zijn en maken een scan van het hoofd. Op dezelfde dag, rond een uur of twee, half drie, zijn alle uitslagen er en volgt een gesprek met de patiënt." Vaak volstaat het aanpassen van bestaande of het voorschrijven van nieuwe medicijnen (zoals bloed- verdunners of bloeddrukverlagers) Daarmee wordt de kans op herha ling kleiner. „Als er geen vernau wingen in de halsslagaders zijn, dan hoeft een patiënt dus niet meer naar het ziekenhuis en kan de huis arts het overnemen." Heeft een patiënt wel een ern stige vernauwing van de halsslag aders, dan wordt alles in gang gezet om die binnen twee weken te ope reren. „Als je geopereerd moet wor den, moet er nog een aanvullende scan van de vaten worden ge maakt." Rond half drie zijn alle uitslagen er en volgt een gesprek met de patiënt Plas ziet grote voordelen aan de nieuwe polikliniek. „Patiënten heb ben op één dag duidelijkheid. En praktisch: na een tia mag je volgens de wet twee weken niet autorijden. Dus is het fijn als iemand in één dag klaar is met alle onderzoeken en de uitslag weet. Dat is ook prettig voor degene die een patiënt moet bren gen en halen." De poli is vooralsnog drie keer in de week (maandag, woensdag en vrijdag) en wordt verdeeld onder de neurologen die in het ziekenhuis in Vlissingen werken. Operaties wor den in Goes gedaan. Veel ziekenhuizen in het land kennen al een tia-poli. Plas is dan ook blij dat het ADRZ nu kan vol gen. „Het lijkt zo logisch om het zo te organiseren. Dat is het ook. Maar om dat te kunnen doen, komt er or ganisatorisch wel wat bij kijken. De neurologen moeten samenwerken met onder meer cardiologie, het la boratorium en radiologie. Dat is nu geregeld." Plas benadrukt dat patiënten met acute uitvalsverschijnselen altijd de huisarts of m moeten bellen. Die besluiten of iemand naar de spoed eisende hulp of de tia-poli moet. tz dinsdag 13 februari 2018 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELAND4 Nieuw Namen heeft een primeur, een rijdende coffeeshop. Het geheim was goed bewaard, maar gistermiddag kwam het dan toch naar buiten, tijdens de carnavalsoptocht in Molako. 'Agge mar wiet het!' De Mollen hadden dus een nieuwigheidje én troffen het ook nog dit jaar met het weer. „Dat mag ook wel een keertje", zei één van de leden van loopgroep Red Animals die met rolla- tors 'van het padje af' en een tv-ploeg door het dorp trokken. Afgelopen jaren leken Molako en de maandagoptocht in Terhole wel patent te hebben op slecht weer. Vanmiddag, dinsdag, valt er nog te genieten van één grote op tocht, in Kloorianenland (Kloosterzande). «ZEELAND6 FOTO CAMILE SCHELSTRAETE ADRZ opent tia-polikliniek Jeffrey Kutterink Vlissingen - Gerben Plas, neuroloog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55