l* Motorpech betekent einde pont Gorishoek Koningsdag wankelt in Oud-Vossemeer SGP wil hangjongeren weren uit speelweide achter supermarkt Tentoonstelling in gemeentehuis Reimerswaal 7 Ineen klein hoekje van het gemeentehuis in Kruiningen kunnen bezoekers voor even 65 jaar terug in de tijd. Het stelt allemaal niet zoveel voor, hoor." Bescheiden als ze is, bagatelliseert ge meente-archivaris Hanneke Jansen de mede door haar opgezette tentoonstelling over de Watersnoodramp van 1953 die in het gemeentehuis in Kruiningen wordt gehouden. Hij is inderdaad klein, maar toch is er genoeg te zien. Eén van de aardigste stukken is een notitieboekje dat de toenma lige burgemeester van Krabben- dijke, Jan Vader, bijhield in de da gen na de verwoestende ramp. „Van zijn zoon kregen we een ar chiefdoos met allerlei spullen", legt Jansen uit. „Dit vonden we daar tussen." In dezelfde vitrine kast staat ook boek van de burger lijke stand van de toenmalige ge meente Rilland. Het heeft de ramp niet ongeschonden door staan. De slik zit er nog aan. Ver der staat in de kast een kleine ko pie van het bekende beeld van Jan Wolkers, dat bij de Johanneskerk in Kruiningen staat. Het toont een vrouw die een verdronken kind tegen zich aan drukt. „Er zijn maar heel weinig afgietsels van dat beeld, dus het is leuk dat wij er één hebben", zegt Jansen. Om de hoek is een woonka mertje ingericht, zoals dat er in *11 1953 in veel huizen uitzag. De stoelen komen uit de kringloop winkel. Tafel, kastje en servies kon Jansen via via op de kop tik ken. Op de tafel liggen kranten pagina's uit de dagen na de ramp. En hoewel Jansen ook hier be scheiden over doet („Via de kran tenbank kan iedereen die pa gina's zien, hoor") blijkt uit het gastenboekje dat mensen het waarderen dat ze in het gemeen tehuis te zien zijn. 'Wat een mooie expositie', schreef een be zoekster. 'Eigenlijk is het te veel om allemaal in één keer door te nemen. Ik kom zeker nog een keer terug.' Jansen zegt dat ze al meer mensen door de pagina's heeft zien bladeren. Op de tafel liggen ook allerlei verslagen van destijds, bijvoorbeeld van het be zoek van een delegatie uit Apel- lk denk dat we tot eind maart of begin april doorgaan doorn, de stad van waaruit Rei merswaal na de Ramp geholpen is. Verder hangen er foto's aan de muren en zijn op een televisie ooggetuigenverslagen van twee Reimerswaalse overlevenden te zien. „Gewoon opgenomen met een telefoon", zegt Jansen la chend. „Maar de kwaliteit is hart stikke goed, toch?" Hoe lang de tentoonstelling loopt, is nog niet bepaald. „Ik denk tot eind maart of begin april. Als we richting mei gaan, komt de focus toch weer wat meer op de oorlog te liggen. Misschien kunnen we daar ook wel eens iets mee doen." De tentoonstelling bevindt zich op de begane grond van het gemeentehuis, vlakbij de recep tie. Zij kan worden bezocht tij dens de gewone openingstijden. De motor van het schip is onher stelbaar beschadigd, zegt Erica Voorthuyzen die samen met haar man Hans exploitant is. „Een nieuwe motor kost ongeveer 70.000 euro. Dat komt omdat je met de huidige wetgeving aan be paalde emissie-eisen moet vol doen. Dat geld hebben we niet. De bank wil er geen krediet voor leve ren omdat het schip uit 1928 komt. Dat vinden ze het niet waard." Bijdrage Voorthuyzen heeft met de betrok ken gemeenten om de tafel geze ten. Dat zijn Kapelle, Reimerswaal en Tholen. Alle drie leveren ze een bijdrage aan de toeristische veer dienst door afname van een paar honderd tickets per gemeente. „Maar ze hebben niet aangeboden om de motor te vervangen of eraan bij te dragen", zegt Voorthuyzen. Het enige wat ze gevraagd hebben, is of we andere schepen wisten die de veerdienst zouden kunnen overnemen. Ik heb drie telefoon nummers doorgegeven van men sen die misschien die veerdienst zouden willen varen." Waddeneilanden Erica en Hans Voorthuyzen namen in 2013 het fietsvoetveer over. De afgelopen jaren voer het van 1 juli tot en met 31 augustus tussen Yer- seke, Gorishoek en Wemeldinge. De Sunbear is negentig jaar gele den gebouwd om de veerdienst tussen de Duitse Waddeneilanden te onderhouden. Eind jaren 80 is het verbouwd en geschikt gemaakt voor rondvaarten en sportvisserij. Wordt Koningsdag dit jaar nog ge vierd in Oud-Vossemeer? Dat vraagt de Stichting Oranjecomité Oud-Vossemeer zich af. Een gebrek aan slagkracht in de organisatie, maar ook een dalend bezoekersa- nimo ligt daaraan ten grondslag. Koningsdag, op 27 april, valt mid den in de schoolvakantie. Dat merkt de stichting, schrijft ze op haar Facebookpagina: 'Ook in 2018 zijn veel dorpsgenoten op reis. Zelfs nog meer dan andere jaren en daar vallen, terecht, leden van het be stuur onder. Vorig jaar was het al moeilijk om handjes voor deze dag te regelen maar helaas is de animo van bezoekers op deze feestelijke dag ook tot een dieptepunt ge daald'. De Stichting denkt dat niet alleen die vakantie de viering parten speelt, maar ook grote feesten die in steden als Breda, Rotterdam en Eindhoven worden gehouden. 'Die zorgen voor een grote terug loop in de bezoekersaantallen tij dens Koningsdag in het dorp. We vragen ons met pijn in het hart af of we een Koningsdag gaan organise ren, en of we op steun en aanwezig heid van dorpsbewoners kunnen rekenen'. De Kapelse SGP-fractie stelt in schriftelijke vragen aan het college te zijn aangesproken door buurt bewoners van de speelweide ach ter de Emté aan de Weststraat. Zij hebben daar last van hangjonge ren op het speelveld, achter het ge meentehuis en op de parkeerplaats bij de Emté. Die overlast bestaat volgens het SGP uit lawaai, afval, alcohol en/of drugs. Vooral dat laatste lijkt een reden te zijn voor de omwonenden om bij de poli tiek aan de bel te trekken. „Er zijn naalden gevonden op het speelterrein", meldt Henk Keurhorst in de raadsvragen. „Met name als gevolg van dat laatste hebben ouders hun kinderen ver boden om het speelterrein te be treden, terwijl zij, maar ook de ge meente, graag willen dat onze kin deren vrij buiten kunnen spelen." Volgens de SGP hebben de be woners aangegeven dat zij ver schillende keren contact hebben gezocht met de gemeente. „Zij voelen zich niet gehoord en niet begrepen." Overleg De overlast van hangjongeren rond de supermarkt is al langer be kend. Eind 2017 werden daar ook al enkele bekeuringen voor uitge deeld. De SGP wil nu dat de burgemees ter in overleg treedt met de buurt bewoners en dat er verder wordt opgetreden tegen de veroorzakers van overlast. De raad spreekt er vanavond over. dinsdag 13 februari 2018 BE Expositie over de Ramp is klein en interessant Rob Paardekam V- «3H3M& Gemeente-archivaris Hanneke Jansen in het huiskamertje met de expositie, foto mechteldjansen - Hanneke Jansen, gemeente archivaris Reimerswaal Sportvisserij Sea Bear is per 1 februari gestopt met het varen met sportvisschip de ms Sun- bear. Die boot voer de afgelo pen jaren op de toeristische veerdienst Yerseke-Gorishoek- Wemeldinge, maar een kapotte motor maakt daar een einde aan. Michiel Bouwman Hansweert Michiel Bouwman Oud-Vossemeer De SGP in Kapelle vraagt de bur gemeester op te treden tegen overlastgevende hangjongeren. De fractie stelt dat er verschil lende bewoners bij de gemeente melding hebben gemaakt van de overlast, maar dat die zich niet gehoord voelen. Willem Adriaansens Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 54