7 Buurten Er is alleen nog een café en een dorpshuis. Voor de rest is het stil in Sirjansland. „Zondags is de drukste dag hier", zegt inwoner Gerard Oele. A We treffen Ge rard samen met dorpsge noot Dirk Fluijt bij Ri- nus Roks thuis aan de Kerklaan in Sirjans land. De vrouw van Rinus, die vijf jaar geleden overleed, was de dochter van de smid op het dorp. Rinus, in Oosterland geboren, ver huisde in 1994 samen met zijn vrouw vanuit Zierikzee naar Sir jansland, naar het huis van zijn schoonouders. Dat is gebouwd in de tuin van de toenmalige smede rij. „Ik heb er nooit spijt van gehad. Ik wilde altijd een vrij huis met een grote tuin", zegt de nu 79-ja- rige Rinus. Hij was vroeger gym nastiekleraar op de RSG Professor Zeeman in Zierikzee en zorgt dat hij nog steeds in beweging blijft met onder meer zijn tuin. Ook Dirk en Gerard hebben een grote tuin. „Dat is het voordeel als je hier woont. Dat maakt het hier leuk", zegt Dirk. Gerard: „Sirjans land is heel groen, vrij en lekker rustig. De mensen laten elkaar heel vrij." Dirk was tot een paar jaar geleden boswachter bij Staats bosbeheer. Hij komt praktisch elke dag nog in natuurgebied Het Dijk- water, dat aan Sirjansland grenst. „Ik kijk of er een boom is omge waaid en ook werp ik altijd even een blik over de dijk. Dat blijft trekken." De familie Fluijt komt van Sir jansland, maar Dirk is geboren in Rotterdam, in Zierikzee opge groeid en 46 jaar geleden via Nieu- werkerk toch weer in Sirjansland gaan wonen. „Ons huis aan de Sportweg staat op de plek van de schuur van mijn grootvader." Hij is eigenlijk een echte Sturjalander. Gerard woont samen met zijn vrouw Joke in de oude pastorie aan de Lageweg. Hij was jarenlang hoofd van de school in het dorp. De school is sinds anderhalfjaar gesloten en Gerard is met pensi oen. In de 42 jaar dat hij in het dorp woont, heeft hij de bevolking zien veranderen. „Vroeger woon den hier meer boeren. Dat resul teerde erin dat er twee keer in het jaar stieren dwars door het dorp liepen om naar de stal of naar de wei te gaan. Het was wel een sport, zoiets als Pamplona. Rennen voor je leven. Maar dat is nu niet meer. We hebben het over heel lang ge leden, toen een boer nog zijn stal midden in het dorp had." Dirk herinnert het zich ook nog: „Bij mij sprongen ze wel eens in de tuin." Met zijn opmerking over de zondag doelt Gerard op de kerk gang naar de Hervormde Ge meente in het dorp. Hij komt er ook wel eens. „Ik ga er heen als er een nieuwe dominee komt." Dirk: „Bij mij is de dominee de buur man, dus ik krijg de dominee op bezoek." Want ook Sirjansland is een dorp waar iedereen elkaar Sirjansland is heel groen, vrij en lekker rustig kent. „Het mooie van dit dorp is: je kent je buren als er iets is", zegt Gerard. Rinus: „Als de buren er gens mee zitten, wordt er altijd wel een helpende hand geboden." Ook al is het stil in het dorp, dat wil niet zeggen dat er niets te doen is. Dirk: „Er zijn wel allerlei club jes." Rinus: „Het dorpshuis is een trefpunt." Gerard zit in de dorps raad van Sirjansland. „We houden ons bezig met leefbaarheid. We hebben ook een afdeling die het Sinterklaasfeest, de kerstboomver branding en Koningsdag organi seert." En ja, ook Sirjansland ver grijst, zeker nu de school verdwe nen is. Dat vinden de mannen wel jammer. Ze merken het bijvoor beeld tijdens de herdenking van de Ramp. Op Sir vielen negen slachtoffers. De schoolkinderen werden altijd bij de herdenking op het dorp betrokken. Gerard: „Zon der de kinderen erbij is het echt een gemis." Ook Rinus mist de school: „Ik hield van het geluid van spelende kinderen." Gerard: „Het is hier akelig stil geworden." Dirk: „Zelfs zo stil, dat als er 's nachts een auto over het dorp rijdt, je er wakker van wordt." dinsdag 13 februari 2018 SD Wat speelt er in uw buurt? In deze rubriek nemen we een kijkje in uw eigen dorp of wijk. Vandaag: SIRJANSLAND Twee keer in het jaar liepen stieren dwars door het dorp Valeska Nastaly - Gerard Oele Dirk Fluijt geniet van de natuur rondom het dorp. Rinus Roks heeft een tuin met boomgaard midden in Sirjansland. A Gerard Oele vindt het heerlijk rustig in Sir, maar vindt het erg stil nu de school is verdwenen. Hij woont in de oude pastorie in het dorp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51