'Je kunt niet zomaar een steentje gooien' 'Amazing' avond Kerkhove 11 Een steen werpen over een ij sbaan en er vervolgens achteraan hollen, terwijl je met bezems het ijs aan het poetsen bent. Dat is het eerste het beste antwoord als we op straat vragen 'Wat is curling?'. Die defi nitie doet de sport te kort. Sinds 1998 is het een Olympische win tersport en in een land als Canada enorm populair. Ook in Nederland is progressie zichtbaar. Het had weinig gescheeld of'we' waren er in PyeongChang al bij geweest, maar de Oranje-ploeg kwam net tekort op het Olympisch kwalifica tietoernooi. In het meerjarenplan van de na tionale curlingbond is de hoop ge vestigd op deelname aan de spelen in Peking in 2022. Dat zou een bij zondere prestatie zijn, want de Ne derlandse curlingbond telt slechts 150 leden, onder wie één Zeeuw. Wouter Kok (34) woonde tot zijn 20ste levensjaar in Vlissingen. Hij vond curling direct een fascine rende sport, maar snapt de scepsis van sommige mensen. „Ik ontken niet dat het er soms een beetje lomp uitziet." Thuis voor de buis werd Kok acht jaar geleden gegrepen door het curlingvirus. „Ik zette de tele visie aan tijdens de Winterspelen van Vancouver. Een stadion vol Canadezen ging compleet uit zijn dak bij een voor mij totaal onbe kende sport. Vooral dankzij de sfeer werd mijn interesse gewekt. Minutenlang werd de bijnaam van de 43-jarige Kevin Martin, 'The Old Bear', door alle toeschouwers gescandeerd. Als een 40-plusser Wouter Kok op de curlingbaan. en Giovanni Siereveld op. Van Lei den: „We krijgen het steeds druk ker en zijn met allerlei plannen be zig. Als ik weer in Zeeland woon, kan ik meer inbreng hebben." Scheenbeenblessure Van Leiden speelde bij Hoek twee jaar samen met Lionel Fitsch, die tussen 2011 en 2017 in totaal zes sei zoenen voor de hoofdklasser speelde. Bij Barendrecht liep hij in oktober een blessure aan zijn scheenbeen op. Half december maakte Fitsch zijn rentree in het tweede elftal, maar na de winter stop raakte hij opnieuw gebles seerd. Zijn laatste duel in de hoofd macht dateert van 21 oktober. Met de komst van het ervaren tweetal hoopt Hoek meer spelers over de streep te kunnen trekken. Met meerdere leden van de hui dige selectie is al gesproken, maar een aantal spelers wil eerst even af wachten hoe de spelersgroep er in grote lijnen uit komt te zien. Birgen Martens (Sint-Denijs Sport) en Aaron Verwilligen (Temse) hebben hun vertrek al aangekondigd, aan valler Bram Leroy lijkt hun voor beeld te volgen. Voor Kerkhove was het extra mooi. De 26-jarige Zierikzeese behield haar ongeslagen status in het lan- dentoernooi voor vrouwen. In 2014 zat ze er ook tweemaal bij Oranje en toen won ze samen met Micha- ëlla Krajicek van een Belgisch en een Luxemburgs koppel. Bij het duel van zondag stond er overigens niet veel meer op het spel. Alleen de eer. De Verenigde Staten stond namelijk al met 3-0 voor en had het duel in de eerste ronde van de wereldgroep daardoor al gewonnen. Voor Kerkhove en Schuurs was het goed dat er toch nog een dubbelspel werd afge werkt. Het publiek werd en passant getrakteerd op een optreden van Venus en Serena Williams. De eer ste staat nog altijd in de top 10 van de wereld, de tweede is één van de beste speelsters aller tijden. Zij aan zij wonnen ze veertien Grand Slamtoernooien en drie gouden medailles op de Zomerspelen. Serena Williams is na haar beval ling in 2017 nog niet geheel fit en daar profiteerden Kerkhove en Schuurs van. Ze braken in de eerste set tweemaal door haar service heen. Dat leidde tot een 6-2-set- winst. In de tweede set waren de koppels meer aan elkaar gewaagd. Bij 3-2 werd het even spannend en dreigde de VS de opslag van Kerk hove te breken. Maar die sloeg de breekpunten weg. Kerkhove werd op Ziggo Sport geïnterviewd na afloop. Ze zei: „It's amazing. We hebben nog nooit eer der samengespeeld en we hebben ook nog maar zelden voor zo'n groot publiek getennist. We heb ben ook een heel goede wedstrijd gespeeld en dan ook nog tegen zulke mensen. Het zijn wel de olympisch kampioenen." uitdaging, nou die had ik gevonden. Je kunt niet zomaar een steentje gooien, communicatie met je teamgenoten is erg belangrijk. Dankzij de combinatie van het fy sieke, de strategie en vooral de teamspirit zagen ze mij een week later 'gewoon' weer terug." 'Puur recreatief, zo omschrijft Kok zijn huidige curlingniveau. „Wil je professional worden, dan moet je naar het buitenland. Hier is curling een te kleine sport. In Ne derland leg je geld bij, terwijl een Canadees kan leven van het cur- len." Kok is sinds kort voorzitter van de Curling Club Tilburg en volgt de sport op de voet. „Via livestreams op YouTube kijk ik naar de EK's en WK's." Regelmatig wordt hij uitge daagd het imago van de sport op te krikken. „Ik toon altijd mijn en thousiasme als mensen me vragen naar mijn hobby. Soms zie je grote ogen. Bijvoorbeeld als ik uitleg dat we met de bezems het ijs warm maken om het moment van draaien van de steen uit te stel len. Iedereen denkt dat het vegen ervoor zorgt dat de steen van rich ting verandert. Maar dat is een fa beltje." Kok nodigt iedereen uit de sport een keer te komen proberen 1 Tilburg op de gratis open avond van 22 februari. „Dat is volgens mij best een ritje van uit Zeeland waard." dat kan, moet ik dat toch ook kun nen?" Kok woonde op dat moment net in Tilburg en tot zijn eigen verba zing vond hij een curlingclub om de hoek. Toen hij voor het eerst naar de curlinghal fietste, kreeg hij plots een opwelling. „Misschien zien ze mij ooit wel op de Spelen?" Om die gedachte na de eerste training met een weer los te laten. „Curling bleek moeilijker dan gedacht, op TV zag De Olympische sport van Wouter Kok, curling het er zo simpel uit. Spierpijn, dat is alles wat ik me van die eerste avond herinner. Zowel tijdens de training als de dagen erna. Ik had al lang niet meer gesport en was meteen iets te fanatiek geweest." Ondanks de opstart problemen werd Kok lid van de Tilburgse curling club. „Ik zocht een hobby met dinsdag 13 februari 2018 De Zeeuwse sport kent al jaren een contingent langebaan schaatsen (met de broers Mesu als frontsoldaten) en door de impulsen van de Ski- döme Terneuzen ook de nodige snowboarders (Erik Bastiaan- sen voorop). Maar wat hebben 'we' met de andere winterspor ters? De PZC zoekt het uit tij dens de Winterspelen. Vandaag deel 1. Hans Puik Tilburg krijgt vorm Lionel Fitsch (blauw tenue) in actie voor tweededivisionist Baren- drecht. foto wouter dill/pro shots Tennisster Lesley Kerkhove zorgde zondagavond voor een daverende verrassing in het Fed Cup-duel met de Verenigde Sta ten. Samen met Demi Schuurs versloeg ze de ooit zo onklop- bare Williams-zussen. Het duel in Asheville eindigde in 6-2 6-3. Roeland van Vliet Asheville Q9P •W» TeamNL^" Lesley Kerkhove (links) overlegt met Demi Schuurs. fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 43