Een lichtgevend oöd 9 Sparen voor bierattentie Om kwart voor negen s morgens aan het bier. Met 5,5 procent weliswaar geen zwaar alcoholisch gerstenat, maar toch... Voor Stefaan Van Canneyt is het heel gewoon. Voor hem begint elke ochtendstond met goudblond in de mond. Zuiderburen Streektaal PASPOORT In het oude gemeentehuis van Waterland-Oudeman, net over de grens onder IJzen- dijke, runt bierkenner én sommelier Stefaan Van Can neyt het biercafé en rariteitenka binet Huyze Vacas. Hij heeft er '999+' verschillende streekbieren, maar ook duizenden bieritems. En alles is te koop. Wat de bezoeker bij binnenkomst in het café tegen over de kerk ziet, is enkel het topje van de ijsberg. Op zolder staat nog veel meer. Op het eerste gezicht zou je den ken dat de tent binnenkort gaat sluiten. Op elk meubelstuk en elk attribuut in het café is wel een prijssticker geplakt. Het werd een beetje te vol, verklaart de uitbater. 'Beerhunter' noemt hij zichzelf, maar Stefaan Van Canneyt staat in Meetjesland ook wel bekend als 'den Zytholoog', als journalist Va cas of onder de schuilnaam FBI (Famous Beer Inspector) die hij gebruikt als hij ergens een nieuw bier degusteert of een café of brou werij bezoekt. Van wijn maakte hij zijn beroep, maar bier is zijn echte passie. „Op mijn vijftiende had ik al een bier café, in een zelfgebouwde houten schuur in de tuin van mijn groot ouders. Dat heb ik nog steeds." Met zijn ex-vrouw had hij jaren lang drankenhandel-pub De Bier- loods in Adegem. Het gemeente huis van Waterland-Oudeman stond na de fusie met Sint Lau- reins dertig jaar leeg. Toen Stefaan het karakteristieke pand in 2010 kocht had hij het idee om er een biermuseum te beginnen. „De bar was enkel voor vrienden, maar de toog schoof steeds een stukje op." Op deze vroege vrijdagmorgen brengt hij eerst zijn bijna tienja rige dochter naar school. Daarna wordt al snel de kroonkurk van het eerste flesje gewipt. „Geen koffie voor mij", lacht hij. „Ik proef elke morgen één of twee bieren, dan is je smaak nog niet beïnvloed door andere smaken en geuren." Tegen de middag vertrekt hij naar het gerenommeerde restau rant Landgoed Den Oker in Zo- mergem waar hij als maïtre som melier lange dagen maakt. Dat is ook de reden dat Huyze Vacas en kel op zon- en maandagen ge opend is. Vaker lukt niet, want hij werkt ook nog als freelance-jour nalist en hij zorgt in zijn eentje - 'met hulp van mijn familie' - voor zijn drie kinderen. In de spaar zame vrije tijd struint hij stad en land af naar nieuwe bieren en bierspulletjes. „Alleen al in België komen elke maand, ik overdrijf niet, een paar honderd nieuwe bieren op de markt." Niet alle bieren komen in het café terecht. „Voor een Duvel moeten de mensen ergens anders heen." Morgen, Valentijnsdag, mogen anderen zijn eigen bier proeven. Dan komt voor de tiende keer het eigen brouwsel uit: het fruitige valentijnsbier Irma, uitge bracht bij de geboorte van zijn dochter Irma, die haar naam weer dankt aan de oudste inwoonster (110) van Adegem. Ik dienke da vee mensen d'r ook ervaering mee ebbe. Onverwachte en onver moede ontmoetingen as jie zelf'in de vreemde' bin. Ons aode de kouwe, de regen en de doenkerste daehen in ons kikkerlandje een stuitje ont vlucht om op meer dan 3.500 kilometer van uus de zeumer en de waermte op te zoeken. Zóvère van Zoetelande. Dan hae je op een ligbed leie bie je zwembad en zei jie tegen je 'buren': „Is het good after- noon of is het Gutentag? Ze antwoorde mee 'Bon Gorno' en leie me dus nest een mede werker van het casino van Ve netië en z'n vrouwe. En dan bliekt uldere zeune an de HZ in Vlissinge te studeren! Dan bin je overburen twi vrolijke meiden van rond de twintig. Ze bin d'r korter dan een weke, ze bin d'r 'even' tussenuut en ebbe vriendlief aolebei achtergelaete in Ne derland. Ze schaeme d'r eihen nie vö ulder geloof en bidde en danke bie de meer dan overvloedige maeltieden in 't hotel! Eên oort er drek da me uut Zeêland komme, wan d'r oma komt uut Westkappel. Ze elpe mien, de ouwe opa, bie het 'online' kriehe van m'n mobieltje. Jae, oma uut West kappel ei ook zulke vraehen. Dan ontmoete me een joeng echtpaer mee éên kind en de twidden 'onderwehe'. Nae een dag liekt het of me ze a jaeren kenne! Het vierjaerig meisje is een echte aandacht- vraeher en kriegt die aan dacht, voral van ons. Het za wennen ore as 't zusje d'r is. Noe kan ik ze nog énig ontzag inboezeme deu te melden da'k 'meêster' geweest bin. Ze belove ons da me een geboor- tekaortje zulle kriehe. Het meêst opvallende was misschien wé, da me bie 't in- schrieven in 't hotel zie da diezelfde dag het echtpaer J. en B. uut Oöstkappel bin an- gekomme. B., ik za mè zeie Bert, was jaeren medespeler of tegenstander in m'n vroe gere sportlevens, mè is noe nog nie an 'biljarten' toe. Zo doende is éên en ander wat verwaeterd. Mè ineêns komme me mekaore wi tegen, zö vère van uus. Ze bluve ook net zö lang as ons a zurge ze vö d'r eihen. Ons, twi echt- paeren, laete ons d'n êlen dag bediene. Bert is weliswaer een paer tinten doenkerder as ons, ie ei nog hin last van aeruutval, een probleem wi velen van onze leeftied mee kampe. Ie ei een prachtige bos wit aer, om jaloers op t'oren. Bert en J. (Joke) dochte d'r goed an te doen net as ons een fiets te uren, makkelijk as ze 's aevens uut eten hienge nè een leuk restaurantje an strange. Dat leste noe wier hin succes. De aevenden valle snel in in zulke oorden, di zat hin licht op de fiets en de verlichting van fiets- en wandelpaeden was minimaal. Aoles bie me kaore nie drek geweldig om in 't doenker te hae fietsen. On- derwiele da ons an 't buffet zaete, kwam Joke, lichtelijk in paniek, vertelle da ze mekaore kwiet gereeë waere, onder wehe nè strange. Ondanks Berts 'lichtgevend oöd was 'n kwiet, mee in z'n rugzak twi mobieltjes. Goeie raed was diere mè mee ons mobieltje ei ze toch een booschap inge- sproke: 'Bert kom trug, ik wachte op je!' De oproep ielp en een alf ure laeter kwam de verloren zeune trug, doodge moedereerd. „Volg m'n oöd dan toch beter!", was z'n laco nieke reactie. dinsdag 13 februari 2018 PC Wie Huyze Vacas bezoekt, krijgt dit jaar bij het eerste bier een bierpaspoort, waarop een kalender met de ope ningsdagen en evenementen van 2018 staat, te beginnen met het 'Valentijnskaffee' op 17,18 en 19 februari. Elk vol gend bezoek levert een knipje in het paspoort op. Bij een volle spaarkaart ontvangt de deelnemer een leuke bierat tentie. De activiteiten in Huyze Vacas zijn te volgen op Facebook. com/Huyzevacas.be. De ge proefde bieren staan op Face- book.com/denzytholoog. Beerhunter Stefaan Van Canneyt schenkt het valentijnsbier Irma in, speciaal gebrouwen ter gelegenheid van de geboorte van zijn nu tienjarige dochter Irma. fotocamileschelstraete Duvel komt hier de deur niet in In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: het bier café en rariteitenkabinet Huyze Vacas. Pascalle Cappetti Waterland-Oudeman In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Frans van der Heijde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41