Minister: Rijk doet genoeg voor scholen 8 Bewindsman kijkt naar Zeeuwse arbeidsmarkt zorg en welzijn Minister Bruno Bruins (Medische Zorg) bracht gisteren een bliksembezoek aan Zeeland. In Terneuzen maakte hij kennis met de problemen op de arbeidsmarkt in zorg en welzijn. Anderhalf uur is niet veel om bijge praat te worden over de problemen waar het vergrijzende en ontgroe nende Zeeland mee kampt bij het vervullen van vacatures in de zorg. Alleen ZorgSaam komt met de hui dige manier van werken in 2035 al ruim 1.400 mensen tekort. Organisator Viazorg, die het werkbezoek bij ZorgSaam Zeeuws- Vlaanderen in Terneuzen organi seerde, koos voor twee thema's. Be stuursvoorzitter van ZorgSaam Zorggroep Zeeuws-Vlaanderen René Smit gaf minister Bruins eerst een toelichting op de Zeeuwse ar beidsmarkt in zorg en welzijn en de wijze waarop Zeeland daarmee omgaat. Vervolgens kwam het eer ste thema aan bod: het gezamen lijke leerhuis van GGZ-instelling Emergis en het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis. Het doel daarvan is on der meer stage- en opleidingsmo gelijkheden voor zorgprofessionals te scheppen. Daarna kwam het tweede onder werp: de arbeidsmarkt in de grens regio Zeeland-Vlaanderen en de belemmeringen die er zijn om aan beide kanten van de grens te wer ken. Werven van personeel over de grens - met in Vlaanderen grote ziekenhuizen waarmee zowel wordt samengewerkt als geconcur reerd - stuit op allerlei wettelijke en praktische bezwaren. Sluitstuk van het werkbezoek Het idee van een leerhuis kan ik ook op andere plekken in Nederland gebruiken was een 'inleefsessie' met sTimul Nederland, dat een onderdeel is van ZorgSaam. sTimul laat zorgverle ners in een 'zorgethisch lab' onder gaan hoe het is om een beperking te hebben en volledig afhankelijk te zijn van hulpverleners als zijzelf. Door even in die rol te kruipen, kunnen ze zich nadien beter inle ven in hun patiënten. „Kunnen we u ook een beperking aanbieden?", vraagt de sTimultrainer. Blinddoek Bruins kiest voor een blinddoek, andere leden uit het gezelschap voor zware gewichten om de han den, een bril die tunnelvisie veroor zaakt, oordoppen of andere beper kende zaken. „Zal ik u nu begelei den naar het toilet?", vraagt de sTi multrainer aan de minister. En aan het publiek: „Zal ik u nu wassen, naakt?" Even voelt het publiek de kwetsbaarheid van iemand met een beperking. Na afloop moet de minister van Medische Zorg gauw weer door, naar Dordrecht. Het werkbezoek heeft hem meer inzicht gegeven in de specifieke problemen in Zee land. Als hij in dit kader iets voor Zeeland kan doen: even Den Haag bellen, dan denkt hij graag mee, geeft de bewindsman de Zeeuwen mee. Hij heeft ook goede ideeën ge hoord: „Het idee van een leerhuis kan ik ook op andere plekken in Nederland gebruiken." Het Sluise gemeentebestuur springt in de bres voor het noodlij dende Zwin College in Oostburg. Dankzij onder meer een bijdrage van 19 miljoen euro van het Rijk is onderwijs in Oostburg, Terneuzen en Hulst de komende vier jaar ge garandeerd, maar Sluis zou graag zien dat het Rijk ook daarna struc tureel in de buidel tast. Het ministerie wil wel eenmalig meebetalen - waarschijnlijk een bedrag van zo'n 19 miljoen euro in de komende vier jaar. Van een blij vende bijdrage is echter geen sprake. Waarom niet, vroeg Sluis aan Slob: op de huidige wijze is het immers wel erg lastig om alle kin deren in hun eigen omgeving naar school te laten gaan, terwijl 'thuis nabij' onderwijs toch een recht is van elk kind. Het ministerie kaatst de bal ech ter terug. Het Rijk betaalt in zijn al gemeenheid mee aan het op orde brengen van de basiskwaliteit van onderwijs. Dat doet het nu ook in Zeeuws-Vlaanderen. Sterker nog, tekent Slob aan: er bestaat geen de finitie van 'thuisnabij onderwijs', Het Rijk doet al een stap extra door mee te betalen aan het openhouden van drie scholen en het Rijk doet al een stap extra door mee te betalen aan het open houden van drie scholen in Zeeuws-Vlaanderen. Want dat is duurder, benadrukt Slob, dan het centraliseren van het voorgezet on derwijs in Terneuzen. Daarmee voldoet het Rijk aan haar plicht om de basiskwaliteit te garanderen. Mocht het onderwijs door 'verrijking' van aanbod toch nog duurder worden, dan is het niet aan het ministerie om daar structu reel aan mee te betalen, vindt Slob. Hij wijst erop dat er veel scholen zijn die 'verrijkt voortgezet onder wijs' aanbieden, zoals tweetalig on derwijs, een technasium of extra sportonderwijs. Dat soort aanvul lingen betalen scholen zelf, schrijft Slob. En dat moeten de Zeeuws- Vlaamse scholen straks dus ook doen. PZC ONLINE Wat is dat je ge- und Ireen #Wust. n die laatste race was zo spannend, maar je hebt het maar mooi geflikt. Van harte topper! dinsdag 13 februari 2018 Minister Bruins neemt poolshoogte in Terneuzen Minister Bruno Bruins van Medische Zorg kwam naar Terneuzen. fotoanp Ondine van der Vleuten Terneuzen - Bruno Bruins, minister Door mee te betalen aan het openhouden van drie scholen voor het voortgezet onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen doet het mi nisterie van Onderwijs al meer dan het hoeft te doen. Het is dus niet logisch om een structurele rijksbijdrage voor het onderwijs in deze regio te vragen. Dat schrijft minister Arie Slob van Onderwijs in een brief aan de gemeente Sluis. Martijn de Koning Oostburg ONZE NIEUWSBRIEF Wilt u dagelijks snel en overzichtelijk op de hoogte worden gebracht van het interessantste, leukste, gekste en opmerkelijkste nieuws uit Zeeland en bin nen- en buitenland? Meld u dan aan voor de PZC nieuwsbrief. Vrijwel dagelijks versturen we een e-mail met daarin tien geselecteerde artike len van de website, waar van de redactie vindt dat u die niet mag missen. Aan- en afmelden is gratis en kan eenvoudig met uw e-mailadres. De nieuws brief valt tussen 11.00 en 12.00 uur in uw mailbox. Aanmelden kan via www.pzc.nl/nieuwsbrieven. TWITTER Danielle @ltsmeDaan Met haar gouden medaille gisteren bij de 1500 meter heeft Ireen Wüst schaats- geschiedenis geschreven. Als eerste schaatser aller tijden won ze haar tiende olympische plak. Wüst moest van alle favorieten als eerste rijden en moest na haar tijd van 1.54,35 in spanning afwachten hoe de concurrenten het zou den doen. „Het vijfde goud, onwerkelijk", reageerde ze. ONLINE TOP 5 Meest gelezen op pzc.nl 1. Vier mannen aangehou den voor bedreiging en ontvoering naar Nollebos 2. Persoon te water bij jachthaven Vlissingen 3. Man zet straat in Hulst op stelten 4. 'Spoorloos' omgekeerd: Frederique werd gevonden door haar broer in Brazilië 5. 't oóge wil ok wat in Pae- rehat Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie Ff facebook.com/depzc I®) @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40