Lelystad Airport: extern deskundige treedt terug All Inclusive Duitsland Aan slachthuis ontsnapte koe komt in rusthuis weer langzaam tot zichzelf 3 Rustig ligt koe Hermien tussen soortgenoten in het Friese koeienrusthuis. Nog versuft van alle gedoe, maar vooral van de verdoving. De boer: „Ze wordt een kalme koe." Het is een rare dag voor Hermien. Na weken van vrijheid in de bos sen bij Lettele nadat ze ontsnapte op weg naar het slachthuis, moet ze nog bijkomen van haar gevan genneming en het vervoer naar het rusthuis in Friesland. Ze was nogal wild toen ze arriveerde. „De veewagen bewoog heen en weer door haar." Het is ook een rare dag voor boer Bert Hollander, die het koeien- rusthuis bestiert. „Het is nu mid dag en ik moet ze nog hooi voeren, dat doe ik normaal 's ochtends." De hele dag al vertelt hij aan tal van media het verhaal van zijn nieuwste bewoner. Dat doet hij graag, het levert nieuwe sponsors op. Zo rustig als het nu in de stal is, zo onrustig was het in de ochtend, toen Hermien arriveerde. Hollan der: „Ze moest opnieuw worden verdoofd hier." Dat was zondag avond, toen ze werd gevangen bij Lettele, ook al gebeurd. „Maar ze was daarna zo versuft, dat ze niet meer van haar plaats kwam. Dus moest er een tegenverdoving ko men." Het werd nog spannend, maar Hermien overleefde de da gen van stress en de verdovingen. Hollander heeft haar een plek in de ligboxenstal gegeven, met twee touwen aan de kop. „Dan kan ze niet uitbreken." De Friese boer leerde een be langrijke les van de aankomst van Zus, kortgeleden. Zus groeide met Hermien op in de weilanden rond Lettele en ontsnapte samen met haar, maar werd al snel weer ge vangen. „We moesten hier flink wat laswerk verrichten", zo wild was Zus toen ze uitgeladen werd en de boel vernielde. Heel Nederland leefde afgelopen weken mee met 'escape-koe' Her mien. Esther Ouwehand van de Partij van de Dieren zette een 'cowfundactie' op. Er kwam ge noeg geld binnen voor een rustige oude dag voor Hermien én Zus. Een koe oud laten worden in het rusthuis kost zo'n 180 euro per maand, zegt Hollander. Al die meelevendheid is niet raar, vindt hij. „Mensen lijken op koeien." We kunnen ons makkelijk inleven in een koe. „Voor 85 procent hebben we dezelfde genen. We zijn ook kuddedieren." En eigenwijs, dat zijn zij ook. Koe Silke gebruikt haar hoorns om de buurvrouw te bewerken. „Silke. Silke!", roept Hollander. „Nou?!?" Luistert Silke goed? „Meestal wel", moppert Hollander. Beroemdheden Hermien is niet de enige be roemde koe in de stal. Claartje is er ook. Zij is een koe die in de jaren 90 het Friese Koudum op stelten zette, ook in een poging om aan de slager te ontkomen. Verderop staat Tolbert, zij was een onder- zoekskoe bij de faculteit dierge neeskunde aan de Universiteit Utrecht. Zo heeft elke koe en stier hier zijn eigen verhaal. Maar dat van Hermien en Zus werd wereldnieuws. Zus staat een meter of tien van Hermien af. Zouden ze beseffen dat ze samen opgroeiden in de weilanden rond Lettele? Dat ze samen ontsnapten en werden op gejaagd? Koeien hebben een prima geheugen, weet Hollander. Ook Hermien zal niet vergeten wat er is gebeurd. „Ze heeft een paar lessen geleerd", zegt Hollander. „Mensen zijn niet te vertrouwen. En: als je wilt, kun je er wat aan doen als ze je te pakken hebben." Uitbreken, losbreken, vluchten. Keuzes genoeg, weet Hermien nu. De koeien rond haar liggen rus tig te herkauwen in de stal. Boer Bert: „Daardoor weet ze: niets aan de hand." Ze zal nog wat onrustig en misschien wild zijn, komende dagen. Uiteindelijk wordt ook Hermien een kalme koe, weet de Friese boer. „Het komt goed met Hermien." LELYSTAD/DEN HAAG De des kundige die voor het ministerie de fouten in het milieurapport over Lelystad Airport moet herstellen, is getrouwd met de directeur van de onafhankelijke commissie die het gerepareerde rapport moet beoor delen. Vanwege de schijn van be langenverstrengeling is de deskun dige teruggetreden. De feiten blijken uit onderzoek door de regionale krant de Stentor. De onafhankelijke commissie heeft de taak om de aangepaste milieuef fectrapportage over Lelystad Air port te toetsen. Regeringspartijen laten de opening van het vakantie vliegveld grotendeels afhangen van het oordeel van deze commissie. Mer-expert Stefan Morel is begin januari door het ministerie van In frastructuur en Waterstaat inge huurd om fouten in de mer van Le lystad Airport te herstellen. Die reparatie is nodig nadat actie groep HoogOverijssel in oktober fouten blootlegde. Morel was bij meerdere bijeenkomsten over de mer-reparatie aanwezig. Hij schreef een plan van aanpak en presen teerde dat op 26 januari. Eind ja nuari trok Morel zich terug. „Er kwamen vragen van bewoners over mijn onafhankelijkheid", zegt Mo rel. „Ik ben toen uit eigen beweging opgestapt. Om iedere schijn te ver mijden dat ik het advies van de commissie kan beïnvloeden." Kras.nl/54981 of bel 088-0885 886 3 dinsdag 13 februari 2018 GO Hermien is nog wat suf'maar het komt wel goed me aar Gerald Meijer Zandhuizen Bert Hollander schept nog eens op voor Hermien. FOTO ANP Hermien (r) in ruste, fotoanp Koe Hermien herenigd met maatje Zus in het rusthuis. site bij /video Al wandelend ontdekt u de eindeloze bossen en tijdens een boottocht ervaart u het prachtige merengebied. Meer zin in een terrasje? Bezoek de Hanzestad Wismar. Van der Valk Landhotel Spornitz*** Sfeervol hotel aan de rand van het natuurgebied Lewitz Verblijf op basis van All Inclusive, gebruik wellness, wifi en parkeren Maak zeker een uitstapje naar Schwerin, 'stad van de zeven meren'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3