II 5 112 NIEUWS eigen terrein laten aansluiten." Want gemeenten zijn alleen verantwoordelijk voor de water huishouding in het openbare ge bied. Tholen, dat altijd al een vrij hoge grondwaterstand heeft in combinatie met slecht doorla tende kleibodem, maakt al jaren veel werk van grondwaterbeleid. Om het grondwaterpeil in de ga ten te houden, heeft Tholen sinds 2002 een uitgebreid meetnet van peilbuizen, in elke kern. Wim de Vries: „Bovendien leggen we ieder jaar in een gebied drainage aan. Burgers kunnen vanuit hun eigen huis daarop aansluiten. En iedere twee jaar reinigen we de drainage buizen, zodat ze goed water blij ven afvoeren." Het probleem met grondwater is, dat het niet op houdt bij de grens tussen open bare en particuliere percelen. Ge meente en burger hebben dus toch met elkaar te maken. Voor haar in woners heeft Tholen onder meer een folder met uitleg over het zelf Wateroverlast op particulier terrein is niet onze verantwoordelijkheid aanleggen van drainage op de website staan. Staat het grondwa ter uitzonderlijk hoog, dan kan dat voor de gemeente aanleiding zijn de situatie ter plekke te bekijken en maatregelen te nemen. Ook in Vlissingen en andere Zeeuwse gemeenten staan hier en daar al peilbuizen. „We zijn on langs nog aan de Noorderbaan in Vlissingen geweest om te meten", aldus Martin de Leeuw van bureau Mitec in Heinkenszand, dat om de twee weken peilbuizen contro leert voor deze gemeente. „Dat doen we drie jaar lang en dan pak ken we het gemiddelde. Want de grondwaterstand fluctueert. De gemeente krijgt die gegevens van ons aangeleverd en gebruikt die om te bepalen wat de mogelijkhe den zijn om de overlast voor be woners op te lossen." Adviseur stedelijk water Ruben Houmes van NU-adviesbureau in Vlissingen, dat actiefis in verschil lende Zeeuwse gemeenten: „Deze natte periode is het moment bij uitstek om kwetsbare locaties en hoge grondwaterstanden in beeld te krijgen. Het is belangrijk om over langere periodes grondwater standen te meten. Uiteindelijk is zo'n meting maar een momentop name. Langjarige meetreeksen helpen goed om er achter te ko men of er iets bijzonders aan de hand is." Wisse Beets van Bureau Wareco, dat onder meer voor Vlissingen bezig is met een meetnet, luidde onlangs de noodklok over het stij gende grondwater. „Wij hebben gezegd: door klimaatveranderin gen zullen dit soort langdurige natte periodes vaker voorkomen. De huidige extremen zijn een goede testcase voor gemeenten. Als het grondwater af en toe een paar dagen hoog staat, levert dat weinig problemen op. Maar als dat weken of zoals nu zelfs maanden aanhoudt, is de kans op overlast en schade een stuk groter." En niet alleen materieel. Sandra Lens, directeur van DVS Onge- diertenbestrijding somt op: „Schimmel, kelderzwam, ratten en muizen. Vanmorgen nog was ik bij een dierenpension waar de ratten het riool uit plopten. En in oude gebouwen, heel veel muizen. Op zoek naar droge plekken, want ook voor hen is het te nat." Agent gewond bij arrestatie Auto rijdt de vangrail op Man vernielt auto in Hulst dinsdag 13 februari 2018 PC - Wim de Vries, gemeente Tholen Sander Rijk van Mitec meet het grondwaterpeil in Goes. FOTO MECHTELD JANSEN MIDDELBURG Een agent is zondagnacht gewond ge raakt bij de aanhouding van een 21-jarige Middelburger die in het bezit was van co caïne. De politie zette de auto waar de man als bijrij der in zat aan de kant in de Piet Heinstraat. De politie vond drugs bij de man, die er vandoor probeerde te gaan. Hij trapte daarbij tegen het bovenlichaam van een agent. Op de plek waar hij werd gepakt, von den de agenten een kleine hoeveelheid cocaïne. De man is opgesloten. ARNEMUIDEN Een auto mobilist is gistermiddag met zijn auto op de vangrail van de snelweg A58 ter hoogte van Arnemuiden te rechtgekomen. Dat ge beurde rond 13.30 uur in de richting van Bergen op Zoom. Hoe de bijzondere 'manoeuvre' tot stand kwam, was niet bekend. Niemand raakte gewond. De politie zette de snelweg vervolgens samen met Rijkswaterstaat af. De weg- afzetting zorgde voor een file. De auto werd weggeta- keld door bergingsbedrijf De Moor. HULST Een man heeft af gelopen nacht voor veel commotie gezorgd in de Van Der Maelstedeweg in Hulst. Hij sloeg onder meer in op de auto van buurtbe woners. De bewoners wer den rond 00.45 uur wakker van 'tumult' in de straat. Daar zagen ze de man die hun auto vernielde. Ze wil den naar buiten gaan om hem te stoppen, maar plots klonk een enorme knal. De glazen ruit van de tussen deur in de hal versplin- derde door vuurwerk en glas vloog in het rond. Een van de bewoners raakte lichtgewond. De politie wist de man vervolgens te ar resteren. Hij zit nu vast in het politiecellencomplex. Sjaak van den Berg heeft zijn waterstofzuiger regelmatig nodig, foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37