j 4 Hoge grondwaterstand zorgt voor problemen in Zeeland Zeeland krijgt natte voeten door de hoge grondwater stand. In alle kustprovincies staat het grondwater de laatste maanden erg hoog, aldus ingenieursbureau Wareco, specialist in grondwater in het stedelijk gebied. se Het is het grondwater. Dat weet Middelbur ger Sjaak van den Berg zeker. Meer dan veertig jaar woont hij al in het monumentenpand aan de Pijpstraat en altijd was de kelder kurkdroog. Maar sinds drie jaar hebben de meubeltjes in de leef- kelder regelmatig natte voeten. „Het komt uit de zijmuren, hele plassen staan er als het weer eens flink geregend heeft. De laatste keer heb ik 72 keer moeten lopen, met bakken van de waterstofzui ger. Die wegen dertig liter. Nu is het gedonder klaar, zei mijn vrouw, je moet een waterstofzui ger die rechtstreeks op het riool pompt, want zo gaat het niet lan ger." De meneer van de gemeente die langs geweest is, begreep het ook niet, zegt Van den Berg met een stem die druipt van de frustra tie. „Want de Pijpstraat ligt zo'n beetje op het hoogste punt. Maar ondertussen heb ik sinds novem ber vorig jaar al drie, vier keer per maand wateroverlast gehad. De verzekering zegt: helaas, we keren niet uit, dit is de verantwoorde lijkheid van de huiseigenaar. Uw kelder moet waterdicht zijn, net zoals het dak. Maar wat kan ik doen aan waterschade door een hoge grondwaterstand? En ik ben niet de enige. Van een buurman weet ik dat hij zijn kelder heeft la ten impregneren. Kostte een gods vermogen, duizenden euro's. We hebben ook al laten kijken of het geen lekkage was van de buren of zo. Maar dat is niet zo." Regen, regen en nog eens regen. Enorme hoosbuien in september, de maanden erop bijna geen dag dat er helemaal geen regen viel. Op straat, in tuinen en op het land blijven plassen staan omdat de grond eronder verzadigd is en geen water meer kan opnemen. Maar de burger begint het bin nenshuis ook te merken: optrek kend vocht en water in kelders en kruipruimtes. Wim de Vries van de gemeente Tholen is beleidsme dewerker riolering en waterhuis houding. Zeker het afgelopen half jaar is het aantal meldingen van bewoners toegenomen, zegt hij. Veel meer dan adviseren kan hij vaak niet: „Wateroverlast op De laatste keer heb ik 72 keer moeten lopen, met bakken van de waterstofzuiger particulier terrein is niet onze ver antwoordelijkheid. Het enige wat ik kan zeggen is: zorg dat je je spullen in de kelder een paar cen timeter boven de vloer hebt staan. Dat water komt heel langzaam binnen, dan heb je nog tijd om het op te lossen." v "Jz-X V - - C Dat het grondwater nu overal in Nederland extreem hoog staat, wil niet zeggen dat iedereen er last van heeft. En wat is extreem hoog? Wim de Vries van het Grondwaterloket Tholen: „Wij zeggen: als een groot deel van het jaar het grondwater 70 centimeter aan de onderkant van het vloer- peil staat." Het vloerpeil is de voorgeschreven hoogte van de vloeren op de begane grond. In 1992 is het Bouwbesluit aange past. Huizen van na die tijd zijn water- en dampdicht gebouwd. Het probleem doet zich vooral voor in huizen van vóór die tijd en kan van wijk tot wijk en zelfs straat tot straat verschillen. Oude stadskernen zijn vaak juist op hooggelegen gedeelten gebouwd en daardoor minder gevoelig voor grondwater. Riolering Ferry Kramer van het Grondwa terloket van de gemeente Vlissin- gen: „Het zijn met name de wo ningen van eind jaren zestig en ze ventig en de wijkjes die in lage ge deelten gebouwd zijn, zoals een aantal locaties in Souburg, een deel van Paauwenburg, maar ook Westerzicht. Met name de laatste twee weken is het aantal meldin gen over natte kruipruimtes, kel derkasten en kelders toegenomen. Uit heel Vlissingen. Het water staat overal bijna tot aan het maai veld. Laatst had ik iemand aan de telefoon die zijn hele voorraad had moeten weggooien omdat alles onder water stond. Maar het enige wat wij eraan kunnen doen, is fa- ciliteren dat de burger zijn over tollige water kwijt kan. Zo zijn we nu in Souburg de riolering aan het vervangen. Vroeger ging door zo'n buis het afvalwater én het regen water uit de goten. Zo'n oude buis was vaak kapot, gescheurd, lek. Daardoor kon er ook grondwater in weglopen. Als de gladde nieuwe buis er lag, kon dat niet meer. Te genwoordig leggen we daarom ge lijk een aparte drainagebuis aan voor het regenwater. Burgers kun nen daarop een buis vanuit hun dinsdag 13 februari 2018 Help, mijn kelder lekt! onder. De paddestoelen groeien uit de muur. Ondine van der Vleuten Middelburg - Sjaak van den Berg Werk aan het riool in de Gouwestraat in Oost-Souburg, foto ruben oreel De kelder van Sjaak van den Berg aan de Pijpstraat in Middelburg stroomt regelmatig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36