mensen kandidaat voor de raad Eis halfjaar cel voor dorpsterreur 3 Vragen CDA over ZB Planbureau Alle namen zijn bekend. 119 partijen hebben hun kandidatenlijsten ingele verd voor de Zeeuwse gemeenteraads verkiezingen op woensdag 21 maart. Doordat zowel SGP en Christenunie als PvdA en GroenLinks in enkele gemeen ten de krachten hebben gebundeld, le vert dat 114 lijsten op. De man wordt ervan verdacht zijn mede-dorpsbewoners sinds jaar en dag te terroriseren. Door hard te claxonneren, met planken tegen el kaar te slaan, door met een ketting zaag in de weer te zijn, vuurwerk af te steken, klepperen met de deksels van de kliko's, schreeuwen, schel den en door een veelvuldig gebruik van de middelvinger. Daarnaast zou de man op 2 au gustus 2015 een bewoner met een plank te lijf zijn gegaan. Voor dat al les eiste officier van justitie Marieke Fimerius een celstraf van zes maan den waarvan drie voorwaardelijk plus de nodige maatregelen die overlast zouden moeten tegengaan. De zaak tegen de inwoner van Noordgouwe was al diverse keren aangehouden en ook deze keer deed zijn advocaat een verzoek om de zaak tegen zijn - afwezige - cliënt een andere keer te behande len. De verdachte had 's morgens opstartproblemen, dus een vol gende keer graag 's middags. En ook nog graag over een halfjaar, want hij ging in therapie en zijn zaak nu behandelen zou contraproductief werken. Het verzoek werd afgewe zen. Normaliter gaat de rechter bij een afwezige verdachte dan in de 'efficiency-modus'. Mede vanwege Verdachte komt liever niet 's ochtends naar de rechtbank door opstartproblemen de openbaarheid geeft de rechter een resumé van het strafdossier, worden de persoonlijke omstan digheden belicht. Niet deze keer. De raadsman wilde namelijk dat de rechter (tot diens grote ongenoe gen) ettelijke stukken uit het dos sier ging voorlezen. Stukken die bij alle procesdeelnemers bekend zijn. Het was ook een beladen zaak, zo bleek. Vrijwel iedere overheidsin stantie had zich ermee bemoeid, de burgemeester had willen bemidde len en zelfs politie, OM en ge meente hadden het op de agenda staan. En niets had geholpen. De in woner van Noordgouwe gaf de be woners de schuld van alles. Zij wa ren het die zijn leven zuur maakten en zij waren het die voor de overlast zorgden. Niet hij. Ook in die trant pleitte zijn raadsman. De man had bij de vermeende mishandeling slechts gehandeld uit noodweer en moest dus worden ontslagen van rechtsvervolging en voor de bela gingen zou hij vrijgesproken moe ten worden. MIDDELBURG De Statenfractie van het CDA heeft een reeks aan vragen over het onderzoek Staat van Zeeland van ZB Planbureau ingediend bij het dagelijks pro vinciebestuur. Afgelopen vrijdag kreeg Statenlid Jeffrey Oudeman niet de gelegenheid ze te stellen, omdat de agenda van de com missie Economie veel te lang was. Hij hoopt nu antwoorden te krijgen voor de volgende verga dering op 9 maart. Het CDA twijfelt aan de wetenschappe lijke kwaliteit van het rapport. Oudeman wil dat de Staten ook nog een keer apart praten over het functioneren en de financie ring van ZB Planbureau. dinsdag 13 februari 2018 In totaal 1.879 Zeeuwen zijn beschikbaar voor een plek in de gemeenteraad. Dat zijn er 123 meer dan vier jaar geleden, toen er zes lijsten minder waren. Het CDA levert de meeste kandidaten (261), gevolgd door VVD (228) en PvdA (173). Opval lend is dat de PvdA in Vlissingen, ooit een rood bolwerk, slechts negen mensen heeft weten te strikken. In Middelburg, bijvoorbeeld, zijn dat er drie keer zoveel. De 27 lokale partijen zijn gezamenlijk goed voor 479 kandidaten, 10 minder dan in 2014. Doordat SP, D66 en GroenLinks in meer gemeenten meedoen en ook PVV en 50Plus proberen lokaal voet aan de grond te krijgen, is het aandeel van de lande lijke partijen aanzienlijk gestegen. Uitgaande van de huidige zetelverdeling en de kandidatenlijsten keren precies 100 van de 326 zittende raadsleden en wethouders na de verkiezingen niet terug in de lokale politiek. Zij hebben zich niet meer kandidaat gesteld of staan te laag op de lijst. De vernieuwing is vermoedelijk het grootst in de gemeente Schou- wen-Duiveland, waar mogelijk de helft na deze periode stopt. Ook in de gemeenten Borsele, Goes en Middelburg zijn het er relatief veel. Sluis is, op het oog, het minst veranderingsgezind. Daar maken bijna alle raadsleden en wethouders kans op een nieuwe periode. 1879 Bijna 1.900 mensen hebben zich kan didaat gesteld voor een plek in een van de Zeeuwse gemeenteraden. Dat wordt dringen, want er zijn slechts 281 zetels beschikbaar. Rolf Bosboom Vlissingen Terneuzen, de gemeente met de meeste lijsten (14), heeft ook verreweg de meeste kandidaten: 243. Hulst (178) en Schouwen- Duiveland (176) volgen op ruime afstand. Op Noord-Beveland heeft de kiezer de min ste keuze, met 71 kandidaten. Als rekening wordt gehouden met het aan tal beschikbare zetels, dan is het in de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten het meest dringen voor een plek in de raad. Sluis staat bovenaan, met bijna negen kandida ten per zetel. In Borsele is de minste con currentie, met bijna 5 kandidaten per zetel. De kandidatendichtheid is het hoogst in Kuitaart. Het Oost-Zeeuws-Vlaamse dorp telde begin dit jaar precies 100 inwoners, maar levert bij de verkiezingen toch 3 kandi daten. Ook Walsoorden (4 kandidaten), Geersdijk (5), Sint Kruis (6), Nieuwvliet (7) en Kats (7) zijn naar verhouding goed vertegenwoordigd. De minste animo blijkt in Scharendijke te zijn. Daar is op 1.300 inwoners slechts één kandidaat te vinden: Jan de Jonge (SGP), op een onverkiesbare 26e plaats. Groot Hontenisse lijkt de hoogste verwachtingen van de verkiezingen te hebben. De lokale partij in Hulst, die op dit moment 5 van de 21 zetels in de raad bezet, heeft een lijst met maar liefst 32 namen ingediend. Ook Nieuw Gemeentebelang in Sluis (31), CDA in Terneu zen (30) en Dorpsbelangen Toerisme (30) in Sluis zit opvallend ruim in de kandidaten. De beknopste lijsten zijn die van Provinciaal Belang Zeeland in Terneuzen, PVV in Tholen en Vlissings Belang, met elk zes aspirant-politici. Als er gisteren bij de behande ling van de strafzaak tegen een 57-jarige man uit Noordgouwe één ding duidelijk was, was het wel dat de dorpsbewoners hem liever gisteren dan morgen zagen vertrekken. Ad Roos Middelburg Uitspraak 26 februari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35