Eerli k aezead Gratis trouwjurk voor minima PvZ: geulen in Hedwige zijn geldverkwisting Oud-secretaris van Vlissingen in opspraak 2 ERNST JAN ROZENDAAL Column Ik ga het hier niet hebben over de leugen van Halbe Zijlstra, de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, dat hij Vladimir Poetin zou hebben horen orakelen over een Groot Rusland. Daarover staat genoeg in deze krant. Ik ga het ook niet hebben over het verzwegen verleden van Marco Kroon, de Nederlandse oorlogs held, die tien jaar geleden een Tali- banstrijder heeft doodgeschoten door wie hij eerder zou zijn gegij zeld. Hij kreeg vorige week twee pagina's in deze krant voor zijn versie van het verhaal, waarna ie dereen er inmiddels zijn plasje over heeft gedaan. Ik wil het hebben over Lucebert, de grootste Nederlandse dichter van de vorige eeuw, over wie een biografie is verschenen waarin wordt onthuld dat hij tijdens de oorlog vrijwillig ging werken in een Duitse springstoffenfabriek, van waaruit hij een vriendin brie- ven stuurde met antisemitische passages of ondertekend met Heil Hitier! Daarover heeft u in deze krant nog niks gelezen, omdat onze Rotterdamse cultuurredactie de finalisten van The Voice of Hol land en de presentator van Per se conde wijzer belangrijker vindt. Ruim drie jaar geleden heb ik hier beschreven hoe ik eens op au diëntie ben geweest bij de keizer der Vijftigers. Kort na mijn studie, waarvoor ik me drie maanden non-stop met zijn ingewikkelde maar betoverende poëzie kon be zighouden, interviewden een vriend en ik hem voor De Groene Amsterdammer. Ik heb het artikel er gisteren nog even op nagesla gen. De eerste zin deed me naar adem happen: 'Eerlijk gezegd ge loof ik niet zo, en dat heb ik in we zen ook nooit gedaan, in clubs, be wegingen en stromingen.' Tot aan zijn dood, in 1994, ver zweeg Lucebert zijn oorlogsverle den, uit schaamte en schuldgevoel. Zelfs zijn kinderen wisten van niets. Ik weet nog niet wat ik nu van hem moet vinden. Eerst maar eens de biografie lezen. Maar ho pelijk wordt zijn werk niet veroor deeld. Daarvoor is het te waarde vol. Maar ik vrees het ergste, met Luceberts bekendste dichtregel in gedachten: Alles van waarde is weerloos. Over Lucebert heeft u in deze krant nog niks gelezen DESTELLING Vandaag: Halbe Zijlstra moet weg Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters TOOS EN HENK ZIJN EEN &A6JE IN AMSTERDAM rechtbank Taakstraf voor wietkwekers Minister De Jonge in Middelburg Masterclass theater maken VLISSINGEN Four Freedoms Award-winnares overleden In het magazijn van de Kledingbank Zeeland hingen dertig trouwjurken. Die zijn nu in de ervaren handen gegeven van Michèle Piet van de Kledingbibliotheek Middelburg. Zij maakt ze passend en zorgt dat ze ha gelwit gewassen zijn. Trouwpakken voor de bruidegom heeft ze ook. Michèle Piet is kledingmaker en heeft sinds 2015 een bibliotheek met onder meer trouw- en galakleding aan de Nieuwe Vlissingseweg. Daar kunnen mensen tegen betaling kle ding lenen. Klanten van de Kle dingbank die willen trouwen, kun nen die gratis krijgen. Voorwaarde is wel dat ze een verwijzing hebben van de Kledingbank, die is gevestigd aan de Ravensteijnweg. „Wij kunnen mensen niet goed adviseren over trouwkleding. Bo vendien kost het ze toch weer 150 euro om een jurk te laten stomen als ze die bij ons mee krijgen", vertelt Marisca van der Rande van de Kle dingbank. „En ik kan ze zelf wassen en vermaken", legt Michèle Piet uit. „Ik kan mensen ook verder helpen als ze hun haren willen laten knip pen voor het huwelijk." Trouwkleding lenen - in plaats van kopen voor heel veel geld - ge- W Kledingbank Zeeland en Kledingbibliotheek Middelburg helpen mensen in armoede aan goede en gratis trouwkleding beurt door steeds meer mensen, merkt Piet. „Dat is niet uit armoede, maar uit duurzaamheid. Bij de Kledingbibliotheek hangen nu zestig trouwjurken. „Maar als een andere vrouw dezelfde jurk aantrekt, staat die toch heel anders", benadrukt Piet. Van der Rande ver wacht dat meer mensen in armoede nu de grote stap kunnen zetten. „Ze worden beter geholpen. En in een goede jurk straal je." www.kledingbank-zeeland.nl en www.kledingbibliotheekmiddel- burg.nl Het graven van een geulenstelsel in de Hedwigepolder is onzin en ver kwisting. Dat vindt de Partij voor Zeeland. De ontpoldering van de Hedwi gepolder kan jammer genoeg niet meer voorkomen worden, stelt Sta tenlid Francois Babijn in schrifte lijke vragen aan het dagelijks pro vinciebestuur, maar het graven van een sluftercomplex - een geulen stelsel van vier meter diep - nog wel. „Waarom gaan we kosten maken om zoiets onzinnigs aan te leggen, terwijl we weten dat het toch weer opslibt?", vraagt hij. Volgens Babijn blijkt uit de aanleg van de 'nieuwe zee' in het Plan Perkpolder al dat dat niet werkt. Hij zegt uit betrouwbare bron te heb ben vernomen dat het geulencom plex daar binnen een half jaar al weer met een halve meter is opge- slibt. Van het provinciebestuur wil hij weten of dat klopt. En als dat zo is, dan moet naar zijn mening wor den afgezien van het graven van een dergelijk stelsel in de Hedwigepol der, omdat het geldverkwisting is. De waarnemend gemeentesecreta ris van Heerlen, Dorthe Schipper- heijn, is in opspraak geraakt. De oud-gemeentesecretaris van Vlis singen zou volgens een reconstruc tie van NRC informatie hebben verzwegen rond de verkoop van het voormalige kantoor van het Centraal Bureau voor de Statistiek in Heerlen. De gemeente verkocht het pand in 2012. Uit de reconstructie van NRC blijkt dat de gemeente een kritisch rapport daarover jarenlang heeft achtergehouden. Het kantoor zou zij n verkocht in stri j d met wet- telijke regels en de beginselen van behoorlijk bestuur. NRC ontdekte dat het pand door het Rijk is ver kocht aan de gemeente voor 464.000 euro. Dezelfde dag werd het pand voor hetzelfde bedrag doorverkocht aan een projectont wikkelaar. NRC schrijft dat de toenmalig ambtenaar die de verkoop afhan delde (Schipperheijn) eerder advi seur was van de projectontwikke laar. Schipperheijn verzweeg dit. Schipperheijn raakte in 2008 als ge meentesecretaris van Vlissingen in opspraak vanwege het Schelde- kwartier. dinsdag 13 februari 2018 Reageer op pzc.nl Gisteren: Alcohol moet verboden wor den in het vlieg tuig 899 reacties HUH i NU AL BE INTOCHT VAN KRAMER EN WÜST NEE BE AANKOMST VAN HOLLEEBER BIJ BE MIDDELBURG Twee inwoners van Til burg en Vlissingen heb ben twee weken voor waardelijke celstraf en 120 uur taakstraf gekre gen. Het duo had om uit de financiële zorgen te komen een wietkwekerij opgezet. Echt succes hadden ze niet. De eerste oogst mislukte en na een tip werd hun kwekerijtje met 149 planten opgerold door de politie. De straf was conform de eis van het Openbaar Ministerie twee weken geleden. MIDDELBURG Minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid, Welzijn en Sport is maan dagavond 19 februari in 't Gasthuis in Middelburg aanwezig op een bijeen komst van CDA Middel burg, CDA Borsele en CDA Zeeland. Onder werp is de toekomst van de ouderenzorg in Zee land. Er zijn drie presen taties waar De Jonge op reageert in zijn speech. Daarna volgt een discus sie met de aanwezigen. Aanvang: 20 uur. VLISSINGEN Cabaretier Stefano Kei zers geeft donderdag een masterclass theater maken in het Vlissingse CCXL Theater. Keizers won in 2016 de Wim Son- neveldprijs op het Am sterdams Kleinkunstfesti- val. In hetzelfde jaar nam hij deel aan het spelpro- gramma De Slimste Mens, waar hij opviel door zijn vermommingen en droge humor. Mail voor aanmelden naar kunstbende@dezb.nl Asma Jahangir is zon dag overleden. De Paki staanse mensenrech tenactiviste en VN-rap- porteur kreeg in 2010 in Middelburg een Four Freedoms Award voor vrijheid van godsdienst. Jahangir overleed in een ziekenhuis in La- hore aan een hartaan val. Ze werd 66 jaar. De mooiste dag van je leven wordt ook voor mensen in ar moede beter bereikbaar. Trou wen in een prachtige witte jurk en een strak pak wordt mogelijk dankzij een nieuwe samenwer king tussen de Kledingbank Zeeland en de Kledingbiblio- theek Middelburg. Maurits Sep Middelburg Ernst Jan Rozendaal Middelburg Jeffrey Kutterink Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2