Slechte regel 19 één ding dat telt: goud op de1500meter Zet u de wekker voor... Kramer heeft derde goud Tegengoals Maar dit zijn de Spelen. Zijn eer ste Spelen, welteverstaan. In 2010 was hij er door een beschermde status van Mark Tuitert en Jan Bos op het Olympisch Kwalificatie toernooi (OKT) niet bij, voor de Spelen in Sotsji plaatste hij zich niet. Nuis stond bekend als de schaatser die nooit op de belang rijkste momenten piekte, tot hij op het OKT in december zijn su prematie op zowel de 1000 als de 1500 meter toonde. Eerder in vorig jaar greep hij al twee wereldtitels in Gangneung. Ademhalingsoefeningen Nuis is dus terug in de hal waar hij met zijn verleden afrekende, alleen komt er bij deze olympische wed strijden nog een karrenvracht aan extra's kijken. Want hoe gaat Nuis om met de immense druk, iets dat hem in het verleden al eens op brak? Met een sportpsycholoog en ademhalingsoefeningen doet de schaatser van Lotto-Jumbo er al tij denlang van alles aan om niet te bezwijken op de momenten dat de druk het hoogst is. Vroeger raakte hij op beslis sende momenten afgeleid door de kleinste dingen. Het lawaai op de tribune, de rondetijden die wer den omgeroepen, de cijfers op de borden van de coaches. Steeds be ter verstaat hij de kunst om zich af te sluiten van de wereld om zich heen. Nuis hoort het joelende pu bliek op de tribune nog steeds en dat zal vandaag in de veertiende rit tegen Takuro Oda in de Gang neung Oval - met 8.000 stoeltjes - zeker niet anders zijn. Maar, zoals hij zelf na het OKT zei, tegenwoor dig kan hij denken: 'Fuck it, ge woon gaan'. Gewoon gaan, dat lijkt vandaag de even simpele als loodzware op dracht voor Nuis. Gisteren was hij nog ontspannen, maar hij wist ook dat het na de loting over was met de lolletjes. Daarna is het een kwestie van veel in bed liggen, bellen met thuis, de rit tien keer in het hoofd rijden, drie keer naar de fysio die allang heeft gezegd dat alles in orde is. En nee, Nuis verschuilt zich niet achter het feit dat het zijn eerste olympische ritten worden. Op de vraag wanneer hij met een goed ge voel huiswaarts gaat: „Ik kan nu heel diplomatiek zeggen 'als ik mijn taken het beste heb uitgevoerd', maar ik wil gewoon een gouden plak." 1500 meter mannen Column y @erbenwennemars twee Nederlanders niet tegen elkaar mo gen schaatsen op de Olympische Spelen? Kjeld Nuis had vandaag op de 1500 meter toch ge woon tegen Koen Verweij moeten kunnen loten? Dat is het titanengevecht dat je wil zien. Ik reed in Turijn op de 1000 meter tegen ]an Bos. Het is de enige reden dat ik een bronzen medaille won. Van Jan verliezen, dat ging me niet gebeuren. De 1500 meter is schaatstechnisch gezien de mooiste afstand. De balans tussen inspanning en ontspanning is zó mooi, zó moeilijk. Het wordt een prachtig duel tussen Nuis en Verweij. Een an dere winnaar is uitgesloten. Iedereen heeft het er over dat het jammer is dat Denis Joeskov ont breekt. Ik zeg: als Nuis en Verweij het niveau van het Olympisch Kwalificatietoernooi nog een keer halen, was Joeskov er helemaal niet aan te pas ge komen. Van die wedstrijd was ik enorm onder de indruk, dat was wereldrecordniveau. Het wordt een Nederlands feestje. Verweij móet, waar Nuis op de 1000 meter móet. Als hij die niet wint, is er iets misgegaan. Maar ook op de 1500 meter geef ik Nuis licht het voordeel, hij heeft 60 procent kans om te winnen en Verweij 40. Die gaat ook boven zichzelf uitstijgen, maar het zou kunnen dat de basis van Verweij, die een paar seizoenen niet trainde, net te smal is om dit zware olympische seizoen zo goed te blijven. En als ik Kjeld hier rond zie rijden, hard en laag in de boch ten, die is steengoed. Hij loopt ook te stuiteren en is er helemaal klaar voor. Hij heeft bovendien het perfecte lichaam voor een 1500 meter. Groot, sterk, explosief. Maar Verweij heeft een hardere kop. Dat is een echte winnaar. Nuis moet hem geen kans geven, als hij ergens iets laat liggen, gaat Verweij ermee aan de haal. Ik herken dingen van mezelf in het kleurrijke ka rakter van Verweij. Van rommelig naar écht toege wijd. Ik moest ook eerst alle randzaken en spielerei uitzetten om alle energie te kunnen tunnelen. Als Verweij goud wint, moeten we daar niet met argusogen naar kijken. Dat hij met de Russen is gaan trainen, staat helemaal los van deze wed strijd. Het is politiek en moreel gezien een keuze waar je vragen bij kan stellen, maar ik verdenk Verweij helemaal nergens van. Hij denkt gewoon aan zichzelf. En hij doet alles voor goud. Verweij heefteen hardere kop. Dat is een echte winnaar dinsdag 13 februari 2018 GO De slalom bij de vrouwen begint - als de wind het toelaat - om 02.15 uur. Wie dat te vroeg vindt, kan de wekker ook instellen voor de tweede run om 05.45 uur. Ook in het tweede duel kreeg het gecombineerde Koreaanse ijshockeyteam acht goals tegen: 8-0 tegen de Zweedse vrouwen. Sven Kramer heeft zijn derde goud op de 5000 meter in handen. Hij kreeg de plak gisteren van het Belgische lOC-lid Pierre-Olivier Beckers, onder toe ziend oog van Jan Dijkema, de Nederlandse voorzitter van de internationale schaatsunie ISU. Schaatsen vandaag, vanaf 12.00 uur Wat is dat eigenlijk voor slechte regel dat Ift Kjeld Nuis is gefocust, maar ontspannen voor zijn eerste olym pische race. FOTO'S PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19