II Die duizendsten is Verweij kwijt 18 In het verleden ging hij nog wel eens ten onder aan de druk, maar nu is er maar 'Dit was geen wedstrijd, maar een aanfluiting' Kjeld Nuis maakt vandaag in Gangneung zijn olympisch debuut in een heuse titanenstrijd met voornamelijk Koen Verweij. De tweevoudig wereldkampioen is op de 1500 meter meteen topfavoriet. Held uit de oude doos: Cees Verkerk OLYMPISCHE SPELEN PYEONGCHANG 2018 de Spelen moest Verweij meestal zijn meerdere erkennen in Nuis, maar zorgen maakte hij zich nooit. Of tenminste, die uitte hij nooit. Verweij lachte de blijdschap van Nuis zelfs een beetje weg. Hij zou het zelf wel laten zien op het mo ment dat het écht moet: op 13 fe bruari op de schaatsmijl en tien dagen later op de 1000 meter. De comeback van Koen is knap, daar heb ik respect voor. Hij is een knokker Of dat reëel is, is voorlopig nog maar de vraag. Nuis sloeg welis waar wat toernooien over, zoals de wereldbekerwedstrijd in Salt Lake City, de EK afstanden in Kolomna en de NK sprint, maar verder blonk hij óveral waar hij was uit. De afge lopen maanden gold: doet Nuis mee, dan wint hij. Zijn vorm is over een langere periode goed op zowel de 1000 als de 1500 meter, getuige zijn baanrecords in respec tievelijk Erfurt en Heerenveen. MAAS „Ik kan er niet omheen dat ik favo riet ben, maar ik denk dat ik aan veel jongens nog wel een kluif heb", zegt Kjeld Nuis (28). Hij oogt niettemin uitermate relaxed, in de catacomben van de Gangneung Oval. Met een knipoog: „Maar als ik de loting weet, ga ik tot morgen in m'n bed liggen rillen." Met 'veel jongens' doelt hij voor namelijk op Koen Verweij. Bij af wezigheid van de geschorste De- nis Joeskov - door zijn dopingver- leden niet welkom in Zuid-Korea, in een jaar waarin hij verder onge naakbaar was op de schaatsmijl - lijkt de 1500 meter vooral een duel tussen Nuis en Verweij op het scherpst van de snede te worden. Verweij is na zijn veelbesproken samenwerking met de Russen te rug op topniveau en een meer dan serieuze concurrent voor Nuis. „Zijn comeback is knap, daar heb ik respect voor", zegt de Leidenaar. „Hij is een knokker, die je niet moet afschrijven. Hij haalt een hoog niveau en is óók topfavoriet." In de laatste wedstrijden vóór TIM REEDIJK dinsdag 13 februari 2018 Voor een schaatsnatie pur sang heeft Nederland relatief weinig suc ces behaald op de olympische 1500 meter. Slechts drie keer was het Oranje Boven op de schaatsmijl. Kees Verkerk was in 1968 in Greno- ble de eerste die het koningsnummer won, het eerste schaatsgoud voor een Nederlandse man op de Winterspelen bovendien. - Kjeld Nuis PYEONGCHANG De olympische finale van het snowboardonder- deel slopestyle bij de vrouwen liep uit op een grote deceptie. Cheryl Maas werd ver achter winnares Jamie Anderson 23ste en had na afloop de pest in over de omstandig heden op de piste. De afdalingen, twee in plaats van de gebrui kelijke drie, in bijna apocalyptische om standigheden leken bij de deelnemers meer op een poging tot overleven dan het tonen van de beste trucs. Maas noemde het 'onverantwoord' nadat ze in beide runs door windvlagen was gevallen. „Dit was geen wedstrijd, maar een aanfluiting, ledereen landt op z'n kont. Het ging er nu om wie het geluk had met de min ste wind." ^0 @TimReedijk GANGNEUNG Drie duizendsten, vier centime ter. Dat gaf Koen Verweij vier jaar geleden in Sotsji toe op een brandweerman uit Polen. Zbigniew Brodka won de 1500 meter, Verweij moest genoegen nemen met zilver. Hij droeg de nederlaag als een man, maar zei wel: „Ik hoop niet dat dit me vier jaar gaat achtervolgen." Dat bleek mee te vallen. Al snel leek hij niet meer te zitten met het nipte verlies van de vorige Spe len. De Noord-Hollander genoot in de na-olympi- sche jaren van het leven. Hij deed mee aan televi sieprogramma's, ging op vakantie en maakte een uitstapje naar het baanwielrennen. Daarna pakte hij zijn sport weer op, al had hij vanwege nierpro blemen geen ideale rentree. Pas in het volgende olympische seizoen schaarde hij zich weer bij de wereldtop. Aange sloten bij de Russische ploeg werd hij snel beter. Trainend met zijn oud-coach Kosta Poltavets en rivaal Denis Joeskov kwam hij snel weer op zijn niveau. „Maar het kan nog veel harder", zei Ver weij nadat hij in Calgary het Nederlands record had afgepakt van Kjeld Nuis. Liefde voor het schaatsen drijft hem, zegt Ver weij, niet revanche. Toen was toen, nu is nu. Hij wil in Gangneung olympisch kampioen worden omdat hij vindt dat hij de beste schaatser is op het koningsnummer, niet omdat het vier jaar gele den net niet lukte. Verweij klopte Nuis bij de NK afstanden. Maar Nuis, die begin dit seizoen ziek was, reed weer harder op het Olympisch Kwalificatietoernooi. Nuis en Verweij. Over anderen gaat het niet in aanloop naar de 1500 meter. Koen Verweij heeft er zin in op de olympi sche baan in Gangneung. fotoepa Gangneung

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 18