Boeabeeld 16 Historische zege Ireen Wüst op de1500 meter: voor Vijf keer een gouden medaille, op vier opeenvolgende Spelen. Ireen Wüst is na haar zege op de 1500 meter de grootste van alle Nederlandse olympiërs. Held van de dag: Laura Dahlmeier Column gmm OLYMPISCHE SPELEN PYEONGCHANG 2018 LISETTE Ze meet maar 168 centimeter, maar eigen lijk is Ireen Wüst veel groter dan dat. Ve dette. Koningin. Boegbeeld. Al jarenlang de onbetwiste kopvrouw van het nationale schaatsen en sinds maandagavond door het goud op de 1500 meter de beste Nederlandse olympiër aller tijden. Is het leuk om Ireen Wüst te zijn, vroeg ik haar eens. Zij antwoordde dat dit wisselt. Soms is het namelijk verschrikkelijk om Ireen Wüst te zijn. Tien jaar geleden stapte ik bij haar in de auto voor een ritje naar een koffietent. We waren bij een wereldbekerwedstrijd in Berlijn, ik zou dat weekeinde debuteren, maar was eerder die dag van mijn fiets gereden door een automobilist. Sleutel been gebroken, wedstrijd voorbij. Nadat ik ver telde over de hoeveelheid pers, zei zij: „Verbaasde dat je? Ik had niet anders verwacht." Dat is precies hoe haar leven er al twaalf jaar uit ziet. Altijd maar die aandacht, altijd maar die druk. Een tweede plaats staat voor falen, niet voor het winnen van zilver. Al meer dan vier olympische edities lang zit Wüst tegenover de pers. Dan weer verdedigend, dan weer blij, soms de schijn ophoudend, andere keren staan haar groene ogen fel en haalt ze uit. Want zint een vraag haar niet, dan gaat dat nooit ongemerkt voorbij. Ze lijkt daarmee hard en zelfverze kerd, maar ze is tegelijker tijd kwetsbaar en veel ge voeliger voor meningen dan ze zou hoeven zijn met haar statuur. Soms is ze twee mensen: aan de ene kant lief en zorgzaam, aan de andere kant veeleisend en dominant. Wüst wil faam, Wüst wil winnen, maar dat lukt lang niet altijd. En als dat niet lukt moet iedereen het ont gelden. Familie, trainers, vrienden. Op en top topsporter. Hard, maar in de eerste plaats voor zichzelf. Zij weet: een groot kampioen wordt niemand door lief te zijn. Ze is een vrouw, zo verklaarde ze ooit haar pres taties die ten opzichte van die van generatiegenoot Sven Kramer veel meer fluctueren. Maar niemand, die zo kan uitschieten op de Spelen als zij. De Spelen zijn haar thuis. Geregeld was ze niet de topfavoriete, maar elke keer flikte ze het weer. Een prestatie waarbij het woord bijzonder de lading al lang niet meer dekt. Maandagavond op de ijsbaan in Gangneung vul den haar groene ogen zich met tranen. Ze stonden voor de spanning die ze zichzelf had opgelegd. Ze stonden voor euforie en trots, ze stonden voor het feit dat ze zichzelf weer niet teleurstelde, ondanks haar hobbelige weg ernaartoe. Ze stonden voor haar onoverwinnelijkheid. Maandagavond was het heel leuk om Ireen Wüst te zijn. Een groot kampioen wordt niemand door lief te zijn THIJS ZONNEVELD Ze zit voorovergebogen op een bankje op het middenterrein. Haar hoofd ligt op haar knieën, haar han den duwen in haar nek. Ze heeft haar ogen gesloten. Op de baan om haar heen schaatsen de laatste twee rijdsters op de 1500 meter. Ze luis tert, want ze durft niet te kijken. Ze prevelt steeds hetzelfde tegen zich zelf: „Laat het genoeg zijn, laat het genoeg zijn." Vier gouden olympische medail les heeft Ireen Wüst al thuis han gen. Dat is niet genoeg, want het is nooit genoeg. Voor deze gouden medaille heeft ze wéér alles over gehad. Ze heeft er drie jaar geleden zelf een ploeg voor opgezet, ze heeft zich wéér het lazarus getraind, ze is zichzelf wéér legio keren tegenge komen. Ze won olympisch goud in Tu rijn, in Vancouver en in Sotsji, ze werd ontelbare keren wereld- en Europees kampioen. En elke keer als ze won kwam ze los van de grond. Ze vloog. Heel even. Haar ge luk en haar identiteit hingen vaak, misschien wel te vaak, af van gou den plakken. Want tussendoor, als ze even niet won, kon ze ook diep zinken. Ze was overtraind, ze worstelde in haar privéleven en ze vertelde in in terviews dat ze kampte met depres sies na gouden plakken op de Spe len. Dan lag ze op een strand op een zonnig eiland en wist ze bij god niet meer wat ze aan moest met haar le ven. Haar carrière heeft het profiel van een rij haaientanden: op en neer, met scherpe randjes waaraan ze zichzelf openhaalt. Het was in dit olympische seizoen niet anders. In de eerste wedstrijden schaatste ze, zoals elk jaar, vooral tegen zichzelf. Wüst: „Ik weet dat het zo is. Het NK en de eerste World Cups gaan nooit lekker. Ik krijg elk jaar dezelfde vra gen: sta je er wel als het erom gaat? Maar ik heb er altijd vertrouwen in. Als het moet, dan sta ik er." Daar is geen woord aan gelogen. Wüst staat er altijd als het moet. Het is alsof ze een extra versnelling vindt op de Spelen. Alsof ze alle agressie, druk, verwachtingen, frustratie, spanning en tomeloze ambitie om kan zetten in rauwe energie. „Hoe groter de race, hoe meer ik uit mijn lichaam kan halen. Alleen goud telt voor mij. Die druk, daar ben ik niet bang voor. Ik hou er juist van." Scheldwoorden En dus steekt ze ook op deze Spelen in de beste vorm van het hele sei zoen. Op de 3000 meter strandde ze afgelopen zaterdag op een vloek en een zucht van olympisch goud. Ze weet dat het op de 1500 meter moet gebeuren. Ze start vroeg, als eerste van de favorieten. Op de eerste kruising loopt het bijna mis: ze moet inhouden omdat haar tegen stander - een Canadese die Tutt heet - vlak voor haar langs kruist. Wüst: „Ik dacht: wat doe jij hier? En daarna: twee scheldwoorden, rustig blijven en concentreren op mijn rit." Vooral haar laatste ronde is snel. Maar als ze over de finish komt kijkt ze bang naar het scorebord: ze twijfelt eraan of het genoeg is voor goud. Succesvolste schaatser op de Spelen dinsdag 13 februari 2018 GO Wij hebben Ireen Wüst, maar in Duitsland wordt Laura Dahlmeier bejubeld. Gisteren pakte de biatlete (24) haar tweede gouden plak in Pyeongchang. Deze keer won ze de 10 kilometer achtervolging. Eerder was ze de beste op de 7,5 kilometer sprint. Dat ze gedijt in de sneeuw is niet gek: ze is geboren in ski-oord Garmisch-Partenkirchen. y @lvdgeest Hoe groter de race, hoe beter is S#f @thijszonneveld Gangneung Claudia Pechstein: 9 Sven Kramer: 8 ClasThunberg:7 Ivar Ballangrud: 7 Lidia Skoblikova: 6 Ireen Wust: 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16