Subsidie Oxfam op het spel na seksfeest, ook verlies donateurs Holleeder heeft een groot probleem: hij kent iedereen Belg heeft plots 2000 miljard op zijn rekening II EUWS 11 We zouden ons eigenlijk moeten schamen DINANT Bill Gates, Warren Buffet, Jeff Be- zos of Mark Zucker- berg? Nee, vorige week was Luc Mahieux uit het Belgische Dinant de rijkste mens op aarde. Plots had hij twee bil joen op zijn bankreke ning staan, ofwel 2.000 miljard. Dat is bijna ze ven keer meer dan Ga tes, Buffet, Bezos en Zuckerberg samen. „Plots was ik de rijkste mens ter wereld", lacht Luc. „Ik dacht dat al mijn problemen waren opgelost." Het begon allemaal toen Luc zijn credit- cardgegevens invulde op een site. „Toen ik zag dat er plots maandelijks 34,90 euro van mijn re kening ging door die website, probeerde ik dat stop te zetten", ver telt Luc. „Toen kwam plots dat bedrag op mijn rekening te staan." Dezelfde site die Luc telkens 34,90 euro af handig maakte, had uit het niets twee biljoen overgeschreven. Hoe en waarom het megabe- drag op zijn rekening terechtkwam, is niet duidelijk, maar Luc ver trouwde het hele zaakje niet en liet zijn kaart blokkeren. Nu deze niet meer geldig is, mag Luc zich niet meer de eerste biljoenair ter wereld noemen. En toch den ken veel mensen dat Luc nog rijk is. Sinds hij zijn verhaal op Face- book deelde, stromen de vriendschapsverzoe- ken binnen. „Twee da gen geleden werd ik op straat zelfs 'de miljar dair' genoemd." DEN HAAG Als Oxfam Novib geen volledige duidelijkheid verschaft over seksueel wangedrag van me dewerkers, staat de Europese Com missie klaar om de banden met de hulporganisatie te verbreken. „Wij verwachten van onze partners dat ze strikte ethische standaarden na leven", zei een commissiewoord voerder. Personeel van de Britse tak van Oxfam was in 2011 in Haïti aanwe zig bij seksfeesten met jonge pros tituees, erkende de organisatie vo rige week. In 2011 gaf de EU 1,7 mil joen euro subsidie voor de Britse hulpactie van Oxfam in Haiti. Gisteren stapte adjunct-directeur van de Britse tak van Oxfam op naar aanleiding van de ophef over seksu eel wangedrag. Plaatsvervangend directeur Penny Lawrence zei gis teren dat 'de organisatie heeft na gelaten adequaat op te treden naar aanleiding van berichten binnen Oxfam over seksueel wangedrag van medewerkers'. Lawrence be treurt het dat seksueel wangedrag van een landenmissiechef in Tsjaad en zijn personeel al werd besproken bij Oxfam, voor hij naar Haïti werd gestuurd na de rampzalige aardbe ving van 2010. Vanwege het schandaal hebben al ruim 700 donateurs van de Neder landse afdeling van Oxfam Novib hun steun opgezegd, bleek zondag. De hulporganisatie heeft er in Ne derland zo'n 330.000. Directeur Fa- rah Karimi zei zich diep te schamen en begrip te hebben voor de woede van de opzeggers. omschrijft Pallasch. „De federale overheid betaalt onderhoud en aan leg van wegen en bruggen uit een benzinetaks, 18,4 cent per gallon. Dat tarief is sinds 1993 niet verhoogd. We proberen infrastructuur op peil te houden voor de eisen van 2018, met de financiering van 25 jaar geleden." Experts waarschuwen dat Amerika enorme kosten maakt vanwege de in frastructurele problemen - volgens schattingen van de ASCE 3.400 dollar per huishouden per jaar. Verkeer op slechte wegen en bruggen loopt vast, automobilisten rijden hun banden lek op de gaten in het asfalt, produ centen berekenen hogere vervoers kosten door aan hun klanten. „We zouden ons eigenlijk moeten scha men", concludeert Linda Kaplan. „Waar gaat het Witte Huis mee ko men? We houden onze adem in." De oplossing, zeggen ze hier: geld uit Washington. Veel geld. En dan, als de bruggen in Pittsburgh gerepa reerd zijn, wacht een nieuwe klus: de wegen. „Neem die volgende af slag maar", wijst de ingenieur vanaf de passagiersstoel. „Hier naar rechts gaan is korter, maar het wegdek zit zo vol gaten, je kunt daar beter weg blijven." Holleeders compagnon Dino Soerel, die onlangs levenslang kreeg voor het samen met Hollee der geven van de opdrachten voor twee liquidaties, was meer een vriend. Ze kenden elkaar uit de ge vangenis. Holleeder kwam bij Soe rel 'over de vloer' en ze gingen wel sporten. „Ik zie hem gewoon als een aardige jongen." Soerel was een handige tussen persoon om de roemruchte crimi neel Stanley Hillis te bereiken. „Hij kende Hillis goed", vertelde Hollee der de rechtbank, die zijn enorme criminele netwerk gisteren door nam. Via Hillis leerde hij Mink Kok weer kennen, handelaar in wapens en drugs. Soerel kon ook geld naar Sreten Jocic brengen als dat nodig was: 'Jotsa' Jocic was de baas van de toentertijd machtige 'Joegomaffia'. Soerel en Holleeder troffen elkaar op zondagavonden in coffeeshop The Bulldog aan het Leidseplein in i De ene crimineel was een vriend, de andere was handig om te gebruiken Amsterdam, waar 'de halve onder wereld' rondhing, ironisch genoeg in een oud politiebureau. Daar kwamen ook de later geliquideerde 'moordmakelaar' Ali Akgün; 'wapenhandelaar' Sjaak B. die in Panama een schot in zijn hoofd overleefde en de tot levenslang ver oordeelde huurmoordenaar Jesse R.. Holleeder: „We stonden niet in een kring of zo. Dan zag ik die, dan die. Ik kwam alleen en ging alleen." Crimineel Danny K. kende hij uit het clubhuis van de Amsterdamse Hells Angels. Hij pokerde daar. „Ge woon gezellig, een beetje dollen, meer niet." Waarom hij met al die crimine len bleef omgaan terwijl hij zo graag 'de bovenwereld' in wilde via vastgoedmagnaat Willem Endstra? „Ik ga niet met mijn neus in de lucht lopen." De in 2015 voor een schoolplein vol kinderen geliquideerde Lucas Boom, 'Puk', kende hij uit de Schel- destraat. „Hij zat daar elke dag bij restaurant Oceania. Ik heb via hem geïnvesteerd. Ik had geld nodig." Waar Holleeder eerder ontkende in drugs te hebben gezeten, was dat nu anders. „Lucas Boom was een uitzondering, omdat ik in die tijd (tussen zijn vrijlating begin 2012 en arrestatie eind 2014) geld nodig had. Ik moest vanzelf terug het crimi nele milieu in, want alles was ge blokkeerd." Booms vriend Peter 'Pjotr' R., op wie eind 2015 een mislukte moord aanslag is gepleegd, kende Hollee der ook. „Zijn vriendin werkte in het clubhuis van de Hells Angels achter de bar." Een voor Holleeder belangrijke crimineel was de Bosniër Maruf 'Paja' M., een goede vriend. Ze wa ren medeverdachten van afpersin gen waarvoor Holleeder wél en Paja niet is veroordeeld. dinsdag 13 februari 2018 Luc kon zijn ogen niet geloven, fotofacebook LindaKaplan (ingenieur) site bij /video De afbrokkelende infrastructuur van Pittsburgh Een lange stoet van criminele kopstukken passeerde de revue op dag vier van het veelvoudige moordproces tegen Willem Hol leeder. Hij kent of kende ieder een in de Amsterdamse onder wereld. De helft is geliquideerd. Paul Vugts Amsterdam Willem Holleeder. fotoanp 2.000.000.000.349.00 EUR Paiement 0 IS EUR Paiemenl - EUR Paiement (1 - EUR Paiement - 3 EUR Paiement - ;UR Paiement 0 =EUR Paiement (1 r EEUR Paiement 0 - rJR Paiement EUR Paiement MMR Paiemenl l\

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11