i 9 De Stichting Hartekind vraagtdeze week aandacht voor de 25.000 kinderen in Nederland met een ernstige aangeboren hartafwijking. Ze balanceren op de rand van de dood, maar genieten van het leven. Zoals Lianne (3) en Caitlen (17). m. Haar tweede naam is Jaya, wat 'overwin naar' betekent in het hindoe- staans. Die naam doet Lianne (3) eer aan. Ze heeft al vier zware hartoperaties overwonnen. De peuter is vrolijk en energiek. Aan niets is te merken dat ze lek kende hartkleppen, een gaatje in de punt van haar hart en een te nauwe longslagader heeft. „Ze is een vechtertje en geniet van het leven", zegt moeder Irene trots. Lianne siert de campagneposter van de Stichting Hartekind. Elke dag worden vier kinderen met een hartafwijking geboren. Bij Lianne wordt die al op de 20 weken-echo ontdekt. „De rest van de zwanger schap beleefde ik in een roes. Ik kon er niet meer van genieten. Ik was bang en wilde alles weten." Pas in de 42ste week van de zwangerschap wordt Lianne gebo ren. Het probleem blijkt groter Inmiddels is Caitlens leven aange past aan haar hartprobleem. Ze is deels afhankelijk van een rolstoel en elektrische fiets. „Ik kan geen lange stukken lopen. Als ik ga winkelen, moet ik in een rolstoel. Dan voel ik me zo gehandicapt." Caitlen is overgestapt naar het speciaal onderwijs, waar ze vol gend jaar haar vmbo-diploma hoopt te halen. Ze heeft een bij baantje bij de Hema, en is weer keepster in een hockeyteam voor lichamelijk gehandicapten. In die periode dacht ik: als ik onder een bus kom, zou ik dat niet erg vinden „Het gaat goed. Ik ben alleen snel moe. Ik ga niet naar feestjes, omdat ik niet lang kan staan in drukke ruimtes. Ik moet mijn energie do seren en goed mijn grenzen aan geven. Dat is moeilijk, want ik luister niet altijd naar mezelf. Ik vind het vervelend dat mensen denken dat ik minder kan." Caitlen is zich bewust van de ri sico's. „Je wordt niet heel oud. In grote lijnen accepteer ik dat ik niet meer zo ben als vroeger. Ik ben wel depressief geweest door alles wat er is gebeurd. In die periode dacht ik: als ik onder een bus kom, zou ik dat niet erg vinden." Op sociale media ziet Caitlen hoe het leven van vroegere klasge noten verder gaat. Dat ze hun exa men al hebben gehaald of aan een nieuwe opleiding zijn begonnen. „Dat vind ik lastig. Ik wil graag verpleegkundige worden, maar ik weet dat dat moeilijk wordt. Ik heb er niets aan om toekomstplannen te maken. Mijn agenda loopt twee weken vooruit. Natuurlijk wil ik later trouwen en kinderen krijgen. Dat laatste kan ik al van mijn wen- senlijstje wegstrepen. Mijn li chaam kan dat niet aan." Via haar blog (liefscait.nl) en de Stichting Hartekind hoopt Caitlen op meer begrip. „Het is het con fronterend om te zien wat ik alle maal niet meer kan vergeleken bij leeftijdgenoten. Dan denk ik aan 2015, toen ik met één been in mijn graf stond. Ik ben blij dat ik dit al heb bereikt en vier nu vooral wat ik allemaal wél kan." Als ze niet zo sterk was geweest, had ze die tweede operatie niet overleefd dan gedacht. Haar longslagader is te nauw en Lianne krijgt een me dicijn om de verbinding tussen de aorta en longslagader (ductus) open te houden. „Lianne werd daar onrustig en ongelukkig van. Ik vroeg me af of we haar dit alle maal aan moesten doen." Vreugde om de geboorte gaat ge paard met angst om wat er komen gaat. Lianne is amper twee weken oud als ze geopereerd wordt. Ze krijgt een eerste 'shunt', een kunstmatige verbinding tussen een slagader en ader. Drie maan den later wordt een tweede 'shunt' geplaatst. Deze op papier makke lijke ingreep gaat gepaard met complicaties. Lianne ligt twee we ken aan de beademing, heeft een long- en nierbekkenontsteking en een verlamde stemband, doordat ze bijna stikt in een beademings buisje. „Het was overleven. We hebben haar geen moment alleen gelaten. Ze was opgeblazen door het vocht. Als ze niet zo sterk was geweest, had ze die tweede opera tie niet overleefd. Haar karakter doet meer dan haar lichaam." Als de beademing wordt afge bouwd, krijgt ze een delier, een snel opkomende verwardheid-, „We waren zo blij dat we eindelijk ons meisje terug hadden, maar ze wilde niks van ons weten en deed heel erg raar met haar tong. We waren doodsbang dat ze hersenbe schadiging had opgelopen. Zou den we haar ooit nog zien lachen?" Inmiddels heeft Lianne vier operaties gehad. Twee grote ringen met vele tientallen kleurrijke be deltjes - tikkies genoemd - vor men haar medisch dossier. Voor elke behandeling (prik, hechting, sonde, operatie) krijgen jonge hartpatiënten zo'n 'tikkie'. De blauwe, in de vorm van een huisje met een hartje, zijn de mooiste. Die krijgt ze als ze na de operatie weer naar huis mag. Hoewel ze vatbaar is voor virus sen en het snel koud heeft, gaat het erg goed met haar. Lianne gaat twee dagen in de week naar een crèche en mag in december naar de basisschool. „Ze is trots op haar litteken en op haar tikkies", zegt Irene. „Lianne noemt zichzelf een hartekind. Ze zegt: de dokter heeft mijn hartje gemaakt." De ouders blijven voortdurend alert op hoe Lianne ademt. De eer ste twee jaar hadden ze een appa raat dat begon te piepen als ze niet niet goed ademhaalde. „We had den eerst een babyfoon zonder ca mera. Die sloeg niet aan omdat haar stem te zacht was door de verlamming. Daarom hebben we er nu eentje mét camera. Als ze zich verslikt, is er altijd even pa niek. In het begin durfde niemand op haar te passen." Irene hoopt dat de Hartekind- week vooral veel bekendheid ople vert. Mensen snappen niet wat dit allemaal betekent en dat het ook mis kan gaan. Ik ben nog steeds iedere dag bang dat ze doodgaat. Maar ik heb nu meer rust en vertrouwen dat het goed gaat komen. We leven bij de dag." maandag 12 februari 2018 GO i v- LIANNE JAYATETTEROO 8 december 2014 uit Zoetermeer Diagnose DORV-Fallot. Dezelfde afwijkingen als bij Tetralogie van Fal- lot, met als extra afwijking dat de aorta en de longslagader allebei zijn aangesloten op de rechterkamer van het hart, in plaats van op twee verschillende kamers. vechtershart —Caitlen Tonny van der Mee Moeder van Lianne Lianne (boven) en Caitlen (links) zijn Hartekinderen. Zij en meer dan 25.000 lotgenoten staan deze week in de schijnwerpers. FOTO'S GUUS SCHOONEWILLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9