Vaak hersenschade bij jonge hartpatiënten 8 DEWEEKVANHETHARTEKIND Het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht probeert met vroegtij dige mri-scans en medicijnen her senschade te voorkomen. Dat is uniek in de wereld. Het WKZ onderzoekt al twee jaar ruim too jonge hartpatiënten. Tij dens de zwangerschap, kort na de geboorte en na de eerste operatie worden MRI-scans van de herse nen gemaakt. Helft De helft van deze kinderen heeft al voor de hartoperatie een hersenbe schadiging, zo blijkt. Na de eerste operatie is dat gestegen naar twee derde. „Door de hartafwijking loopt de hersenontwikkeling ach ter", zegt kindercardioloog Hans Breur van het WKZ. „De hersenen krijgen een tik van de geboorte en rond de operatie." Het ziekenhuis volgt de kinderen tot hun 40ste levensjaar. Want al is de levensverwachting flink geste gen - 90 procent wordt volwassen - de ontwikkeling op andere gebie den loopt achter. Een kwart belandt in het speciaal onderwijs. Breur: „Uit de eerste onderzoe ken blijkt dat de hersenschade sa menhangt met problemen die later optreden. Deze kinderen hebben een lager IQen slechtere motoriek, ontwikkelen vaker leer- en ge dragsproblemen, en volgen een la gere opleiding." Door al tijdens de zwangerschap en in het eerste le vensjaar hersenscans te maken, on derzoekt het WKZ wanneer de her senschade ontstaat en hoe die voor komen kan worden. Het ziekenhuis wil kinderen di rect na de geboorte en rond opera ties behandelen met het medicijn Allopurinol, dat ook wordt toege diend bij kinderen die een moei lijke start hebben. „We weten dat het veilig is, maar het is nog niet uitgebreid getest bij kinderen met een aangeboren hartafwijking", zegt Breur. „Een recente studie laat wel een gunstig effect zien bij een kleine patiëntengroep." Financiering Als de financiering rond is, gaan alle kinderhartcentra in Nederland dit medicijn toedienen bij zo'n 200 kinderen. Breur: „We hopen dat het medicijn de hersenschade met mi nimaal 20 procent kan verminde ren, zodat hartekinderen op latere leeftijd beter kunnen functioneren in de maatschappij." De Stichting Hartekind vraagt deze week aandacht voor de 25.000 kinderen met een aangeboren hart afwijking. Ze ondergaan vanaf de babytijd meerdere zware en trau matische operaties. Jaarlijks overlij den 150 kinderen. lle vooroorde len zitten Caitlen mis schien wel het meest dwars. Soms krijgt ze opmerkingen, waarom zo'n jonge meid van 17 de lift neemt in plaats van de trap. „Ik moet altijd bewijzen dat ik ziek ben. Ik heb een litteken van de hartoperatie op mijn borstkas, maar verder zie ik er gezond uit. Mensen denken dat je overdrijft of dat het wel meevalt." Vijf maanden na de geboorte wordt een ernstige hartafwijking ontdekt. Caitlen is net 1 jaar als ze haar eerste zware operatie onder gaat: de longslagader wordt wijder gemaakt. Het gaat jarenlang voor spoedig. „Ik had geen leerachter- standen, was hockeykeepster in de jeugdselectie en had een betere conditie dan de meeste kinderen." Tot het rampjaar 2015. „Mijn energie werd minder. Fietsen ging moeizaam. Toen ik een elektrische fiets probeerde, voelde dat letter lijk als een verademing." Tijdens een hartkatheterisatie krijgt ze een hartstilstand. Reani matie en medicijnen redden haar leven. Een week later wordt de lek kende longslagaderklep vervan gen. „Door een koeienklep", zegt ze lachend. „Die is sterker." Dan serieus: „Ik was doodsbang dat ik niet meer wakker zou wor den na de operatie. Toen ik bij kwam, vroeg ik eerst of ik mijn nieuwe telefoon mocht. Die had den mijn ouders me beloofd als al les goed ging. Ik heb 24 uur met veel pijn op de ic gelegen, maar was blij dat ik nog leefde." De pro blemen zijn niet weg. Eerst krijgt ze een punctie, omdat er te veel vocht in haar hartzakje zit. In de zomer gaat haar conditie opnieuw achteruit. „Op de camping kwam ik het heuveltje bij het toiletge bouw bijna niet op. In een rolstoel ging ik naar de cardioloog." Na een nieuwe hartkatheterisa tie blijkt Caitlen ook een zeld zame, ongeneeslijke longafwij king te hebben. Medicijnen helpen de druk in de bloedvaten van de longen te verlagen. Drie dagen voor het vervolgonderzoek in Gro ningen, belandt ze op de intensive care met dreigend hartfalen. De longproblemen zijn zo verergerd dat ze extra medicijnen krijgt. „Ik kreeg blauwe lippen en nagels en had moeite met lopen en praten. Ik dacht dat ik dood ging. Als ik niet naar de dokter was gegaan, was het anders afgelopen." maandag 12 februari 2018 GO Kinderen met een ernstige aan geboren hartafwijking hebben na de geboorte vaak ook een hersenbeschadiging. Dat leidt op latere leeftijd tot leerachter- standen, motorische en ge dragsproblemen. 'Ike d gaan Kinderen met een A 'Ik vier nu wat ik allemaal wél kan CAITLEN MELLOR 23 juli 2000 uit Leidschendam. Diagnose Tetralogie van Fallot. Vier bouwfouten bij de ontwikkeling van het hart: gat in het schot tussen de hartkamers, verdikte spier- wand, vernauwde longslagader en scheef geplaatste aorta. Tevens pulmonale arteriële hypertensie: hoge bloeddruk in de longslagader.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8