7 Israël voert bombardementen uit boven Syrië na provocatie van Iran Israël en Iran vechten openlijk in het luchtruim van Syrië. In het Midden-Oosten kan nu een grootschalige oorlog uitbreken. H B| BK fotoepa Het gevecht begon op zaterdag rond 04.00 uur op sabbat, de Joodse rust dag. Volgens het Israëlische leger, de IDF, vloog een geavanceerde drone van Iraanse makelij het Isra ëlische luchtruim binnen. Binnen anderhalve minuut werd het onbe mande vliegtuigje, waarvan werd aangenomen dat het kwam spioneren, door een Israëlische Apache-helikopter uit de lucht ge schoten. De reactie uit Jeruzalem kwam onmiddellijk en was overweldigend. Israëlische F-16's bombardeerden de leger basis in de Syrische woestijn waar de Iraanse bestuurders van de drone zich zouden ophouden. Syri sche radar- en luchtafweerinstalla- ties door het hele land werden met precisiebombardementen vernie tigd. Zelfs de geheime bunker van het opperbevel van het Syrische le ger in de buurt van hoofdstad Da- mascus zou zijn getroffen. Op de weg terug werd een Israë lische F-16 vermoedelijk geraakt door een Syrische luchtafweerra- ket. De gewonde piloten gebruik ten hun schietstoel en het toestel stortte neer in Israël. Het was de hevigste confrontatie tussen Israël, Iran en Syrië sinds het begin van de Syrische burger og in 2011. Nu het stof opgetrokken, likken alle partijen hun wonden en kijken naar een Midden- Oosten dat moge lijk voorgoed ver anderd is. In Israël werd ge schokt gereageerd. Bewoners van het grensgebied met Libanon en Syrië moesten tijdens het luchtalarm naar de schuilkelders. Televisiezenders zonden urenlang beelden uit van de brandende F-16. Het was voor het eerst sinds 1982 dat een Israëlisch gevechtstoestel op zo'n manier werd neergehaald. De geavanceerde luchtmacht is de trots van het land en de gevechts doctrine van de IDF stoelt op supe rioriteit in de lucht boven het Mid den-Oosten. Wapentransporten Toch kwam de confrontatie niet onverwacht. De Israëlische premier Netanyahu waarschuwt al maan den voor de groeiende militaire in vloed van Israëls aartsvijand Iran in buurland Syrië. Hij dreigt steevast met forse maatregelen om dit tegen te gaan. Eind 2017 gaf Israël al toe de afgelopen jaren meer dan 100 bom bardementen op Iraanse wapen transporten in Syrië en Libanon te hebben uitgevoerd. Het weerhoudt de Iraniërs niet. Iran heeft met forse militaire en fi nanciële steun de Syrische presi dent Assad in het zadel weten te houden tijdens de burgeroorlog en door Teheran gesteunde strijders - volgens Iran zijn het 'militaire ad viseurs' - lijken niet van plan te ver trekken. Daarbij weet Iran zich gesteund door Rusland, de andere belang rijke bondgenoot van Assad, dat de wapentransporten en troepenver plaatsingen niet verhindert. Ster ker: na de confrontatie op zaterdag waarschuwde Moskou voor acties die zijn soldaten in Syrië in gevaar kan brengen, doelend op Israël. Snoepjes Vanuit Jeruzalem gezien lijkt het net zich nu langs de noordgrenzen te sluiten. In Libanon wordt de door Iran gesteunde Hezbollah-bewe- ging steeds sterker en in Syrië wint de Iraanse bondgenoot Assad. In Beiroet en Teheran werden op straat snoepjes uitgedeeld om de vernietiging van de Israëlische F-16 te vieren. Maar dramatisch is de situatie voor Israël allerminst, volgens de Israëlische generaal en oud-ge vechtspiloot Amos Yadlin. „Geen enkel gevechtssysteem is water dicht en de balans slaat door in ons voordeel. De IDF heeft laten zien over indrukwekkende offensieve mogelijkheden en uitstekende in lichtingen te beschikken", schreef hij op Twitter. Hoewel verdere ge vechten na zaterdag uitbleven, is de strijd hiermee niet voorbij, denkt Yadlin. „De Iraniërs zijn vastbeslo ten hun militaire macht in de regio uit te breiden en Israël is vastbeslo ten hen te stoppen." maandag 12 februari 2018 GO Militairen inspecteren het wrak van de neerge haalde Israëlische F-16. Vit. Drone stookt het vuur in Midden-Oosten op Jan Franke Tel Aviv SYRIË IRAN Een Israëlische bom smeult na in het Libanese Kaoukaba. fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7