NYNKE DE JONG 6 'Duitsland schuldig aan Holocaust' - asKSHtw" s Column I isschien kwam het door dat we ondertussen zaten I te ontbijten. Omdat er drie baby's mee waren, waar onze aandacht naar uitging. En we wa ren met acht vriendinnen die el kaar niet elke dag zien. Er moest dus ook gewoon bijgekletst wor den. „Heeft 'ie gewonnen?" zei er eentje. De drie die het nog wel in de gaten hielden, knikten in stemmend. De rest zei 'oh mooi zeg' en smeerde nog een croissantje. Het zal Sven Kra mer verder worst wezen. Voor hem is elke medaille er weer een. Eentje waarvoor hij weer snoeihard heeft ge traind, en alles voor opzij heeft gezet. Maar wij zijn verwend door zijn succes. We gaan ervan uit, helemaal op de 5.000 meter. Een gouden plak van Sven Kramer is als een koekje bij de koffie. Je waardeert het, maar je staat niet juichend in de keuken omdat je er weer eentje mag. Je waardeert het omdat het een ze- kerheidje is. Zoals collega Thijs Zonneveld zei: „Water is nat. Ijs is koud. Na dinsdag komt woensdag. En Sven Kramer wint de vijf kilometer als het ergens om gaat." Maar ik wil het zo graag meer waarderen. Omdat Sven Kramer een sporter is over wie we over 30 jaar met extreme bewonde ring praten. Omdat we dan tegen elkaar zullen zeggen: zo'n sportman is een unicum. Zo eentje komt eens in de tien jaar voorbij, als je mazzel hebt. Dan kij ken we kwijlend naar een afleve ring Andere Tijden Sport over Sven De Grote, memo reren we die ene foute wissel, maar zullen we vooral deemoedig het hoofd buigen voor de presta ties van zo'n grote schaatser. Maar nu zeggen we 'oh mooi zeg', en springen we pas op van de ontbijttafel wanneer Sven een zwangergebaar maakt naar zijn vriendin Naomi van As. Het 'is ze zwanger?' klinkt harder en en thousiaster dan de reactie op de gouden plak. Het bleek vals alarm. Gewoon een grapje naar een sponsor. Maar onze reactie was tekenend. Nog maals: misschien waren wij ge woon afgeleid door baby's en boterhammen. Maar ik heb me voorgenomen om de grote sporter Sven Kramer alvast meer te waar deren. Straks is hij met pensioen, en dan gaan we zijn successen nog missen. Zo eentje komt eens in de tien jaar voorbij, als je mazzel hebt Voormalig vakbondsleider en vice- president Cyril Ramaphosa is zijn gedoodverfde opvolger. Hij werd vorig jaar leider van het ANC en geldt ook als de belangrijkste kan didaat voor de presidents verkiezingen van 2019. „We moeten de huidige discussies serieus ne men", zei Cyril Ramaphosa in Kaapstad. „Het belang van de Zuid- Afrikanen staat voorop. Ons volk wil dat deze zaak wordt opgelost en dat gaan we doen." Grote druk Er wordt enorm veel druk uitge oefend op de 75-jarige Zuma om op te stappen, net als bij Robert Mu- gabe vorig jaar in Zimbabwe. En er zijn meer overeenkomsten tussen de twee zwaargewichten. Beiden worden beschuldigd van betrok kenheid bij grootschalige corruptie en vriendjespolitiek. Tegen Zuma zijn meer dan 700 aanklachten in gediend wegens corruptie, fraude en afpersing. Beiden probeerden het presidentschap na vertrek te ka pen door zich te laten opvolgen door hun vrouw of ex-vrouw, in de hoop zo hun vergaarde rijkdom men veilig te stellen en strafvervol- ging voor gegraai te voorkomen. Het ANC verloor veel steun door de fraude van de ongrijpbare Jacob Zuma en diens poging om zijn ex- vrouw Nkosazana Dlamini-Zuma tot baas van het land te maken. Dat Zuma jarenlang de dans ont sprong ondanks vele beschuldigin gen, inclusief die van verkrachting, heeft alles te maken met zijn greep Ons volk wil dat deze zaak wordt opgelost en dat is precies wat we gaan doen op de politie en het openbaar mi nisterie. De president stelde de ba zen daarvan aan en die staan bij hem in het krijt. Zuma wordt onder andere aange rekend dat hij dubieuze zaken zou hebben gedaan met de machtige Gupta-familie, miljardairs van Indiase afkomst. Deze familie wordt beschuldigd van verregaande corruptie en zou zelfs een stem hebben gehad in het aanstellen van ministers en het maken van beleid. De ophef rond de president bleef niet zonder gevolgen. Bij de ge meenteraadsverkiezingen in 2016 leed het ANC zwaar verlies in grote steden als Johannesburg en Preto ria. Voor de oppositie is elke dag dat Zuma aanblijft een feestdag met nieuwe verhalen over corruptie. Verantwoording Het is voor het ANC koorddansen, want een deel van de 55 miljoen Zuid-Afrikanen vindt dat Zuma verantwoording moet afleggen, ter wijl een deel van het ANC-bestuur en ook veel jongeren de president blijven steunen of hem tenminste het voordeel van de twijfel geven. Met zijn rug tegen de muur be sloot Zuma onlangs opeens dat ho ger onderwijs voortaan gratis zou zijn. Geld om dat te bekostigen is er niet, want onder zijn bewind zakte de Zuid-Afrikaanse economie steeds verder weg. Zuma zelf ont kent alle beschuldigingen, maar zijn dagen zijn geteld. De Duitse bondskanselier Angela Merkel heeft in haar wekelijkse podcast gewezen op de historische schuld die Duitsland heeft aan de Holo caust. „Als Duitsers zijn wij verantwoordelijk voor wat er tijdens de Holocaust, de Shoah, in het nationaal-socia- lisme is gebeurd." Merkel reageerde daarmee op de invoering van de omstre den Holocaustwet in Polen. Door die wet is het onder meer strafbaar om de term 'Poolse vernietigingskampen' te gebruiken als het gaat om concentratiekampen van de nazi's op Pools grondgebied. Israëlische politici en historici vrezen dat de wet wordt mis bruikt om Polen die betrok ken waren bij de Jodenvervol ging vrij te pleiten. Vorige week had minister Sig- mar Gabriel van Buitenlandse Zaken ook al gewezen op de historische schuld van Duits land. „Er bestaat geen enkele twijfel over wie er voor de vernietigingskampen en de moord op miljoenen Joden verantwoordelijk waren: de Duitsers." Het kan net zo goed Siberië zijn Celstraf voor bewust besmetten met hiv Een 25-jarige man uit het Bel gische Spa is bij verstek ver oordeeld tot vijfjaar cel om dat hij bewust twee minder jarige meisjes met het hiv heeft besmet. Het Laatste Nieuws meldt dat de man spoorloos is. De Belgische autoriteiten hebben een ar restatiebevel uitgevaardigd. Jonathan D. is al sinds zijn geboorte seropositief, maar dat weerhield hem er niet van om te vrijen zonder con doom. D. had het gemunt op jonge meisjes en wist twee 16-jarigen te besmetten. 3^- Patiënt blijft in ambulance Helikopter in VS gecrasht Man slaat toe met zwaard maandag 12 februari 2018 GO @Nynke Sven Ramaphosa: dagen Zuma zijn geteld Er wordt al dagen onderhandeld over de voorwaarden waarop de Zuid-Afrikaanse president wil terugtreden. Bob van Huet Pretoria Jacob Zuma onderhandelt nog met zijn partij over de voor waarden van zijn vertrek, fotoafp -Vicepresident Cyril Ramaphosa BERLIJN Britse meteorologen waarschuwen voor een lange periode van sneeuw en ijs die later deze maand het noorden van Europa zal treffen. Weerman Michiel Severin blijft er nuchter onder en stelt dat het maar de vraag is of die kou ons land zal aandoen. SPA SINAASAPPELGEVECHT Het is het hoogtepunt van het Ivrea Carnaval nabij Turijn in Italië: de Battle of the Oranges en dat heeft niets met ons koninklijk huis te maken. Het sinaasappelgevecht staat sym bool voor de burgeroorlog tussen de inwoners van Ivrea en de troepen van Napoleon in 1808. fotoafp LATEM Een ambulancebe stuurder heeft in België een patiënt achtergelaten in zijn ziekenwagen. De man was vanwege een aanrijding in paniek gevlucht. De ouders van de pa tiënt sloegen alarm toen hun dochter niet thuiskwam. „Via ons track and trace-systeem zagen we dat onze ziekenwagen stil stond in Latem", zei de bedrijfsleider van Ambulance Luc. LAS VEGAS Bij een helikopter- crash in Amerika zijn zeker drie men sen om het leven gekomen. De heli, met zeven mensen aan boord, stortte door een nog onbe kende oorzaak neer in de buurt van de Grand Canyon. JAKARTA Een man met een zwaard heeft giste ren tijdens een kerkdienst in Sie rman in de Indonesi sche provincie Yo- gyakarta vier men sen verwond. Een van de gewonden is een Duitse geeste lijke. Agenten losten een waarschu wingsschot, maar daar reageerde hij niet op. Daarom schoot de politie hem in de maag. De man is naar een zie kenhuis gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6