Ifc 'Het is tegenwoordig waardevol als je kunt programmeren' In Pikpot was het participatiecarnaval wat de klok sloeg »LEN 19 Rijendik geniet het publiek in een zonnig maar winderig Paerehat van de optocht met 14 grote A-wagens. Ook deden er verschillende loopgroepen mee. Alles onder het motto: 't oögewilok wat. Het was dringen gebla zen gistermiddag op de Molendijk. Recht tegenover café De Ko renbeurs kijkt de 79- jarige Rinus de Jonge vanaf een bouwsteiger over de menigte uit. Heeft zijn kleinzoon gebouwd. Gekleed in pak en met pluchen pantoffels aan, heeft Rinus geen last van de kou. En iedereen die langs komt, steekt zijn hand op. „Prachtig is het", zegt hij. „Jaren heb ik meegelopen. Vanaf het al- Af en toegaande rillingen door mijn lijf, zo mooi vind ik het lereerste begin. Verschillende ke ren hadden we prijs." Hij deed destijds samen met zijn vrienden Chris Hoondert en Jan Paree mee. Beiden niet meer in le ven. Maar wat genoten ze. Rinus denkt er met veel plezier aan terug als hij de carnavalsoptocht voor tenkostuums en prinsessenjurken. De carnavalsoptocht in Pikpot (Kwadendamme) was zaterdag rijk gevarieerd. En omdat ze er in Pikpot van houden om het publiek te betrekken bij de optocht, kon je overal aan meedoen. Aan een mini-highlandgame bijvoorbeeld, of even naar de kapper. Mannen mochten ook gluren achter het gordijntje bij de meisjes van ple zier en iedereen die wilde kon door de lachfabriek of bij de dok ter langs voor een snoepje. De bouwgroepen en loopgroepen hadden alles uit de kast getrokken om het publiek en zichzelf te ver maken. Zelfs een haperende motor kon de pret niet drukken. Dat werd opgelost met ouderwetse spierkracht. zijn deur voorbij ziet komen. „Zie je die dames daar in krantenpa pier", zegt hij. „Dat zijn De Hap- snurkers. Doen misschien al wel dertig of veertig jaar mee. Dat gaat echt van familie op familie. Gene raties lang. En nooit hebben ze prijs. Maar dat kan ze niks sche len." Wallen De Jonge weet nog goed hoe het destijds, begin jaren zestig begon. „We mochten niet meedoen van vader. Carnaval, dat hoorde niet. Toch deden we het. Ben blij dat ik dit nog mee mag maken. Af en toe gaan de rillingen door mijn lijf. Zo mooi vind ik het." Op het ritme van de muziek, beweegt Rinus er op zijn steiger lustig op los. De creaties die voorbijkomen zijn van 'hoog ni veau'. Zoals die van de Snoepkon- ten, een rijdende versie van de Am- sterdamse Wallen. Met dames van plezier. Actueel is de optocht ook. Met muziek van de populaire tele visieserie De Luizenmoeder. Hallo, allemaal, wat fijn datje er bent, ben je voor het eerst hier, of ben je al bekend. Veel publiek kwam ook dit jaar van buitenaf. Met auto's geparkeerd tot ver buiten het dorp. Kinderen gingen gekleed in pira- het programma Scratch. „Het is te genwoordig ontzettend waardevol als je kunt programmeren", zegt Michel Pikkaart. Hij is een van de begeleiders en werkt in de ICT. „Niet alleen kun je toffe dingen maken. Er is steeds meer vraag naar programmeurs. Bovendien leer je gestructureerd denken. Leuk is ook dat ouders meedoen. Vaders en moeders kruipen samen met hun kind achter de pc." De program- meerlessen zijn elke tweede zater dagmiddag van de maand in de bi bliotheek in Goes en worden ook in Middelburg aangeboden. Vrijwilli gers geven de workshops. Later vol gen Kapelle en Zierikzee. De 10-jarige Gianluca de Wee zit in de bibliotheek in Goes geconcen treerd achter zijn laptop. Zijn moe der kijkt mee. Het ventje is bezig met het programmeren van een pinguïn. Die kan hij blij en boos la ten kijken. Simpelweg door het in voeren van de juiste code. Die code bestaat niet uit een reeks ingewikkelde cijfer- en letter combinaties, maar uit een keuze balkje. Gianluca kan uit tientallen verschillende effecten een keuze maken. „Thuis speel ik met Mind- craft. Dat werkt met blokjes. Dit lijkt er een beetje op. Het is leuk dat je zelf de controle hebt." Van de vijftien kinderen die za terdagmiddag deelnemen zijn er slechts twee meisjes. Een daarvan is de 8-jarige Lyra Sonke. Een klas genootje raadde het haar aan. „Het is in het begin best moeilijk", zegt ze. „Maar inmiddels kan ik mijn ballerina laten draaien." De kinde ren leren het programmeren met BE maandag 12 februari 2018 't Oog wil ok wat in Paerehat Timo van de Kasteele 's-Heerenhoek -Rinus de Jonge (79) Uitslag optocht in Paerehat A wagens: 1. De Sprietjes 2. De Ofdwalers 3. Twufelears De Priezeplukkers in polonaise, omdat het oog ook wat wil uiteraard, foto's johan van der heijden A De Gespierde Spijkers zijn in gewijde sferen. A Geconcentreerd zijn de kinderen aan het werk, zelfs de foto graaf weet ze niet af te leiden, foto johan van der heijden Wie computers wil programme ren, hoeft geen bolleboos te zijn. De vereniging CoderDojo, een soort digitale scout, leert kinderen en jongeren program meren. Timo van de Kasteele Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46