Hermien is haar vrijheid weer kwijt Actie tegen Nederlandse drugsgebruikers op skipistes 3 AFSCHEID GERRY ADAMS Nederlanders die een lijntje snuiven of joint roken in de Franse Alpen, riskeren een jaar cel. De politie staat op scherp. Het drugsgebruik op de skipistes loopt de spuigaten uit, stelt de Franse justitie. Met name Neder landers zitten in de verdachten- bank. Wie in de sneeuw wiet, co caïne ofxtc bij zich heeft, verkoopt of gebruikt, kan tot één jaar cel krijgen. „Drugs vormen een probleem en we doen van alles om ertegen op te treden", zegt de politie in Tignes, een van de populairste Franse ski bestemmingen. „Mensen worden meteen aan de rechter voorgeleid, we delen ter plekke boetes uit en de drugs worden vernietigd", aldus openbaar aanklager Anne Gache van Albertville. Volgens haar vormen Neder landse skiërs één van de probleem groepen. „We hebben hier veel buitenlanders. We pakken ze ter plekke meteen aan. Dan hoeven we ze niet na het justitiële onder zoek weer te gaan zoeken in de lan den waar ze vandaan komen, zoals Nederland", aldus Gache, afgelo pen weekend in dagblad Libération. De Franse douane houdt buiten landse skiërs ook extra in de gaten. En Nederlanders gelden voor de douane als boosdoener nummer één. In de besneeuwde Franse Alpen werd in het seizoen 2015-2016 bijna 500 kilo aan onder meer wiet, co caïne en xtc op de wegen onder schept, blijkt uit de douanecijfers. De meeste 'handel' komt uit Ne derland en Spanje. De douane controleert daarom op grote snelwegen en bij grens overgangen. „We gaan niet zelf de piste op, waar de drugs vaak al drie keer is doorverkocht. We willen juist optreden vóór de drugs daar belanden", aldus een woordvoer der. De problemen met drugsge bruik in wintersportgebieden zijn de laatste jaren toegenomen. In het vorige seizoen werd een aantal op merkelijke arrestaties verricht van dealers in de bergen. Cokegebrui kers rond de piste zijn al 'sneeuw- We delen ter plekke boetes uit en de drugs worden vernietigd snuivers' genoemd. „In onze skige bieden wordt méér opgesnoven dan alleen frisse lucht", meldt de Franse pers. Het fenomeen van snuivende, slikkende en blowende skiërs is al 'slalom met xtc' ge doopt. In het skigebied van Tignes krij gen buitenlandse touroperators sinds kort voorlichtingsmateriaal uitgedeeld. „We patrouilleren te genwoordig ook zeven dagen in de week 's nachts", zegt een politie woordvoerder in de stad. „Aan jong publiek delen we ID-kaartjes uit: daar kunnen ze hun naam en logeeradres op zetten. Als we ze dan 's nachts vinden op straat, ge veld door drugs of alcohol, dan brengen we ze naar dat adres." Strooibiljetten Hulporganisatie Le Pélican deelt in acht skigebieden in de Alpen strooibiljetten uit: „Het gebruiken, kopen, aanbieden en bezitten van wiet, cocaïne en xtc is verboden en kan je 1 jaar cel opleveren of een boete van 3.750 euro." Op de folders staan noodnum mers en tips (in het Frans en En gels) wat je moet doen als iemand een 'bad trip' heeft. „We willen ongelukken voorkomen en we wil len dat het imago van de ski gebieden goed blijft", aldus Bri gitte Hug van Le Pélican. LETTELE Koe Hermien is na bijna twee maanden van vrijheid einde lijk gevangen. De koe die losbrak voordat ze naar de slachter ging, daarna weken haar vrijheid vierde in de bossen van Lettele en jagers en dierenartsen steeds te snel af was, werd gisteravond verdoofd en weer gevangengenomen. Verstopt in een wagen achter een tractor wachtte een team tot het dier zich zou laten zien. Hoewel Hermien niet naar de stal kwam, dook ze wel in de verte op. In tegen stelling tot andere keren rende ze nu niet weg, maar bleef ze langere tijd staan. Met een gericht schot uit een ver dovingsgeweer werd ze rond 20.00 uur in één keer geraakt, waarna ze enkele minuten later in elkaar zakte. Het rund werd met matten een veewagen ingesleept en afge voerd. Hermien gaat nu naar een rust huis voor koeien. maandag 12 februari 2018 Na 35 jaar neemt Gerry Adams (69) afscheid als lei der van Sinn Féin, de Ierse nationalistische partij. In de jaren 90 was hij veelvuldig in het nieuws (zie kleine foto) en later werd hij geprezen om zijn rol in de tot standkoming van de Noord-Ierse vrede. Toch blijft Adams omstreden. Volgens zijn biograaf Malachi O'Doherty moet hij wel betrokken zijn geweest bij de terreurbeweging IRA. Daarom zal zijn erfenis er altijd een zijn met twee gezichten, stelt O'Doherty. Adams wordt opgevolgd door Mary Lou McDonald, fotoafp Franse justitie jaagt op 'sneeuwsnuivers' Frank Renout Tignes/Albertville - Anne Gache, openbaar aanklager mS Koe Hermien zit weer vast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3