Van der Velden: geen debuut, maar een armbreuk 7 Wüst stapt snel over nederlaag heen en ruikt kans op goud op1.500 meter OLYMPISCHE SPELEN PYEONGCHANG 2018 Juist de nipte nederlaag op de drie kilometer geeft Ireen Wüst het vertrouwen dat ze nog goud kan winnen inGangneung. Zoals vandaag, op de 1.500 meter. Medailles RIK SPEKENBRINK e weet ook wel dat het haar lot is, dat ze het er zelf naar heeft gemaakt met haar overvolle vi trinekast vol goud. En met haar basisbeginsel dat alleen winnen telt. Als je Ireen Wüst heet, word je niet gefeliciteerd met zilver. Ja, door de koning en zijn vrouw. Afgelopen tijd kreeg je bijna het gevoel dat haar carrière iets miste als ze het kwartet van gouden Olympi sche Spelen in 2018 niet zou vol tooien. Flauwekul natuurlijk. Maar Wüst is Rupsje Nooitgenoeg, ze legt de lat zelf zo hoog en neemt daar ieder een in mee. Ze stelde het doel zelf, deed ook geen concessies toen het voorseizoen moeizaam verliep. Goud moest er komen, klaar. Maar toch. Heel even stond ze za terdag stil bij de glans die zilver kan hebben. Het was alweer haar ne gende olympische medaille. Voor de vierde Spelen op een rij stond ze op het podium. Er is maar een heel se lect groepje internationale atleten dat haar dat kan nazeggen. Na een uiterst moeizaam voorsei zoen leek ze op het moment su prème weer goed. Alleen was Wüst net niet goed genoeg. Na 3.000 meter kwam ze acht honderdsten tekort voor het goud waar ze al vier jaar van had gedroomd. Een knip met de vingers, meer scheelde het niet. En dus baalde Wüst. Niet dat er met spullen werd gesmeten, dat ze nors voor de came ra's stond, of zuur deed over de win nares die tot zaterdag nog nooit wat had gewonnen. Wüst droeg haar ver lies als een kampioen. De klok liegt niet. Als iemand sneller is: chapeau. De relatief optimistische houding van Wüst, die zich zelfs al liet huldi gen in het Holland House, is vooral te verklaren door haar agenda in Gang neung. Daar staat voor vandaag al een nieuwe afspraak in: de r.500 meter. Waar de buitenwereld haar kansen op goud het grootst achtte op de 3 ki lometer, zei Wüst al voor het toer nooi dat ze ook de 1.500 meter had omcirkeld. Ook al is de concurrentie daarop dit seizoen moordend. Het is de mooiste afstand, vindt ze zelf. Haar rit op de 3 kilometer gaf bo vendien alle hoop voor vandaag. Na Op het moment dat het moet, sta ik er wel. Ik ben gewoon goed, fysiek en mentaal 2.200 meter was ze nog anderhalve seconde sneller dan de latere winna res Achtereekte. Toen ging het licht uit. „Maar het is niet zo dat ik zesde ben geworden op drie seconden. Op het moment dat het moet, sta ik er wel. Ik ben gewoon goed, fysiek en mentaal. Ik ben gebrand op de 1.500." Wüst had natuurlijk ook gezien dat Miho Takagi, de topfavoriete voor de schaatsmijl, op de 3 kilometer 'slechts' vijfde werd. Hebben de Ja panse vrouwen dan toch te vroeg ge piekt dit seizoen? Zoals de Ameri kaanse favorieten vier jaar geleden ineens niet meer vooruit kwamen? Wüst kon die vragen niet beant woorden. Ze voelde alleen hoe goed ze zelf was. En dat stemde haar ken nelijk zo tevreden dat zelfs een 'ne derlaag' te verdragen was. 1.500 meter (v) De 17-jarige Van der Velden verloor tijdens de warming-up voor het onderdeel slopestyle de controle bij een van de laatste trainingsruns voor zijn olympische debuut. Vooraf vreesde de snowboarder de lange rails van het parcours, maar het ging mis bij de sprong van een schans. Meteen na het incident werd Van der Velden, de jongste Nederlandse afgevaardigde in Pyeongchang, af gevoerd naar het ziekenhuis. Aan vankelijk leek de schouder uit de kom te liggen, later bleek het om een breuk van de rechterbovenarm te gaan en kreeg hij met operatie een plaat en een paar schroeven in gezet." Van der Velden kon meteen ook een streep zetten door zijn deelname aan het onder deel big air van volgende week. De teleurstelling zal moeten zakken, maar daarna verwacht zijn trainer Frank van der Putten hem snel te rug op het snow- board. „Het gaat goed met Niek, het is niet zijn eerste blessure. Vorig jaar was hij ge blesseerd aan zijn enkel en hij heeft een keer een zware hersenschudding gehad. Mijn verwachting is dat hij snel weer een paar salto's zal draaien. Hij weet hoe het is om terug te komen." De trainer zag de val voor zijn neus gebeuren. Hij had nog even de hoop dat de schade mee zou vallen. „Hij corrigeerde nog wat. Toen hij neerkwam, wist ik wel dat het, sowieso voor die dag, einde verhaal zou zijn. In het zie kenhuis, bij het zien van de rönt genfoto, wisten we dat dit het einde betekende." Van der Velden en Van der Put ten hadden geen vermoeden dat koning Willem-Alexander, konin gin Maxima en minister-president Mark Rutte op weg waren naar de snowboardhelling. „Zonde", aldus Van der Putten. maandag 12 februari 2018 PC Het zilver op de 3.000 meter was de negende olympische medaille voor Ireen Wüst. Zij heeft nu even veel plakken als dres- suuramazone Anky van Grunsven en eentje meer dan zwemster Inge de Bruijn. Ireen Wüst in het Holland House, met een glimlach en een gebaar van verontschuldiging. 'Het is niet zo dat ik zesde ben' y @rikspekenbrink Gangneung - Ireen Wüst (31) Schaatsen Vandaag, 13.30 uur Liveblog op AD.nl PYEONGCHANG Als er een prijs voor de pechvogel van de Win terspelen bestond, zou deze naar snowboarder Niek van der Velden kunnen gaan. Zijn olym pische toernooi was voorbij, voordat het goed en wel was be gonnen. M Niek van der Velden fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35