5 altijd denken en laat het nu juist op de Spelen eruit komen Zet u de wekker voor.. Waarom zijn we nou eigenlijk zo goed? De grootste Nederlandse verrassing op de Spelen tot nu toe is Carlijn Achtereekte (28), de nieuwe olympisch kampioene op de 3.000 meter. Altijd kwakkelde ze op de verkeerde momenten, tót afgelopen weekeinde. En een oud-huisgenootje maakte het van dichtbij mee. Wind e microfoon staat aan. De honderd stoelen in i de zaal voor haar zijn Ivoor ongeveer de helft f in gebruik door allerlei mensen die ze niet kent. Carlijn Achter eekte, nieuwbakken olympisch kampi oene 3.000 meter, beweegt haar blonde hoofd een paar centimeter naar links en zegt vanaf het grote eenzame podium: „Hoe gaat het met je?" Zes jaar geleden zaten Carlijn, An- nouk van der Weijden en ik in hetzelfde team en deelden we een huis in Oude- schoot. Nu zijn we alle drie in Gang- neung. In de tussentijd is Carlijn zowel veel als weinig veranderd. Nog steeds geregeld naïef of noem het impulsief, nog steeds innemend. Zo innemend dat journalisten na afloop zeggen dat het een van de meest bijzondere persconfe renties was die ze ooit hebben meege maakt. Iets wat overigens niet voor Car lijn geldt. Nooit eerder zat de voorlopig grootste verrassing voor Nederland van deze Spelen in zo'n omgeving. „Deze setting zie je toch alleen bij voetbal?" Elk ongemak praat ze zo snel mogelijk van zich af: „Ik ben een lulijzer." Ofte wel: aan teksten geen gebrek, al vraagt ze zich wel hardop af of ze goed weg komt in het Engels. Direct na haar po ging tot een familiair gesprek met mij boven een open microfoon in de zaal met toehoorders, lacht ze. „O ja, doen we later." Ze ontbeet zes jaar geleden vooral met brood, als het kon belegd met boter hamworst met gezichtjes erop. Als er in Oudeschoot Hollandse pot op tafel kwam, was er één garantie: Carlijn had gekookt. Voor haar hoefde het allemaal niet zo exotisch - en exotisch leek het destijds in haar beleving snel. Stapvakantie In die periode leerde ze wat bij topsport en professionaliteit komt kijken. Ze is een laatbloeier, voor die tijd maakte ze nooit deel uit van een profteam of een bondselectie en ging ze met vriendin nen op stapvakantie. Trainen deed ze eens per dag en niet twee keer zoals ze nu bij meiden van die leeftijd ziet. Schaatsen was voor de lol. Plezier is voor Carlijn sowieso belangrijk. De harde lessen van het leven had ze al in haar tienerjaren geleerd, met de ziekte van haar moeder en haar uiteindelijke over lijden. Tegenwoordig is Carlijn voor haar ontbijt in de weer met allerlei bussen gezonde zaden, noten en pitten en ver telt ze over haar vaders dagtrip naar Seoel, waar hij op straat vreemde ge rechten tegenkwam. Carlijn, die een paar jaar geleden vakantie vierde in Thailand: „Hoe viezer het er soms uit zag, hoe beter het smaakte." Maar over tuigen kon ze hem niet. Gerard Achter eekte nam een hamburger. Al was ze een laatbloeier, haar weg naar de top was tegelijkertijd lang. Ze werd in 2015 tweede op de 5.000 meter bij de WK afstanden, daarna nam haar zelfvertrouwen toe. Aan doorzettings- Deze setting zie je toch alleen bij voetbal? vermogen en inzet geen gebrek, maar de luxe van een stabiel vierjarenproject richting de Spelen met één trainer en hetzelfde team, ervoer ze nooit. Ze trainde even bij Renate Groenewold, bij Jillert Anema, bij Desly Hill en Johan de Wit. Contracten werden geregeld niet verlengd, ploegen opgeheven en ze kwakkelde vaak op verkeerde momen ten. Steeds dacht Carlijn: er zit meer in. Daarom besloot ze Jac Orie te bellen, een gesprek dat ze overigens vier keer gespannen voorbereidde omdat hij pas na drie telefoontjes opnam. De trainer van Lotto-Jumbo monitort rijders veel vuldig, ziet sportverbintenissen die hij aangaat vaak als wetenschappelijk expe riment. Bij Orie hoopte Carlijn het kwakkelen op verkeerde momenten te voorkomen. Onder Orie beleefde ze za terdag het hoogtepunt van haar carrière, na slechts tien maanden trainen. En nu? Nu is het ook typisch Carlijn om vervolgens te grappen over het vie ren van een feestje. Ze komt uit Lettele, nabij Deventer, wat ze zelf uitspreekt als letteluh en waar voor de Spelen tompoe zen werden verkocht met haar afbeel ding erop. In Lettele ligt de basis van haar vrien- dinnengroep van tien, sommigen kent ze al 25 jaar. Niet vanzelfsprekend bij schaatsers, maar de groep is intact ge bleven. Ondanks haar verhuizing naar Friesland, ondanks haar relatie met een andere schaatser, Sjoerd de Vries, on danks haar veeleisende schaatsleven. In Zuid-Korea zijn zeven vriendinnen aan wezig. „Ik las ergens dat ze hadden op gezocht hoe je in het Koreaans zeven wijn bestelt. Nou, dacht ik: en ik dan? Mij geven ze dus water." Voorgangers Vraag haar niet naar Ans Schut en Stien Kaiser, twee van haar voorgangers op de olympische 3.000 meter. Dan gaat ze in één adem door van verward naar be schaamd naar opgelucht: „Wat betekent dat? O, kijk, daar gaat het al. Maar toen was ik nog niet geboren." Ze vertelt over trouwe supporter tante Ria, die dacht op een id-kaart naar Zuid- Korea af te kunnen reizen maar daar ge lukkig net op tijd achterkwam en dat zij, controlfreak, de dag van de Spelen tot haar verbazing zonder extreme zenu wen doormaakte en zich ook niet liet af leiden. Ze houdt van de underdogposi tie. Ze kon zich zaterdag rustig voorbe reiden in de schaduw van Ireen Wüst, de vrouw die ze opvolgt als olympisch 3.000 meterwinnares en wier tweede voornaam toevallig exact hetzelfde klinkt: Karlijn. Dat wist Carlijn niet. Carlijn staat op, stopt aan de zijkant van het podium en laat haar blik door de ruimte zweven. Zachtjes: „Ik geloof het eigenlijk allemaal nog steeds niet." 'Geef Koreaans team Nobelprijs' Jelistratov in de problemen FLITSEN LISETTE VAN GEEST maandag 12 februari 2018 GO Vanwege de harde wind gisteren (rond de 70 km/h) is de afdaling voor mannen bij het skiën verplaatst naar donderdag. Houdt u van spectaculaire spron gen en salto's? Pak vanavond dan alvast een puur uurtjes slaap en stem om 02.00 uur af voor de half- pipe-finale van de snowboardsters. De Amerikaanse nieuwszender NBC heeft wel een heel bijzondere verklaring waarom Nederland zo goed is in schaatsen. Verslaggeefster Katie Couric beweerde tijdens de openingsceremonie dat schaatsen een belangrijk vervoersmiddel is in Amsterdam. „Zolang de grachten bestaan, hebben de Nederlanders ze gebruikt om op te schaatsen. Zo konden ze elkaar bereiken, maar ook voor hun plezier." Carlijn Achtereekte zes jaar gele den met des tijds teamge noten Thijsje Oenema (I) en Lisette van der Geest (r), die nu haar succes verslaat. - Carlijn Achtereekte IJSHOCKEY Het olympisch team dat bestaat uit speel sters uit Noord- en uit Zuid-Korea verdient de No belprijs voor de Vrede. Dat zegt het Amerikaanse IOC- lid Angela Ruggiero. „Het zou fantastisch zijn als dit team deze eer te beurt valt. Het eerste olympische op treden van het verenigd Koreaans team liep uit op een tegenvaller. De ploeg verloor met 8-0 van Zwit serland. SHORTTRACK Het IOC gaat de uitlatingen van de Russische shorttracker Semjon Jelistratov (foto) na de finale van de 1.500 meter onderzoeken. Jeli stratov veroverde brons achter de Koreaanse win naar Lim Hyo-jun en Sjinkie Knegt. Hij droeg zijn me daille op aan alle Russi sche wintersporters die er in Pyeongchang niet bij mogen zijn door een uit sluiting van het IOC. Jeli stratov noemde de verban ning van zijn landgenoten hard en oneerlijk. Felix Loch (28) is er niet in geslaagd zijn olympische hegemonie in het rodelen voort te zetten. Na zijn zeges in 2010 en 2014 leek de Duitser op weg naar zijn derde goud, maar hij ver knalde het in de vierde en laatste run. Loch werd vijfde. Het goud was voor de Oostenrijker David Gleirscher. De Amerikaan Chris Mazdzer pakte zilver. Nederland deed het za terdag al, een clean sweep op het podium met Achter eekte, Wüst en De Jong, en een dag later lukte het ook Noorwegen. Langlaufers Krüger, Sundby en Holand pakten respectievelijk goud, zilver en brons op het onderdeel skiatlon. $0 @lvdgeest Gangneung

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 33