Op en top pro 3 enige doel en de 5 kilometer is in elk geval al binnen Onze voorspelling: podium van de dag Swings toch op de 10 km KLASBAK 2. Ireen Wüst IMiho Takagi houdt ten opzichte van zijn eerdere titels: „Maakt mij niks uit. Lekker boeien." Kramer is een gegeven. Waar Bob de Vries er geen pepernoot van bakt, Jan Blokhuijsen in de laatste rondes op een hoopje gaat en Ted- Jan Bloemen euforisch blij is met zilver, daar draait Kramer zijn rond jes als een machine die maar één standje kent: winnen. Andere schaatsers komen en gaan, genera ties trekken voorbij, maar Kramer is al een decennium onklopbaar op de 5 kilometer. De laatste keer dat hij op een WK of Olympische Spelen werd verslagen is 12 jaar geleden, in Turijn. Chad Hedrick was toen te snel voor de 19-jarige Kramer. Hedrick is al een lichtjaar geleden met schaatspensioen gegaan, Kra mer rijdt nog altijd rond. Ook in Gangneung is hij ongenaakbaar, stoïcijns bijna. Hij trekt zich niets aan van de snelle opening in de rit voor hem; hij heeft een plan en voert dat met chirurgische precisie uit. De rondetijden zijn vrijwel al lemaal hetzelfde: laag in de 29 se conden. Kramer: „Ik heb geracet om te winnen, maar wel met een behou dende tactiek. De omstandigheden waren zwaar, ik zag anderen in de Dit is heus nog wel bijzonder. Het wordt nooit gewoon. Ik had zenuwen, natuurlijk, die heb ik altijd -Sven Kramer parkeerstand gaan. Dat wilde ik niet. Ik heb mijn strategie voor de start veranderd. Niet hard begin nen, maar vlak rijden." Het brengt hem naar een tijd die langzamer is dan vorig jaar bij de WK afstanden - maar wel bijna twee seconden sneller dan Ted-Jan Bloemen en Sverre Lunde Pedersen. Voorspelbaar? Saai? Dat interes seert hem geen zak - en terecht. „Tuurlijk", zegt hij. „Dit is heus nog wel bijzonder. Het wordt nooit ge woon. Natuurlijk had ik zenuwen, die heb ik altijd. Ook op een NK of World Cup. Het is zaak om scherp te blijven, mijn kop erbij te houden en te doen wat ik altijd doe." Na afloop van zijn race gaat hij, kortstondig, op het trapje naar de catacomben zitten om op adem te komen en zich om te kleden - bui ten het zicht van de camera's en zijn concurrenten. Wanneer hij weer het middenterrein oploopt, is er niets aan hem te zien. Geen ver moeidheid. Zelfs amper blijdschap. Hij juicht wel, hij zwaait wel, maar aan alles is te zien dat hij zelf ook niet anders verwachtte dan dat hij hier zou winnen. Op het podium priemt hij een vinger in de lucht. Eén wijsvinger, het nummer 1. Zijn nummer. Column Heel even was hij weg. De camera's zochten hem, de toeschouwers zochten hem. Sven Kramer was op het trappetje naar de cata comben gaan zitten, achter de spandoeken. Daar, buiten het zicht, kleedde hij zich om. Bewust. Want Kramer doet alles met een reden. Als hij kan vermijden dat hij met ontbloot bo venlijf in beeld komt, dan doet hij dat. Hij is schaatser, geen Chippendale. En sowieso: dat om kleden op het middenterrein vindt hij nogal ama teuristisch. Daar doet hij zo min mogelijk aan mee. Want als je Kramer ergens het bloed onder de na gels vandaan haalt, dan is het met amateurisme. Hij ergert zich wild aan wielrenners die niet het best beschikbare materiaal onder hun kont krij gen, hij noemt collega's die zonder al te veel ambi tie in de rondte schaatsen niet voor niets smalend 'hobbyschaatsers'. Schaatsen is geen grote sport. Maar Sven Kramer is wel een grote sporter. Hij benadert zijn sport als zijn liefde, maar óók als zijn beroep. Hij volgt alles, hij leest alles, hij weet alles. Ik ken niet veel atleten die zó bezeten zijn van details als hij. Alles wat hij doet staat in het teken van zijn vak: schaatsen. Kra mer krijgt het voor elkaar dat hij er altijd staat als het erom gaat - nu al meer dan een decennium lang. Hij valt niet, hij bezwijkt niet onder de druk; zijn twijfels, zijn ziektes en zijn blessures verbergt hij ach ter een muur van zelfver trouwen. Hij weet precies wat hij van zichzelf kan verwach ten en wat er van hem ver wacht wordt door de bui tenwereld. Het logo op de muts van zijn sponsor staat altijd richting de camera's. Hij is zich bewust van zijn imago: hij koopt een auto die niet te veel opvalt, hij post op zijn sociale media geen plaatjes van hem aan een fles champagne in een te dure club. Hij heeft een team van experts om zich heen verza meld, hij rijdt het hele land door om zijn schaatsen een millimeter te laten bijschaven; en als hij geld uitgeeft, dan is het aan een ticket in de business- class - hoe meer hij kan slapen, hoe beter. En ook al speelt hij met de media: hij staat de pers wel altijd te woord. Oók na De Wissel in Vancouver. Na de race sloeg hij de kleedkamer kort en klein, haalde hij diep adem en liep vervolgens één voor één tientallen journalisten en camera ploegen af die allemaal dezelfde vragen hadden. Het is niet voor niets dat Kramer het zo lang vol houdt aan de top. Dat kan alleen maar als je oog hebt voor alles, als je voor je sport leeft met je hart én met je hoofd. Als ik maar één zin had om hem te omschrijven, dan zouden het deze vier woorden zijn: Op en top prof. Ik ken niet veel atleten die zó beze ten zijn van details als Kramer maandag 12 februari 2018 GO Snowboardster Cheryl Maas kwam afgelopen nacht in actie op de slopestyle. Lees het verslag I L op onze website Elke dag een prognose van deze krant. Vandaag: 1.500m schaatsen 3. Marrit Leenstra Bart Swings kan toch meedoen aan de olympi sche 10 kilometer. De Belg was eerste reserve en neemt de plaats in van Nieuw-Zeelander Shane Dobbin, die zich heeft teruggetrokken. De 10 kilometer is donderdag. Eric Corton @EricCorton En daar past al leen een diepe diepe buiging Geweldig... @SvenKramer86 Marianne Timmer @timmermarianne Wat een klasbak @SvenKramer86 ge woon weer de sterkste. Het begint zo gewoon te worden maar is na- tuurlijk uniek. Van harte #gahetmaardoen Gregory Sedoc @gregorysedoc Bizar goed. Wat een sportman @thijszonneveld Annamarie Thomas @annamarieskate Wat een KONING 3e keer olym pisch goud op de 5km @SvenKra- mer86

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31