ZEELAND GEBOEKT Havens, land, water en steden vanuit de lucht Eindeloos zwelgen in Zuiddorpe emmnmx •■Sr* ZEELAND 21 Kinderen hebben het druk, druk, druk. Hun ouders ook. Goed leren ademen kan voor ontspanning zorgen. Sandra Konst uit Goes weet er alles van. rjjSf Draakje Durf valt van zijn kar. Hij dacht heel hard over een steen heen te rijden, maar dat mislukt. Au, zijn knie bloedt, heel veel, het drupt op de grond. Draakje Durf huilt zo hard, dat zijn adem heel snel op en neer gaat. Hij wordt er een beetje duizelig van. Sindsdien durft Draakje Durf steeds minder. Hoe het draakje van zijn angst afkomt valt te lezen in het pas verschenen boek 'Draakje Durf en de drakenadem'. Sandra Konst (1974) uit Goes schreef het verhaal. Ze werkt in de jeugdzorg, in dienst van Juvent geeft ze drie dagen per week opvoedondersteuning aan ge zinnen in Zeeland. De resterende twee werk dagen besteedt ze aan een eigen praktijk voor kinderyoga, therapeutische kinderyoga en kindercoaching. In die praktijk werkt ze veelal één op één met kinderen die autistisch zijn, faalangst hebben of impulsief gedrag vertonen (ADHD). „Ontspannen is heel belangrijk voor kinde ren", zegt Sandra Konst. „Van nature halen ze eigenlijk goed adem. Goed, dat wil zeggen: volledige ademhaling vanuit de buik en de flanken. Meestal gaan ze door stress en presta- tiedruk verkeerd ademen, vanuit de borst, waardoor ze niet hun volledige longcapaciteit gebruiken. Met yogalessen leert een kind te ontspannen en zich bewust te zijn van het ei gen lijf. Je leert je adem naar je buik te sturen. Daardoor ga je je zekerder voelen." Tijdens de yogalessen krijgen de ouders tips voor de ademhaling van hun kind mee. Het boek met Draakje Durf vloeit uit die aanpak voort: „In de les gebruik ik meestal een boekje als introductie. Omdat er heel weinig ge schikte verhalen beschikbaar zijn, besloot ik er zelf eentje te schrijven. Ik wist al dat ik schrij ven leuk vond door ervaringen met blogs over yoga en yoga-lifestyle." Voor het verhaal putte ze uit eigen ervaring. Ze heeft drie kinderen: Sofie van 20, Sarah van 1 5*' 3E 'M 16 en Boaz van 7. Twee jaar geleden viel Boaz van zijn kar, zijn kin bloedde hevig. „Kinde ren kunnen heel snel in paniek raken", zegt de schrijfster. „Ik kon Boaz rustig krijgen en met hem naar de eerste hulp gaan. Daar kreeg hij hechtingen in zijn kin. Van de arts kreeg hij een compliment omdat hij zo rustig bleef.." In het boek valt Draakje van de kar en krijgt daarna last van faalangst. Een draak die Draakje Durf heet en niets durft, die wordt natuurlijk uitgelachen. Zijn moeder neemt hem mee naar de 'adem-jufZij heeft speciale oefeningen voor hem. Zo leert hij zijn handen op zijn buik te leggen: „Hij hoeft dan alleen maar te denken aan zijn buik, en te voelen hoe zijn buik rustig groter en kleiner wordt, net als een ballon. Het is dan net alsof Draakje Durf dan kracht verzamelt in zijn buik." Het is niet meer dan een indruk. Maar ze zegt het toch: „Kinderen hebben het druk met school, sportclubs, computer. Tijd om even niets te doen is er vrijwel niet. Ouders werken. Er is weinig echte aandacht. De laatste jaren steeds minder, dat is mijn gevoel. Ik merk het als ik bij gezinnen thuis kom. Je hoort soms constant de telefoon van de ouders pingelen. Ze kijken er nog op ook. Daarmee geef je wel een voorbeeld." Het boek is een begin. Sandra Konst wil op scholen workshops gaan geven over adem- techniek - woensdag 11 april geeft ze een gratis workshop in boekhandel De koperen Tuin in Goes. En ze hoopt nog meer Draak-boekjes te schrijven. Izak van Maldegem van Sky Pictures in Arnemuiden heeft al heel wat afgevlogen. Hij laat dat met enige regelmaat zien in zijn boeken met luchtfoto's. Zee land heeft hij in 2012 vanuit de lucht laten zien. Ook boven de zeehavens van Zeeland cirkelde hij rond, in 2015. Sindsdien vliegt hij ook over de provinciegrenzen heen, en bundelde hij luchtfoto's van de havens van Antwerpen en Rotterdam. Nu voegt hij twee nieuwe delen aan zijn serie toe. Om te beginnen zet Van Malde gem zijn havenserie voort met 'Zeehavens Amsterdam en IJ- mond vanuit de lucht' (29,50 euro). Net als in de vorige delen zien we veel industrie vanuit de lucht: zoals de benzinehaven - met zeven tankterminals de grootste ter wereld - de cacaoha- - - - - - -7 - ZEEHAVENS AMSTERDAM en IJMOND ven, de Afrikahaven, de kolenha- ven. Maar voor we daar aanlan den, vliegen we eerst ruim boven Amsterdam en krijgen we zicht op blikvangers als het NEMO-we- tenschapsmuseum en EYE-fïlm- instituut, de Dam, het Museum plein, de Bijlmer en IJburg, het oude Olympisch Stadion en de nieuwe Johan Cruyff Arena. Het tweede boek is kleiner van formaat en laat Nederland vanuit de lucht zien: 'Holland High- lights' (22,50). De foto's zijn the matisch gerangschikt, onder de noemers landschappen, infra structuur, waterwerken, econo mie, wonen, toerisme, historie en natuur. Van Maldegem vliegt bo ven Zuid-Limburg, de Wadden zee, Rotterdam en nog veel meer locaties. En hij vergeet Zeeland niet, met opnamen van onder meer de Zeelandbrug, de Veerse Gatdam, Fort Sint Jacob bij Axel, Noord-Beveland met het Veerse Meer. In beide boeken zijn de luchtfo to's van ruime Nederlandse en Engelse bijschriften voorzien. Jaap Luikenaar verzorgde de tekst in de 'Zeehavens', Jan Schuurman Hess deed dat in de 'Highlights'. Marie-Cécile Moerdijk onder de linden Zeeuwse schrijvers Wat zou ik hem graag nog eens overdoen, die aller eerste zoen. Het was op een straathoek, een heel koude avond. Wat zou ik hem graag nog eens schrijven, die allereerste lief desbrief. Ik weet nog aan wie, het zelfde meisje uit mijn dromen als van de eerste kus. Ze blijven woelen en woeden, ook na veertig jaar, dat dubieuze duo weemoed nostalgie. Zeker ook bij Marie-Cécile Moerdijk, schrijfster en zangeres, jaargang 1929. 'Onder eeuwenoude linden- bomen/ ligt ons dorpje rustig te dromen/ en ieder die 't kent wil er graag komen', dicht ze. Alleen kent niet iedereen het plaatsje dat zij in zulke verzengende termen be schrijft: Zuiddorpe, nabij Axel, diep in Zeeuws- Vlaanderen. Nergens is het zo mooi, in haar ogen. En ze heeft ijzersterke argumen ten in haar gedicht: 'Hier heeft mijn vader me zijn naam gege ven./ Hier heb ik mijn eerste kus gekregen,/ mijn eerste liefdesbrief geschreven'. Eenkennig is ze trouwens niet, ik kwam ook een geestig gedicht van haar tegen over het mossel dorp Philippine: 'If you go to Phili- pien/ with your wife (or clendes- tien)/ You will meet the mussel- quien'. En mosselen zijn stukken beter dan 'morfien, medicin or as- pirien'. Het duo weemoed nostalgie liet zich het fanatiekst gelden in haar in 1987 verschenen boek 'On der de linden'. Het zal duidelijk zijn waar die linden staan. Van bladzijde een tot bladzijde laatst zwelgt ze in Zuiddorpe. Ze geeft zelfs uitleg over het lokale dialect, pardon de plaatselijke taal, 't Siedurps. Het is ook de plaats van het lek kerste eten, ze onthult het recept van de Zuiddorpse vlaai, waarnaar ze in Brabant en Limburg jaloers zullen kijken. Niet alleen daarom is 'Onder de linden' verrukkelijke literatuur. Dat danken we ook aan de verha len over het landelijke leven, de bijnamen, de 'zesentwintig stami- neekes met vergunning' in het dorp, de vereerde Bovenmeester (met hoofdletter), haar P'pa en haar M'ma. Heel de kosmos van Zuiddorpe. Met zoveel genegen heid beschreven dat je onmiddel lijk zelf terug wilt, terug naar je jeugd, of eigenlijk het paradijs waarin weemoed nostalgie die hebben omgetoverd. maandag 12 februari 2018 PC Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Draakje Durf ademt Jan van Damme U 4BH mm ét «nijpi Sandra Konst in haar yogalesruimte in Goes. foto johan van der heijden Sandra Konst: Draakje Durf en de drakena dem - Bullseye Publishing, illustraties Ari Krooswijk, 22 pagina's, 16,95 euro. Jan van Damme vanuit de lucht Seaports Amsterdam and IJmond from above Mario Molegraaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21