II Het oog wil ook wat in Paerehat EN 19 Weinig burgers hebben trek in gesprek over informatieveiligheid Henk Krol spreekt over referendum Wel een bonuskaart gebruiken maar niet willen dat de overheid meekijkt op je internet. We zijn nogal grillig met onze informatieveiligheid. Stichting Burger wilde daar zaterdag in Vlissingen over praten. Maar enkelen deden dat. Als we woensdag 21 maart naar de stem bus gaan om ons ge meenteraadslid te kiezen, ligt er behalve de lange lap papier met partijlijs ten ook een stembiljet over de Sleepnetwet, die Nederlandse in lichtingendiensten de vrijheid geeft gedragingen op het internet te signaleren en bij te houden. Om bijtijds types met terroristische trekjes te kunnen vangen, stelt het kabinet Rutte. Om definitief de voordeur van de burger binnen te dringen, vinden tegenstanders. Het draait bij dat referendum vooral om angst, denkt stichting Burger. Voor de alwetende Big Bro- ther- overheid of voor de terrorist?'. De stichting wil dat de Nederlan ders in elk geval weten waar het om gaat straks, in dat stemhok. Met de Peilbus toert de stichting in twaalf dagen langs steden in elke provincie. Zaterdag was Vlis singen aan de beurt. Handvol Een handvol mensen klom 's mid dags de bus in om met stichting voorzitter Dirk Jan Keijser van ge dachten te wisselen. Alles in de bus werd live vertoond op de web site en Facebookpagina van Dich- terbijdeburger.nl. Dat was een aanvankelijk geïnteresseerde me vrouw te veel. Die klom de bus weer uit. Wel treffend, gezien het onderwerp, vindt Keijser. „Zou ze weten hoeveel webcams haar van daag in de stad gefilmd hebben?" Bij de discussie in het Arsenaal theater was een dozijn mensen: op het panel na vooral Vlissingse (raads)leden van PvdA, Lijst Reij- nierse en GroenLinks. Beoogd ge spreksleider Mat Herben meldde zich ziek. Felix Metelmann, psy- Zou ze weten hoeveel webcams haar vandaag in de stad gefilmd hebben? chiater bij Emergis en zodoende bekend met angst en menselijke gedragingen, verving Herben. Oud-Kamerlid Ad Koppejan uit Zoutelande, tegenwoordig onder nemer die overheden advies geeft over de beveiliging van hun data en websites, vindt dat de angst voor de terrorist ook rationeel de doorslag geeft vóór de Sleepnet- wet. Tegenstanders die misbruik vrezen, wantrouwen de overheid. Niet gek, vindt Metelmann: „Stel, na de verkiezingen komt een min- der democratisch gezinde partij aan de macht. Je hebt geen contro lemogelijkheid of het goed gaat met je gegevens. Het is hoogst on zeker of je het hoort als het fout gaat." Tegelijk zijn veel mensen naïef: geen elektronisch patiëntendos sier willen, maar wel de kortings kaart die al je aankopen registreert en de cadeautjes die bedrijven weggeven. „Als je niets hoeft te betalen, ben je zelf vaak het pro duct", houdt Koppejan voor. VLISSINGEN Partijleider Henk Krol van 50PIUS bezoekt vrijdag de nieuwe afdeling van de partij in Vlissingen. De politicus spreekt in zorgcentrum Schelde- hof, voorheen Zware Plaatwer kerij, over het referendum dat de partij wil instellen over de 'aflos- boete'. Krol vertelt waarom hij het leggen van een bodem in de rekenrente zo belangrijk vindt voor pensioenen. Het publiek kan vragen stellen. Daarna pre senteert de lijsttrekker in Vlis singen, Rens Reijnierse, het ver kiezingsprogramma en de kan didaten. De bijeenkomst begint om 15.30 uur. Het is dringen geblazen op de Mo lendijk. Recht tegenover café De Korenbeurs kijkt de 79-jarige Rinus de Jonge vanaf een bouwsteiger over de menigte uit. Heeft zijn kleinzoon gebouwd. Gekleed in pak en met pluche pantoffels aan, heeft Rinus geen last van de kou. En iedereen die langskomt, steekt zijn hand op. „Prachtig is het", zegt hij. „Jaren heb ik meegelopen. Vanaf het allereerste begin. Verschillende keren hadden we prijs." Hij deed destijds samen met zijn vrienden Chris Hoondert en Jan Paree mee. Beiden niet meer in le ven. Maar wat genoten ze. Rinus denkt er met veel plezier aan terug als hij de carnavalsoptocht voor zijn deur voorbij ziet komen. „Zie je die dames daar in krantenpapier", zegt hij. „Dat zijn De Hapsnurkers. Doen misschien al wel dertig of veertig jaar mee. Dat gaat echt van familie op familie. Generaties lang. En nooit hebben ze prijs. Maar dat kan ze niks schelen." De Jonge weet nog goed hoe het destijds, begin ja ren 60 begon. „We mochten niet meedoen van vader. Carnaval, dat hoorde niet. Toch deden we het. Ben blij dat ik dit nog mee mag ma- Zie je die dames daar in krantenpapier. Dat zijn De Hapsnurkers. Doen al wel dertig jaar mee ken. Af en toe gaan de rillingen door mijn lijf. Zo mooi vind ik het." Op het ritme van de muziek, be weegt Rinus er op zijn steiger lustig op los. De creaties die voorbijko men zijn van 'hoog niveau'. Zoals die van de Snoepkonten, een rij dende versie van de Amsterdamse Wallen. Met dames van plezier. Actueel is de optocht ook. Met muziek van de populaire televisie serie De Luizenmoeder. 'Hallo, alle maal, wat fijn dat je er bent, ben je voor het eerst hier, of ben je al be kend'. Veel publiek kwam ook dit jaar van buitenaf. Met auto's gepar keerd tot ver buiten het dorp. Kin deren gingen gekleed in piraten- kostuums en prinsessenjurken. maandag 12 februari 2018 WA Animo gering voor de Peilbus Claudia Sondervan Vlissingen Vlissingen aan met de Peilbus. Links Ad Koppejan, naast hem Diny van Stichting Burger deed zaterdag -Dirk Jan Keijser, stichting Burger Vliet. FOTO LEX DE MEESTER Rijendik geniet het publiek zon dagmiddag in een zonnig maar winderig 's-Heerenhoek van de carnavalsoptocht. Met dit jaar 14 grote A-wagens en winst voor de Sprietjes. Ook deden er ver schillende loopgroepen mee, zoals De Hapsnurkers gekleed in kranten. Dat alles onder het motto van dit jaar: 't Oöge wil ok wat. Timo van de Kasteele 's-Heerenhoek -Rinus de Jonge De uitslag van de optocht in Pae rehat ('s-Heerenhoek): A-wagens 1. De Sprietjes 2. De Ofdwalers 3. Twufelears

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19