Op de foto metValentijn Website wil politiek rijp maken voor invoeren statiegeld op flesjes en blikjes Sandra Konst De Statiegeldalliantie kan op brede steun rekenen in Zeeland. Alle Zeeuwse gemeenten sluiten zich bij dit initiatief aan, zegt de directeur van de Zeeuwse Reinigingsdienst, Paul Marinissen. schrijft over 'Draakje Durf' In november ging de actiesite sta- tiegeldalliantie.org de lucht in, een initiatief van Reclyclingnetwerk Benelux. Doel: een stem geven aan degenen die voorstander zijn van de invoering van statiegeld op plas tic flesjes en drankblikjes. Maar liefst veertig procent van het zwerf vuil bestaat uit deze flesjes en blik jes, geeft Tom Zoete van de milieu organisatie aan. Hij is verrast door het succes van de site: „Elke dag melden zich nieuwe organisaties, bedrijven en overheden. Je mag daaruit afleiden dat zwerfVuil een ergernis is waar burgers én be stuurders al jaren mee rondlopen. Voor gemeenten is het dweilen met de kraan open. Bestrijding van zwerfvuil kost heel veel geld. Statie geld is een mogelijkheid om het probleem bij de bron aan te pakken. Wij hebben dit platform opgezet om mensen de mogelijkheid te ge ven om die vraag richting Den Haag en regering kracht bij te zet ten." In totaal zijn nu al 72 Nederlandse gemeenten aangesloten bij de Vlaams-Nederlandse alliantie. Op de website vertegenwoordigt op dit moment alleen Tholen de roep om statiegeld uit Zeeland. Ook Schou- wen-Duiveland, Reimerswaal, Vlissingen, Middelburg en Veere hebben laten weten dat ze de allian tie steunen. Tom Zoete: „Wij wach ten echter met vermelding op de website tot wij officieel benaderd worden." Paul Marinissen, directeur van de Zeeuwse Reinigingsdienst, laat er geen twijfel over bestaan: dat moment komt snel. „Wij gaan ons als Zeeuwse gemeenten allemaal aansluiten via OLAZ, de gemeen schappelijke regeling voor afvalver wijdering van de Zeeuwse ge meenten. Het Dagelijks Bestuur legt dat voorstel op 22 februari voor aan het Algemeen Bestuur. Eigen- Zwerf vuil is een ergernis waar burgers én bestuurders al jaren mee rondlopen -Tom Zoete, lijk is het appeltje-eitje: wij hebben ons vanuit Zeeland al eerder uitge sproken voor zo'n statiegeldrege ling, en we willen het nog steeds. Maar blijkbaar is de tijd er nu echt rijp voor. Nu ligt de bal bij de poli tiek." Op 15 maart houdt de Tweede Kamer een overleg over statiegeld; daar moet de knoop worden door gehakt, aldus Marinissen. In het rapport 'Kosten en effecten van sta tiegeld op kleine flesjes en blikjes', opgemaakt op verzoek van Sharon Dijksma, is bekeken wat de regeling zou kosten of juist opleveren en welke varianten er (ook in andere landen) zijn. Tom Zoete: „De win kelier kijkt naar de vierkante me ters die hij kwijt is aan opgeslagen flessen of personeel dat ingezet wordt. In een land als Noorwegen worden die kosten vergoed uit drie stromen: een bijdrage vanuit de producent van de flesjes en blikjes, statiegeld dat niet geïnd wordt en hergebruik als waardevolle grond stof. Daar werkt dit systeem al heel lang naar tevredenheid." It maandag 12 februari 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 21 ZIERIKZEE De straten in de binnenstad van Zierikzee zijn zaterdag bezaaid met rode hart jesballonnen. Op het Havenplein zingt 'Valen- tijn', getooid met een hoge witte muts, de men sen toe met zijn gitaar. Hij is samen met Bar- bara Deurloo ingehuurd door winkeliersvereni ging InZzee. Valentijn zingt en Barbara zet mensen op de foto. Zoals Elise ter Riet uit Zie rikzee met haar dochter Evi van Dongen (5). En toeval bestaat niet: Evi is op Valentijnsdag jarig, foto dirk-jan gjeltema Alliantie krijgt Zeeuwse steun Ondine van der Vleuten Middelburg Reclyclingnetwerk Benelux

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15