D66: geef schoolkind meer privacy Opzeggingen bij Oxfam Novib na seksschandaal 10 De Antonov An-148, een toestel dat door de vliegmaatschappij wordt ingezet voor regionale en interna tionale vluchten, verdween vlak na het opstijgen van de radar. Het was met 65 passagiers en 6 beman ningsleden onderweg naar Orsk, dichtbij de grens met Kazachstan. Een ooggetuige zei tegen persbu reau Interfax dat het toestel brandde en neerstortte bij het dorp Argoenova op zo'n veertig kilome ter van het vertrekpunt. Op foto's en videobeelden zijn wrakstukken te zien. Ze liggen her en der verspreid op besneeuwde velden. Toegesnelde Russische red dingswerkers vonden bij de crash- site al snel resten van inzittenden. Scenario's Het vliegtuig stortte neer bij een temperatuur van -5 graden Celsius, af en toe sneeuwde het in de regio. De oorzaak van de crash met het negen jaar oude toestel was gisteren nog onduidelijk. Volgens het Rus sische ministerie van Transport zijn diverse scenario's mogelijk, zo als het slechte weer en een mense lijke fout. Het toestel werd tussen 2015 en 2017 uit de lucht gehouden van wege een gebrek aan bepaalde on derdelen. En de maatschappij werd in oktober 2015 bestraft voor een overtreding van de veiligheidsre gels. Saratov Airlines mocht daarna een klein jaar geen vluchten naar het buitenland uitvoeren. Een speciale onderzoekscommis sie gaat onderzoek doen naar de oorzaak van het ongeval. President Vladimir Poetin condo leerde via zijn woordvoerder de na bestaanden van de slachtoffers. Hij annuleerde een reis naar Sotsji, waar hij vandaag de Palestijnse pre sident Mahmoud Abbas zou ont moeten. Die ontmoeting vindt nu later op de dag plaats in Moskou. Lokale media meldden dat de in zittenden vermoedelijk allemaal mensen uit de regio waren. Vlieg tuigrampen zijn geen zeldzaam heid in Rusland - sinds 2010 ge beurden vier zware ongevallen met passagiersvluchten. Die ongeluk ken eisten meer dan 240 mensenle vens. De recentste crash dateert van maart 2016, toen een Boeing 737 uit Dubai, van FlyDubai, bij een storm op de luchthaven van Rostov-aan- de-Don neerstortte. Alle 62 mensen aan boord kwamen om. In het leerlingvolgsysteem staan niet alleen cijfers, maar ook per soonlijke informatie over de soci aal-emotionele ontwikkeling van een kind. Scholen moeten terug houdend zijn sommige informatie te delen, vindt Van Menen. „Soms gaat het allemaal te ver, die open heid van zaken. Ouders hoeven niet via een app te zien dat zoonlief een keer te laat op school was. Mis schien stond-ie nog even te zoenen in de fietsenstalling. Geef kinderen een beetje de ruimte, zonder dat papa en mama je op de vingers kij ken." Van Meenen wil dat minister Arie Slob (Basis- en Voortgezet On derwijs) afspraken maakt met scholen en ouders over zaken die wel en niet gedeeld worden. De re geringspartijen VVD, CDA en Christenunie steunen het voorstel van hun coalitiepartner. Door technologische innovaties laten steeds meer scholen ouders online meekijken in het leerling volgsysteem, zoals ParnasSys (ba sisonderwijs) en Magister (voort gezet onderwijs). Van Meenen vreest dat kinderen daardoor ge vangen komen te zitten in een 'gla zen digitale kooi'. Volgens hem kunnen scholen ook op een andere manier belang rijke informatie delen, bijvoorbeeld in een gesprek met de leraar of door een telefoontje te plegen. Van Meenen: „Soms weet je als ouder al eerder dan je kind wat voor cijfer hij heeft gehaald bij een toets. Als ik de klas werd uitgestuurd, of ik had even ruzie met een klasge noot, dan kwam dat in een papieren map. Als het nodig was, werden mijn ouders er bij gehaald. Dan wist ik dat het menens was. Nu zien papa en mama bijna realtime via de app wat hun kind uitspookt. Scho len en ouders zijn verstandig. Als het nodig is, weten ze elkaar echt wel te vinden." Volgens het D66-Kamerlid heb ben pubers een bepaalde mate van vrijheid nodig om verantwoorde lijkheid te leren nemen. Die ruimte moeten scholen en ouders hun gunnen. „Wanneer pubers van school afgaan, moeten ze geleerd hebben om zelf verantwoordelijk heid te nemen voor hun gedrag", aldus Van Meenen. DEN HAAG Ruim 700 dona teurs hebben na het seks schandaal bij Oxfam hun lid maatschap bij de Nederlandse afdeling opgezegd. Bij Oxfam Novib, dat ruim 330.000 dona teurs telt, kwamen veel boze reacties binnen. „Ik schaam mij diep voor het gedrag van dit groepje mensen en de manier waarop zij onze waarden hebben beschaamd", zegt algemeen directeur Farah Karimi. Zij voelt zich naar ei gen zeggen verantwoordelijk voor het vertrouwen van de donateurs. In een bericht dat naar donateurs is verstuurd zegt ze: „Ik ben mij ervan be wust dat uw vertrouwen in ons werk door dit vreselijke nieuws op de proef wordt ge steld. Wij zullen er alles aan doen om uw vertrouwen waard te zijn en te blijven." De Britse krant The Times meldde eerder deze week dat medewerkers van de humani taire organisatie tijdens een missie in Haïti in 2010 en 2011 seksfeesten hebben gehad met (minderjarige) prostituees in een door de ngo gehuurd ap partement. De organisatie werd ook be schuldigd van het inhuren van prostituees voor feestjes in Tsjaad in 2006. Een anonieme voormalig medewerker sprak tegenover de Engelse krant The Guardian van een 'probleem in de hele sector'. maandag 12 februari 2018 GO Vliegtuigcrash: 71 doden bij luchthaven Moskou Een passagiersvliegtuig van de Russische maatschappij Sara- tov Airlines is gistermiddag neergestort kort na het opstij gen van de luchthaven van Do- modedovo nabij Moskou. Daarbij kwamen alle 71 inzittenden om het leven. Kees Graafland Rotterdam/Moskou De Antonov AN-148: er vliegen iets meer dan 200 stuks van dit toestel, dat 80 passagiers kan vervoeren, fotoepa RUSLAND Moskou Ouders moeten niet langer te pas en te onpas kunnen kijken in het leerlingvolgsysteem om te zien hoe het met hun kind gaat. D66 wil dat scholen alleen nood zakelijke informatie delen. „Ook kinderen hebben recht op pri vacy", stelt Kamerlid Paul van Meenen. Laurens Kok Den Haag Een brokstuk van de gecrashte Antonov in de sneeuw, fotoap HWIV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10