'Barrière geslecht' De 10 km van... Jochem Uytdehaage (41) 28,8% 25,2% 34,5% Maar interessanter is dat er in het schaatsen be paald geen unieke situatie heerst. In andere winter sporten is de dominantie van één land veel groter. Maar liefst veertien wintersporten hebben een gro tere dominantie van één land dan het schaatsen - zie de kaart hierboven. Zo wint Canada heel vaak met curling, freestyleskiën en ijshockey. De Russen pak ken de meeste medailles bij kunstschaatsen en biat- lon. De Amerikanen domineren het skeleton en het snowboarden. De Noren blazen de rest weg bij het skispringen en de noordse combinatie. De Oostenrij kers doen het bij het skiën. En de Duitsers spannen de kroon bij het bobsleeën, maar vooral bij het rode len. In de geschiedenis van de Spelen pakte Duits land (Oost en West gecombineerd) maar liefst 62,1 procent van de medaillepunten in die discipline. Met andere woorden: de dominantie van Duitsland bij het rodelen is door de jaren heen meer dan drie keer zo groot als de dominantie van Nederland bij het schaatsen. Zomerspelen Ja, schaatsen is een kleine sport. Maar dat zijn vrijwel alle wintersporten. Ze zijn per definitie gebonden aan geologische factoren (bergen, sneeuw, ijs) en daarom vallen sporters uit veel landen bij voorbaat al af. Maar er zijn óók genoeg sporten te vinden bij de Zomerspelen die door één land worden gedomi neerd. Zoals boogschieten - waar Zuid-Korea 46 pro cent van de beschikbare medaillepunten pakt. Zoals badminton, waar grofweg de helft van de olympische plakken naar China gaat. Maar dat haalt het nog niet bij tafeltennis: dat is een Chinees onderonsje - 67 procent van de medaillepunten zijn voor China. Trouwens, Michael Phelps heeft in zijn uppie meer gouden medailles gewonnen (23) dan alle Neder landse schaatsmannen bij elkaar. Over dominantie gesproken. O ja. Nog één dingetje. Bij het langebaanschaatsen zijn in absolute zin wel veel medailles te halen. In Pyeongchang maar liefst 42 in totaal. Dat is nogal veel, zeker als je het vergelijkt met een sport als ijs hockey - waar zes medailles worden verdeeld. Als je dan tóch in een sport domineert, dan kun je dat maar het beste doen in een sport waarin je vaak kunt juichen. Wel zo handig voor het medailleklassement, c Olympisch kampioen in Salt Lake City 2002 (eindtijd 12.58,92, WR) RUSLAND/S.U. Langlaufen RUSLAND/S.U. Kunstrijden De formule van Chris Gehr (zie tekst) laat zien welke landen heersen in welke wintersporten. OOSTENRIJK Alpineskiën ZUID-KOREA Shorttrack Wat is je het meest bijgebleven van je gouden 10 kilometer? „Ik herinner me de stomste gedach ten. Dat ik drie ronden voor het einde ineens dacht: als ik nu niet val, heb ik mijn tweede olympische goud. Een volledige volzin, letterlijk. Meteen daarna dacht ik: eikel, niet aan den ken, gewoon schaatsen, terug naar je taak, denk aan je afzet. Ik reed tegen Derek Parra en herinner me ook nog dat ik steeds dacht: ik ben benieuwd wanneer hij erdoorheen zakt. Op de 5 kilometer had ik goud gewonnen en hij zilver, op de 1500 meter was het andersom. Die 5 kilometer was voor mij het meest bijzondere moment. De 10 was niet zo'n heel grote verrassing meer. Dat ik als eerste man onder de 13 minuten reed was wel heel speci aal. Die barrière heb ik geslecht." Wie is je favoriet voor de 10 kilometer in Pyeongchang? „Kramer en Bergsma hebben het al laten zien op de Spelen, van Bloemen is het afwachten hoe hij met die druk omgaat. Als ik één iemand moet kie zen? Sven! Daar heb ik veel vertrou wen in, hoewel de wens waarschijnlijk de vader van de gedachte is. Als je ziet wat hij allemaal heeft gewonnen, daar hoort gewoon ook de olympi sche 10 kilometer bij. Dat verdient hij." Pyeongchang 2018 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 93