Schaatsen... zijn we echt zo dominant? 28,8% 29,8% VS 62,1% Dominante landen op de Winterspelen 23,7% 22,0% 32,1% 30,0% 34,3% In Sotsji wonnen de Nederlandse schaatsers zoveel dat het bijna belachelijk werd. Maar hoe groot is onze dominantie in het schaatsen nu echt? En hoe zit dat in andere sporten? En nog maar een keer. Het was op een ge geven moment net liftmuziek. Of het deuntje dat je hoort als je in de wacht staat bij de verzekeringsmaatschappij. De schaatsers, de toeschouwers, de koffiejuf frouw en de Russische beveiligers: na twee weken kon iedereen het volkslied zonder na te denken mee zingen. Wil-hel-mus vahan Nahassaaaaaaauwe, ben ik van - enzovoorts. De Nederlandse schaatsers verpulverden de con currentie vier jaar geleden in Sotsji. Acht van de twaalf gouden medailles waren voor Nederland - en 23 van de 36 medailles in totaal: bijna twee op de drie schaatsmedailles hingen om een Nederlandse nek. Er werd voor geapplaudisseerd en gejuicht, maar het was ook reden voor scepsis. Hoeveel stelden die schaatsmedailles nu eigenlijk voor? Als één klein landje zoveel kon winnen, dan moest het wel een klein sportje zijn. Dat is deels waar. Schaatsen is geen grote mondiale sport. En Nederland heeft een voorsprong qua cul tuur en structuur. Ter vergelijking: in de Verenigde Staten zijn twee ijsbanen van 400 meter, in Neder land zeventien. Bovendien is er in Nederland een systeem waarin verschillende profploegen tegen el kaar opboksen en elkaar beter maken; dat is in geen enkel ander land het geval. Maar het is veel te makke lijk om het Nederlandse schaatssucces maar te baga telliseren. Ja, het is een kleine sport. En ja, we winnen een hoop. Maar dat is lang niet altijd zo geweest. Onderzoek Een Amerikaanse historicus (Chris Gehrz) zocht voor zijn blog uit hoe groot de dominantie van lan den in olympische sporten is. Per onderdeel be loonde hij goud met drie punten, zilver met twee punten en brons met één punt - daarna rekende hij uit welk percentage van die punten door één land werd gepakt. In het schaatsen blijkt Nederland inder daad het meest dominante land te zijn, maar lang niet zo overdreven als uit het laatste olympisch toer nooi blijkt. Nederland behaalde in de geschiedenis van de Olympische Spelen 19,6 procent van de me- daillepunten. Ter vergelijking: in Sotsji was dat 78,3 procent. Het is de bevestiging van wat we eigenlijk al wisten: Sotsji was een uitschieter. Alles lukte, ieder kwartje viel goed. Dat zal niet snel nog een keer ge beuren. 10 Gouddelvers IJshockey NOORWEGEN Noordse combinatie CANADA Curling NEDERLAND Schaatsen Snowboarden DUITSLAND Rodelen Nederland haalde sinds de eerste Winterspelen in 1924 bijna 20% van alle schaatswinst* en domineert daarmee het olympische schaatsen. Hoe zit dat bij de andere wintersporten? NOORWEGEN Schansspringen CANADA CANADA Freestyleskién DUITSLAND Biatlon Skeleton DUTSLAND Bobsleeen Tekst Thijs Zonneveld 281 zaterdag 10 februari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 92