Pita Taufatofua (34) Ijshockeyers Zuid-Korea Tonga, anglaufen Akwasi Frimpong (31) Ghana, skeleton Shiva Keshavan (36 Tweemansbob Jamaica ndia, rodelen Q§(Jp 10 Buitenbeentjes pendent Olympic Participant. Broek Radunske is 1,96 meter lang en to rent hoog boven zijn Koreaanse teamge noten uit. De geboren Canadees is een van de zeven buitenlandse ijshockeyers die tot Zuid-Koreaan zijn genaturaliseerd om in het nationale team te kunnen spelen. Dertig jaar na de legendarische deelname van de mannen, die leidde tot de al even legendarische film Cool Runnings, is het de beurt aan de vrouwen van Jamaica. Jazmine Fenlator, Carrie Russell en Audra Segree mikken op de top-to; ze werden al eens zevende in de we reldbeker in Winterberg. „Ik had nooit gedacht dat ik nog eens olym pisch bobsleester zou worden", aldus Russell, als atlete in 2013 we reldkampioen 4x100 meter estafette. De Winterspelen trekken deelnemers uit alle windstreken aan, zelfs daar waar het nooit winter is. Dit zijn de 10 exotische verrassingen van Pyeongchang. X In tegenstelling tot veel an- jpK dere exoten is Shiva Kesha- - van geen debutant. De rodelaar uit India maakt zich op voor zijn zesde Winterspelen. Als zoon van een Italiaanse moeder kreeg hij ooit de kans om voor Italië uit te komen, maar hij bleef zijn ge boorteland trouw. Ook toen het olympisch comité van India geschorst werd en hij in Sotsji moest meedoen als Inde- Hij was, voor veel vrouwen vooral, in 2016 het hoogtepunt van de openingsceremonie in Rio. Pita Taufatofua droeg de vlag van Tonga, hij droeg een traditioneel Tongaans rokje - en verder niets. Zijn gespierde, ont blote en ingeoliede bovenlijf ging de hele wereld over. De taekwondoka van toen is een langlaufer geworden. Hij ver huisde tijdelijk naar Duitsland, zag voor het eerst sneeuw en stapte op de ski's. Op het nip pertje plaatste hij zich voor de Winterspelen, waar hij Tonga's tweede deelnemer wordt na Bruno Banani (rodelen) in 2014. Hij werd geboren in Ghana, groeide op in de Bijlmer, pro beerde zich te plaatsen voor de Spelen van 2012 (als at leet) en 2014 (als bob- sleeër), ging van deur tot deur in Amerika om stofzuigers te verkopen en finan cierde daar een car- Tijdens de Spelen maakt Frimpong video's voor de website van deze krant. rière als skeletonner mee. Namens Ghana plaatste Akwasi Frimpong zich voor Pyeongchang. „Mijn dochter zal nu weten dat je met hard werken, doorzettingsvermo gen en geloof in jezelf je dro men kunt laten uitkomen." De 10 exoten Tekst Sven Remijnsen 261 zaterdag 10 februari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 90