II 8 Het vmbo worstelt met z'n imago. Hoe gaan leerlingen en docenten daar mee om? Een week op bezoek bij het Veurs in Voorburg. Van ons krijgen kinderen het gevoel dat ze iets waard zijn REPORTAGE IMAGO VAN HET VMBO MAANDAG KB2. „Twee." Het wordt iets rustiger, sommige leerlingen gaan zitten. „Eén." Iedereen zit. Er klinkt nog wat geroezemoes. „En nu allemaal je waf fel houden." Het is stil. Amir (14) draait zich om. Fluisterend: „Meester Jasper is chili. Hij is streng, maar toch chili. Snap je?" Klas KB2 krijgt rekenles. De eerste som staat op het bord: 23 18 17 32. Na een paar seconden schieten de vingers de lucht in. „Negentig!" Jas per knikt. „Zie je wel. Jullie kunnen het wel. En nou je boek pakken." Eigenlijk, fluistert Vos (41) even la ter, zouden de kinderen deze som men al op de lagere school moeten kunnen. „Maar thuis is er te vaak nie mand die zegt: hé, is je huiswerk al af?" Klas KB2 is een pittige klas, zegt Vos. Misschien wel de lastigste groep van de school. Van de twintig leerlin gen komen er zeven van een andere middelbare school, waar ze het na het eerste jaar niet bleken te redden. Afstromers, heten ze in onderwijs- jargon, al hebben ze het hier liever over zij-instromers. Vos: „Veel ou ders willen hun kind niet op het vmbo. Dat vinden ze te min. Dus die gasten moeten het toch hogerop pro beren, waar het vaak niet lukt. En dan komen ze hier terecht. Met een flinke deuk in hun zelfvertrouwen." Ahmed (14) is één van die zij-in stromers in KB2. „Ik dacht dat ik de havo wel aankon", zegt hij. „Dus ik deed niet zo veel aan m'n huiswerk. Maar toen waren mijn cijfers zo slecht dat ik van school moest." Zijn ouders waren boos. „Ze zeiden: 'Je verpest je toekomst'. Maar ik voei me hier beter. De leraren snappen me. Ze praten met me en worden niet zo snel boos als ik afgeleid ben." Ahmed wil architect worden - en hij weet zeker dat het gaat lukken. „Alleen doe ik er wat langer over." DINSDAG Het tocht een beetje in de hal van Veurs Voorburg, een vmbo met 360 leerlingen op de grens van Voorburg en Den Haag. Geen won der: het bakstenen gebouw uit de ja ren 50 is nooit fatsoenlijk geïsoleerd. „Eigenlijk is het een schande dat we hier nog zitten", zegt docent Ton van Lieshout (62). „Tijdens een koude winter is het hier soms 12 graden, dan zitten de kinderen met hun jas aan in de klas." Sinds 1995 is de school bezig met nieuwbouwplannen. Maar die strandden steeds op geld, onwillige wethouders of een verdeelde ge meenteraad. Nu lijkt het eindelijk zo ver: vorige week gaf de gemeenteraad groen licht voor een nieuw gebouw. Julia (15), uit de vierde klas, sprak de raad toe tijdens de vergadering. „Ik heb gezegd: het lijkt wel of de ge meente liever in hoger onderwijs in vesteert dan in het vmbo. Best heftig om te zeggen, maar zo voelden we het wél." Het imago van het vmbo: minister Slob sloeg er gisteren alarm over in deze krant. Er is niks mis met het vmbo, zegt hij. „Het vmbo is geen vergaarbak van kinderen die niet naar havo of vwo kunnen." Ook de leerlingen zijn zich bewust van het slechte imago. „Mensen denken dat hier elke dag gevochten wordt", zegt Jady (16), die later bij de marechaus see wil. „Maar er gebeurt bijna nooit wat." Retek (16), die ICT-beheerder wil worden: „Ik doe mijn huiswerk meestal in de hindoetempel. Als mensen me dan vragen wat ik doe, en ik zeg dat ik op het vmbo zit, kij ken ze soms zo teleurgesteld." Ton van Lieshout, docent sinds wel eens 1979, wordt er verdrietig van. „Wij leiden hier de helft van de Ne derlandse jeugd op. En toch wordt er op neergekeken. Dit zijn de verpleeg sters en de administratief medewer kers van morgen. En volgens mij zijn die net zo hard nodig als advocaten en piloten." WOENSDAG Er is een probleem met het school feest. De afspraak is dat kinderen zaterdag 10 februari 2018 'Er gebeuren hier op school zo veel mooie dingen, j oh' Peter Groenendijk „Drie", zegt Jasper Vos, nauwelijks hoorbaar boven het gegil van klas Peter-Anne Wissema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8