Op de olympische 10 kilometer in Pyeongchang telt voor Sven Kramer alleen het goud. Maar de concurrentie is groter dan ooit met twee beresterke uitdagers. Jillert Anema zette de verslag gever in de catacomben van Thialf pal voor een snoepauto maat en gaf hem een flinke zet. „En nu richt je je blik spe cifiek op die KitKat", zei de coach, en met evenveel kracht duwde hij nog een keer. Nu bleef de journalist wel stevig staan. „Jij hebt smalfocus", concludeerde Anema direct. „Net als veel topsporters. Jorrit heeft breedfocus." De schaatscoach kwam met deze uitleg na een door zijn pupil verloren recht streeks duel met Sven Kramer. Jorrit Bergsma (32) was na afloop openhartig. Hij vertelde dat hij Kra mer achter zich had horen hoesten, dat hij zijn afzet hoorde en meekreeg hoe het publiek ging juichen bij diens versnel ling. Het had hem allemaal be hoorlijk ver stoord. Hoe de ideale 10 kilometer er voor Bergsma uitziet? Geen tegenstander, geen publiek, geen rondebord, misschien zelfs wel geen coach Anema op het rechte eind. Alles in een schaatsstadion is een potentiële afleider: harde muziek, iemand met een felgele trui op de tribune, de geur van erwten soep. Anema hield hem in het verleden weieens weg van de pers in aanloop naar een wedstrijd. „Jorrit is introvert, hij kan zijn focus verliezen door te veel prikkels. was, zette hij een tijd neer waar Sven Kramer zich even later op zou stukbijten. Ook in Pyeongchang gaat Bergsma vóór Kramer en Ted-Jan Bloemen het ijs op. Een ideaal scenario voor hem. Anema roept al jaren: Bergsma, ook tweevoudig wereldkampioen op de lang ste afstand, is van nature gewoon de snel ste schaatser. Het komt er alleen lang niet altijd uit. Zeker dit seizoen is tot dusver moeizaam verlopen. Maar in Sotsji, bij zijn olympische de buut, was hij ook geen favoriet. Anema vond dat'Ne derland' on voldoende waardering had voor zijn olympische titel, omdat veel aan dacht uitging naar de ne derlaag van Kramer. Bergsma zelf zit er niet zo mee. Hij weet dat hij niet de uitstraling en populari teit van zijn rivaal heeft of zal krijgen. Laat hem maar in de luwte. Bergsma is gewoon zichzelf. De voormalig fietsen maker die via het marathon- schaatsen zijn talent op het spoor kwam. Een paar jaar geleden getrouwd met schaatscollega Heather Richardson en samen met hond Yuki gevestigd op een woonboot in Oldeboorn. Een trotse Fries, bewijzen zijn onderbroeken en sokken met pompeblêden. Hij is wat schuchter, heeft ondanks zijn gouden medailles nog altijd last van on zekerheid, van twijfels. Maar als alles klopt, is hij levensgevaarlijk. En soms heeft hij van die dagen, c Hij kan 's avonds in het hotel nog bezig zijn met die vragen van jullie", vertelde de coach. Waar Kramer de racer is, doet Bergsma het 't liefst alleen. Vanaf het eerste rondje in de juiste cadans komen en de rit strak naar huis rijden. Niet te veel nadenken. Op de vorige Olympische Spelen, in Sotsji, bewees hij bovendien goed om te kunnen gaan met spanning. In een rit tegen Bart Swings, die al snel uit beeld In Sotsji zette hij een tijd neer waar Kramer zich opzou stukbijten Tekst Rik Spekenbrink Foto Pim Ras UITDAGER II: Jorrit Bergsma Pyeongchang 2018 119

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 83