Op zoek naar het Lee Seung-hoon, acht jaar na Sven Kramers verkeerde wissel Q$© 10 Held in Korea Ergens in Seoel hangt een verdwaalde gouden medaille. In 2010 won Lee Seung-hoon tot zijn eigen verbazing de olympische 10 kilometer in Vancouver. Hij werd een held in eigen land. 'Geen Koreaan weet nog van de wissel van Sven Kramer.' De cd met het Wilhelmus lag klaar, over de rood-wit-blauwe vlag werd nog snel een strijkijzer getrokken. En toen stapte Sven Kramer op het allerlaatste moment over een oranje pylon. Even later galmt het Aegukga door de Richmond Oval. Daags na de winst van Mo Tae-bum op de 500 meter heeft Zuid- Korea nóg een gouden medaille gewon nen, de tweede ooit in het langebaan schaatsen. Lee Seung-hoon is de man die er na De Verkeerde Wissel van Kramer op de 10 kilometer als een diefin de nacht vandoor is gegaan met de plak die vol gens ons, chauvinistische Nederlanders, nu in Amsterdam had moeten hangen en niet in Seoel. Acht jaar na Vancouver dringen de vragen zich op. Hoe is het nu met Lee Seung-hoon? Voelt hij het zo, dat hij het goud eigenlijk heeft gestolen? Heeft hij de medaille uit schaamte ergens wegge stopt in een donkere la, of neemt hij het ding overal mee naartoe om ermee te pronken? Op zoek dus naar Lee. Dat moet niet moeilijk zijn, zo groot is de schaatswereld niet en hij rijdt nog steeds in de rondte. Maar toch. Na een paar maanden krijg je het idee dat je eerder aan de koffie zit met de president van Zuid-Korea dan met de olympisch kampioen van 2010. De ene keer, in Heerenveen, loopt Lee met een grote koptelefoon op zijn hoofd zo snel door de mixed zone dat hij niet ziet dat links van hem iemand driftig staat te zwaaien. Een paar weken later in Calgary maakt hij een gebaar dat hij nu echt even geen tijd heeft ('Sorry') en in Salt Lake City lijkt hij een soort spook, hij heeft de baan verlaten zonder door de enige deur naar buiten te zijn gekomen. Bob de Jong, assistent van het Kore aanse team, kan ook niet helpen. „Stuur maar een mail naar het algemene adres van de bond", zegt De Jong. Er komt geen antwoord. Erik Bouwman moet lachen aan de te lefoon. „Een interview met Seung-hoon? Nee, dat gaat je waarschijnlijk niet luk ken", zegt de Groninger, tot 2016 bonds coach van Zuid-Korea. „Daar heeft-ie écht geen zin in. Als wij na een gewone wereldbeker terugkwamen in Seoel stond het altijd vol met Koreaanse media. Lee en Mo namen stiekem de achteruit gang, en ik kon het oplossen. Ze ontwij ken de pers, en dat wordt geaccepteerd." Hartstikke goed De coach heeft nog geregeld contact met zijn voormalig pupil. Volgens Bouwman gaat het hartstikke goed met Lee. Hoe toevallig het olympische goud ook om diens nek belandde, zijn prestatie was indrukwekkend. Hij was pas een paar maanden langebaanschaatsen Een jaar voor de Spelen viel hij on verwachts af voor de nationale I shorttrackselectie. Hij dacht aan stoppen, maar wilde zich niet neer leggen bij het onrecht en switchte naar de langebaan. Lee plaatste zich verras send voor de Spelen, en won bijna ach teloos zilver op de 5 kilometer en dus goud op de 10. Sinds die dag hoeft Lee Seung-hoon nooit meer te werken, zegt Bouwman. „Die is wel binnen. Vooral 'Lee is gewoon olympisch kampioen, punt. Hij voelt zichzelf ook echt geen dief door privésponsors. Korean Air is zijn grote geldschieter, terwijl Samsung het schaatsen betaalt." Lee leeft als een koning in Korea. „Als ik in een taxi een praatje maakte met de chauffeur, snapte die nooit wat ik precies deed. Schaatsen is een kleine sport. Maar zodra ik de naam van Seung-hoon noemde, wist tachtig procent over wie ik het had. Lee Kyou-hyuk werd vier keer wereldkampioen sprint, maar dat zegt ze veel minder. Koreanen zijn in de ban van de Olympische Spelen." Dat Lee het goud te danken had aan een fout van Kramer, is iedereen allang vergeten. „Lee Seung-hoon is gewoon olympisch kampioen, punt. Geen Kore aan weet van De Wissel. Hij voelt zichzelf ook echt geen dief." De medaille was een gift van God, zei Lee vier jaar geleden in een spaarzaam interview met Erben Wennemars. Inmiddels ligt de focus van Lee (29) bij de ploegachtervolging en vooral de mas sastart. Als voormalig shorttracker houdt hij van het race-element van de nieuwe olympische discipline, waarop hij als een van de grote favorieten van start gaat. Bouwman werkte graag met Lee. „Hij sprak goed Engels en was fijn in de om gang. Alleen, en dat is voor ons moeilijk te begrijpen, het Koreaanse schaatsen staat bol van politiek en machtslijntjes. Daar doet Lee ook aan mee. Hij heeft zich weer aangesloten bij Jeon Myung- gyu, bijnaam Big Jeon, de man achter een van de grote universiteiten. Hij heeft de schaatssport op een maffia achtige wijze in zijn greep, iedereen is bang voor hem. Toen Viktor An, de J Koreaanse shorttracker die overstapte naar Rusland, in Sotsji drie keer goud won, werd Big Jeon onder druk van de president van het land ontslagen bij de schaatsbond. Maar nu heeft hij alle macht weer in handen." En Lee Seung-hoon. Maar die maakt zich sinds de 23ste februari van 2010 ner gens meer zorgen om. c gestolen goud Tekst Rik Spekenbrink 161 zaterdag 10 februari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 80