Verre Rei 7 Een donorhartklep redde het leven van haar man. Toch is Eerste Kamerlid Martine Baay (50Plus) er nog niet zeker van dat ze dinsdag vóór de donorwet van D66 gaat stemmen. Iemand was legen donatie, omdat hij dan 'zonder arm of been in de kist zou belanden' Haar man Henk scharrelt boven in huis rond. Voor hetzelfde geld wa ren er nog slechts foto's van en herinneringen aan hem geweest, beseft Martine Baay. „Als er ie mand dankbaar is voor orgaando natie, ben ik het wel." De cruciale stemming in de Eer ste Kamer van aanstaande dinsdag spookt dus al maanden door haar hoofd. Baay is zelf geregistreerd donor. „En dan is er het verhaal van mijn man", zegt ze. Toch is ze er nog niet uit of ze vóór of tégen de nieuwe donorwet is. Want naast argumenten spelen juist emoties een rol bij een besluit als dit, zegt Baay. De vermoeidheid waar echtge noot Henk in 1995 mee te kampen had, bleek te worden veroorzaakt door een lekkende hartklep. Een operatie mocht niet baten; alleen een donor kon hem nog redden. Baay en haar man moesten 'hopen op een strenge winter', die een do nor zou brengen. En die kwam er. „Ik heb lang gedacht dat ik er al leen voor zou komen te staan met mijn toen zeer jonge kinderen. Niemand die orgaandonatie meer apprecieert dan wij. Maar tegelijk begrijp ik de bezwaren tegen deze wet ook." Op voorstel van Pia Dijkstra (D66) beslist de Eerste Kamer dinsdag over haar donorwet. Haalt deze het, dan draait het beleid rond orgaandonatie met 180 gra den. Nu nog kan iemand kiezen zich als donor te registreren. Haalt Dijkstra een meerderheid, dan is iedereen straks in principe donor na overlijden, ténzij je expliciet aangeeft dit niet te willen. De stemming wordt ongekend span nend, want iedere senator bepaalt zelfstandig zijn keuze. En zoals ve len is ook Baay er nog niet uit. „Tegen orgaandonatie natuurlijk niet. Ik ben zelf ook overtuigd ge registreerd donor. Maar daar gaat deze wet niet over." Belangrijk om te weten, zegt Baay, is dat ze als oud-advocaat ook met een juridisch oog naar de kwestie kijkt. En dus weegt ze argumenten én tegenargumenten. „Het klas sieke grondrecht van de onaan tastbaarheid van het eigen lichaam voorop." En ook gewichtig voor Baay: be grijpen mensen wel voldoende dat van hen dadelijk verwacht wordt dat ze hun eventuele bezwaar ken baar maken? Is er nu al wel genoeg gedaan om mensen te bewegen tot donorregistratie? Een meerderheid van de Neder landers heeft nooit iets ingevuld. Uit onderzoek zou blijken dat 60 procent van die niet-geregistreer- den 'ja' zou willen zeggen. Maar waarom deden ze dat dan nog niet? „Zeker. Maar nog altijd is onvol doende duidelijk wat de zwij gende massa wil. Een meerderheid van de mensen geeft aan best te willen doneren, maar waarom hebben zij zich dan nog niet laten registreren? „Er wordt geschermd met een grote campagne die duidelijk moet maken wat deze wet behelst als hij wordt aangenomen, maar dan kan die nu toch al worden ingezet om draagvlak te creëren? „In mijn omgeving gaf iemand aan tegen donatie na zijn dood te zijn, omdat hij dan 'zonder arm of been in de kist zou belanden'. Ik zei: 'Het gaat om organen'. Dit was iemand die niet bepaald laaggelet- terd is en tóch nog onvoldoende op de hoogte bleek te zijn. Daarom zou ik er voor zijn als mensen toch vaker de keuze voorgelegd krijgen, bijvoorbeeld als ze een paspoort ophalen, of een rijbewijs. Of bij de belastingaangifte." Misschien, zegt Baay, is de wet net te rigoureus. Ze herinnert zich de discussie rond het afstaan van wangslijm voor het oplossen van misdrijven. „Voor zulke ingrij pende regelingen moet wel vol doende draagvlak zijn. Je kunt die niet forceren." De jurist in haar heeft ook moeite met de formulering dat ie mand 'geen bezwaar' tegen dona tie zou hebben als hij of zij geen voorkeur laat vastleggen. „Het moet eigenlijk 'geen keuze' zijn, want voor een arts leest 'geen bezwaar' als een ja. En de arts heeft, ook als deze wet het haalt, formeel juridisch het eindoor deel." Nadat man Henk door een do nor zijn hartkwalen van zich af had geschud, registreerde hij zich als donor. Inmiddels hebben ook de kinderen dat gedaan. „In volle overtuiging." Toch heeft Baay een uur lang vooral tegenargumenten opge somd. Stevent ze af op een nee? „Tegelijk denk ik natuurlijk aan mensen die op een donor wach ten, zoals ikzelf ooit deed. Het ef fect van de wet kan zijn dat er or ganen bij komen." Het besluit neemt ze dit week einde. „Het blijft tot het einde een worsteling." nL de mooiste www.dejongintra.nl/ver zaterdag 10 februari 2018 Overtuigd donor, maar t wi j fel over de wet Tobias den Hartog Blaricum Zoals velen is Eerste Ka merlid Martine Baay er nog niet uit of ze voor of tegen de donorwet moet stem men, terwijl ze zelf overtuigd donor is. FOTO MARCO OKHUIZEN U kunt toch onmogelijk tegen uitbreiding van het aantal dono ren zijn, zoals de wet beoogt? Jaarlijks overlijden 150 mensen, vergeefs wachtend op een donor. Uw man had een van hen kunnen zijn... volgende keer w 5 Groepsrondreis met NL-sprekende reisleiding en gegarandeerd vertrek Groepsrondreizen inclusief excursies en entreegelden Privé rondreizen; selfdrive of met privé chauffeur en/of gids Stel uw reis op maat samen, geheel naar wens Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180 - 457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur Reissom exd. 19,50 reserveringskosten, "éêi eventuele vluchttoeslagen en 2,50 Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7