Op de olympische 10 kilometer in Pyeongchang telt voor Sven Kramer alleen het goud. Maar de concurrentie is groter dan ooit met twee beresterke uitdagers. Pyeongchang kan dat zomaar weer. c schaatscarrière te maken. Inmiddels is hij getrouwd, de dertig gepasseerd en heeft hij in Calgary geleerd zichzelf te verbazen en te geloven in zijn eigen mogelijkhe den. Mogelijkheden die maken dat hij wereldrecords en baanrecords verbetert, en ten overstaan van publiek ook nog even provocerend eigenhandig de naam van Kramer aan stukken breekt als hem wordt gevraagd het oude baanrecord offi cieel te vervangen door een bord met zijn naam erop. Gezien zijn recente resultaten is Bloe men de grootste uitdager van Kramer op de lange afstanden. Niemand was ooit sneller op de 5 en de 10 kilometer dan hij. Toch is het aantal keer dat Bloemen in dezelfde wedstrijd won van Kramer klein: slechts eenmaal. Op 21 november 2015, bijna tweeënhalf jaar geleden, won een flyer op de ro kilometer van een krachtmens. Sindsdien weet Bloemen: in Hij is zo ongeveer het tegen overgestelde van Sven Kra mer. Blond versus donker. Flyer tegenover krachtmens. Vrijbuiter contra control- freak. Opgegroeid Randstedeling tegen over Fries. 'Hij' is: Ted-Jan Bloemen, jarenlange eenling en generatiegenoot van Kramer, die in Nederland nooit het indrukwekkende niveau haalde dat hij sinds een paar jaar in Canadees schaats pak laat zien, én de man die geldt als voornaamste concurrent van Kramer op de 10 kilometer. Bloemen (31) is zoon van een in Canada geboren vader. Sinds 2014 woonachtig in Calgary, de plaats die hij voorheen alleen kende van schaatsreizen. De geboren Zuid-Hollan der deelt over eenkomsten met de andere rasstayer die het Kramer in het verle den moeilijk maakte: Bob de Jong. Beiden bui tenbeentjes, nét even anders dan de gemiddelde schaatser, zachtaardig, gedijend in een omge ving met weinig macho's en gesteund door het vertrouwen van een trainer, waar Kramer zijn team juist met vertrou wen om zichzelf heen heeft gebouwd. Sven Kramer is Sven Kramer, terwijl Bloemen sinds acht jaar, ruim voordat hij vanwege het schaatsen emigreerde, de bijnaam TJ Flowers draagt. Hij wil eigen lijk niet anders zijn. Ja, anders door de sportieve keuzes die hij maakt, als ze suc ces tot gevolg hebben. Maar Bloemen is het wel. Vijftig kippenvleugels eten op Wed- nesday Wings Night, de aanbiedings avond van een grote Canadese fastfoodketen? Bloemen deed het ten overstaan van zijn nieuwe ploeggenoten in zijn eerste jaar overzee. Zo'n recordpo ging vond hij destijds grappig, een dag later ondervond hij tijdens zijn training waarom goed voedsel belangrijk is voor een sporter - „Dat doe ik nooit meer." Rijden in een lage tweezitter, waar zijn dure racefiets niet in past? Bij Bloemen telde zijn fascinatie voor zijn mooie auto toen hij nog in Nederland woonde jaren lang zwaarder. Hij reed er zelfs standaard een blokje voor om tijdens bezoeken aan zijn ouderlijk huis in Reeuwijk; de auto was te laag voor de hobbel bij het bruggetje op de kortste route. De auto heeft hij niet meer. Bloemen sprak zijn spaargeld aan en emigreerde; zijn laat ste kans om nog wat van zijn Niemand was ooit sneller op de 5 en de 10 kilometer dan hij Tekst Lisette van der Geest Foto Getty Images UITDAGER I: èd-Jan Bloemen Pyeongchang 2018 115

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 79