In het voorseizoen brak hij zijn sleutel been tijdens een wielerwedstrijd, maar dit verstoorde zijn voorbereiding nauwe lijks. Zijn rug is zijn zwakke plek. In het ver leden vertelde Kramer dat hij zijn race fiets weieens tegen zijn garagedeur kon smijten, uit frustratie, als een training niet ging zoals hij wilde. Het gevoel van machteloosheid is lastig voor een top sporter, en zeker voor hem. Maar tegen woordig smijt hij geen fietsen meer tegen deuren. „Ik zat toen met veel klachten op de fiets. Nu heb ik ze nog steeds wel, die klachten, maar ik denk dat ik mentaal rustiger ben geworden en dat die klach ten daardoor ook minder zijn." Kramer lacht kort. „Nee. Maar het is niet zo dat het mij belemmert of zo. Als je op het niveau sport waar ik op sport, is er al tijd wel iets dat je voelt." „Ik ben als sporter, zo zit ik nu eenmaal in elkaar, supersensitief. Ik neem alles waar. Als ik gestopt ben en ik sta over vijf Het maakt me niet uit hoe anderen over mij denken jaar met een stijve rug, dan zal ik denken: wat maakt mij dat nou uit? Weet je, ik ga er niet eerder dood door. In veel gevallen geldt ook dat alles te fiksen is." Kramer weet veel en houdt zijn omge ving scherp in de gaten. Al zegt hij tege lijkertijd: „De hele wereld willen controleren is een illusie." Hij daagt uit, is speels wanneer hij het zichzelf toestaat. Tijdens zijn bezoekjes na wedstrijden aan perskamers heeft hij standaard de lachers op zijn hand. Kra mer zit nooit om een mening verlegen. Hij is spitsvondig, hard en duidelijk. Een lange studie deed hij niet. Hij volgde na zijn middelbare school het CIOS, maar werd al snel schaatser van beroep. „Mijn spanningsboog is kort, als iets mij niet interesseert ben ik snel uitge- checkt. Maar er zijn naast leren meer tools waardoor je succesvol kunt zijn in het leven." „De beste schaatser van de wereld wor den. Toen zei mijn leraar: 'Maar Sven, je moet later ook je geld verdienen, dus dat kan niet.' Nou, is toch aardig gelukt. „Maar ik snap hem ook wel. Voor wie is het nou weggelegd om nooit meer wat met een studie te hoeven doen? Niet voor heel veel mensen." Kramer is socialer dan hij doorgaans aan de buitenwereld laat zien. Een paar jaar geleden trainde hij met een klein groepje op het ijs in het Italiaanse Collalbo, onder wie een vrouw, Diane Valkenburg. Zij kreeg moeite. Kramer zag dat, liet zich afzakken, duwde haar terug naar de groep en gaf opdracht iets rustiger te rijden. „Is wel zo. Als je niet binnen mijn kring, mijn familie, vrienden of ploeggenoten hoort, zul je dat niet snel zien. Niet ieder een hoeft dat ook over mij te weten. Het maakt me niet uit hoe anderen over mij denken, dus daar doe ik het niet voor. „En alsof die paar tienden in de sneeuw in Collalbo die we langzamer gaan een verschil maken voor je wedstrij den later. Als ik een ander daarmee help, doe ik dat." 10 Interview Maar je bent nooit pijnvrij? Maakt dat je nooit bang voor de toe komst, dat je pijntjes blijft houden als je gestopt bent? Wist je als kind al wat je wilde? Jij komt over als iemand die nooit con cessies doet in sport, maar bent veel socialer en zorgzamer dan je door gaans aan de buitenwereld toont. 'Naomi haalt de pieken en de dalen er bij mij vanaf', zei je in 2016 in Trouw. 12 zaterdag 10 februari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 76