„Ja. Het is een consequentie die bij mijn persoon in de sport hoort. Maar laat ik het zo zeggen: ik hóóp dat het geen dertig jaar meer duurt voordat ik anoniemer ben." „Niet eens meer. Daar ben ik ook niet mee bezig, want dan kan ik aan de gang blijven. Als ik dat niet wil hebben, moet ik in Italië gaan wonen." „Ik denk op mijn moeder. Zij komt ook uit Friesland, maar mijn vader is een échte Fries, een prototype, introvert. Ik ben verre van introvert. Mijn vader ging lang door met schaatsen, daar heb je wel karakter voor nodig." „Ik ben niet zo sentimenteel ingesteld. Ik woon nu in Heerenveen en zolang ik schaats zal ik daar ook blijven wonen, daarna ga ik zeker die kant op." met die gasten levert heel veel lol op en dat zie ik dan ook niet als opoffering of als zwaar of vervelend. Het leven als top sporter is mooi en ik heb niet het gevoel dat ik ergens moet compenseren." Het einde van zijn wedstrijdcarrière is nog niet bepaald. Onlangs maakte Kra mer wel bekend dat hij na zijn topsport carrière verbonden zal blijven aan LottoNL-Jumbo, de formatie die bestaat uit zowel een schaatsploeg als een wieler ploeg. In welke rol is nog onduidelijk. 2014: de nederlaag „Iets gaan doen", zegt Kramer al voor het einde van de zin. „Nee. Dat is ook wel weer een fijne gedachte. Maar vooralsnog ga ik nog één of twee jaar door met schaatsen, misschien nog wel drie." „Ik denk dat ik niet echt de uitstraling heb dat ik daarvoor opensta. Als ik er al kom. Ik ben ook veel weg." Moeder Elli schaatste in de regionale top tot ze in 1981 stopte. Vader Yep zat in de kernploeg, won ooit zilver op de EK allround en schaatste mara thonwedstrijden tot 2002. Voor zijn derde stond Kramer al op het ijs, aan de handen van zijn vader. In 2016 kocht hij een woon boerderij in Amstelveen waar hij wil gaan samen wonen met zijn vriendin en voormalig hockeyster Naomi van As. Na de Spelen begint de ver bouwing van een jaar. „Ik beleef mijn sport vrij intens. Als ik bezig ben met mijn werk, heb ik weinig oog voor cultuur en mijn omgeving. Dat is een bewuste keus, omdat ik denk dat het energie kost. Sommige mensen geeft het energie om rond te kijken, mij niet." „Dan kies ik thuis. Ik heb veel gevlogen, in veel ho tels gezeten, in veel res taurants gegeten, al dat reizen hoeft van mij echt niet meer. „Maar ik beleef veel plezier aan mijn sport. Het lopen, skeeleren of fietsen „Dat hoor ik vaker van mensen, maar voor mij niet. Ik streef wel naar de beste afzet om goed te schaatsen, maar dat is niet waardoor ik denk: daar doe ik het voor." „Ja. Er zijn zoveel mensen die zeggen: je moet in het proces denken, niet in de uit slag. Flikker op man. Je moet gewoon de beste worden." Bedenk je je weieens dat die anonimi teit er de komende dertig jaar of langer misschien ook wel niet zal komen? Heb je de blikken van mensen door wanneer je over een terras loopt? Op wie lijk je het meest, je vader of je moeder? Is dat raar voor jou, als geboren en ge togen Fries, een vertrek naar de Rand stad? Als jij stopt, zul je nooit met dezelfde intensiteit... Word je weieens aangesproken in de supermarkt met goedbedoeld advies? Zijn er andere plekken op de wereld waar je graag bent? Als je een ticket zou krijgen waarmee je zelf kunt bepalen waar je naartoe gaat? Wat is er zo leuk aan schaatsen? De beweging? Dat is de medaille? Pyeongchang 2018 II

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 75