'Wist wat ik moest doen' De 10 km van... Gezellig Achtuur later Van de partij Lekkernij Guus Ard Schenk (73) Barbecue Zelfs in de oer-Hol- landse ANWB-win- kels is-ie inmiddels te koop: de Kore aanse barbecue. Deze bestaat uit een gietijzeren plaat waarop reepjes dun gesneden vlees wor den gelegd, vaak ge marineerd in sojasaus, suiker, se samolie, knoflook en peper. De barbecue staat niet, zoals bij ons, te roken in de achtertuin, maar ge woon op tafel. Gezel lig en (omdat je steeds maar kleine stukjes bereidt) goed voor uren eetplezier. Tijdsverschil In Zuid-Korea is het acht uur later dan in Nederland. Het dagpro gramma van de Spelen start meestal om 10.00 uur, dan is het in Neder land 02.00 uur 's nachts. Het shorttracktoernooi begint altijd om 19.00 uur (11.00 uur Neder landse tijd) en ook het schaatsen is in de Kore aanse avond, vaak om 20.00 uur (12.00 uur in Nederland). Alleen de 5 kilometer voor mannen begint al om 16.00 uur (08.00 uur Nederlandse tijd). Noord-Korea De spanningen tussen Zuid- en Noord-Korea lie pen de afgelopen tijd hoog op, maar vorige maand zaten beide landen ineens weer aan de onderhande lingstafel. Over het omstreden kern wapenprogramma wilde Noord- Korea niet praten, wel over deelname aan de Olympi sche Spelen. Over eengekomen werd dat de landen zich onder één vlag zullen presenteren bij de openingsce remonie. Noord- Korea doet met 22 sporters mee aan de Spelen; de Noord-Koreaanse ijshockeysters krijgen een plaats in de selectie van Zuid-Korea. Pyongyang (niet te verwarren met Pyeongchang) stuurt bovendien honderden cheer leaders en muzi kanten naar het zuiden. Hond We kunnen er niet omheen: Koreanen eten hond. Ze worden gefokt op speci ale hondenboerderijen, zoals koeien en varkens bij ons. Soep van honden vlees geldt als een lekkernij. Het verzet tegen de traditie wordt wel steeds gro ter. In juli vorig jaar werd Tory, een fokhond die door een actiegroep was gered, geadopteerd door.Moon Jae- in, de nieuwe president (foto). Tijdens zijn campagne had hij zich al sterk ge maakt voor dierenwelzijn. Held Als Everlasting Hero van Zuid-Korea, een onderscheiding die hij vijfjaar geleden kreeg, mag Guus Hiddink hier simpel weg niet ontbreken. De Achterhoekse coach bereikte in 2002 met het land de halve finales van het WK voetbal en zal daar voor eeuwig om worden herinnerd. In Gwangju, Chungjoo en Pohang staan inmiddels Guus Hiddink-stadions. Zijn Guus Hiddink Foundation legt in grote steden voetbalveldjes aan voor kinderen met een handicap. Olympisch kampioen inSapporo1972 (eindtijd 15.01,35) Wat is u het meest bijgebleven van uw gouden 10 kilometer? „Dat het zo'n mooie, zonnige dag was. ledereen waarschuwde: je moet star ten in de eerste groep, dan is het ijs nog goed. Maar wij hadden in de Ne derlandse ploeg afgesproken dat de uitslag van de 10 kilometer op het EK allround in Davos zou bepalen wie in welke groep reed. Ik was daar na drie afstanden al kampioen, deed het wat rustiger aan en eindigde achter Kees Verkerk en Jan Bols. Daarom moest ik op de Spelen in de laatste groep starten. Ik reed steeds vlak langs de blokjes en had prima ijs, geen uitge sleten baan. Toen was het ineens een voordeel, want Kees had vóór mij een tijd neergezet en ik wist wat ik moest doen." Wie is uw favoriet voor de 10 kilometer in Pyeongchang: Sven Kramer, Jorrit Bergsma of Ted-Jan Bloemen? „Na al die jaren gun ik het Sven. Hij heeft geen gekke dingen gedaan en goed op zichzelf gepast, maar op de Spelen kan er van alles gebeuren. Het mooiste is als ze alle drie in hun beste conditie zijn en er een prachtige, spannende strijd van maken. Dan is er niets op af te dingen, wie er ook wint." Pyeongchang 2018 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 71